| Petrovic a întrebat:

Cine sunt Martorii lui Iehova?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Organizație religioasă, care promovează interesele lui Dumnezeu cu privire la pământ si omenire.Respectă si susțin normele biblice.Biblia este cartea de referință,. Folosesc Numele lui Dumnezeu, care este Iehova, la care ii aduc un profund respect.Recunosc dreptul lui Iehova ca Suveran al Universului.Recunosc pe Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos, ca Răscumparator al omenirii din păcat si din moarte.Astăzi Isus este Rege ceresc al Regatului lui Dumnezeu, întemeiat, in anul 1914, după profețiile biblice.Martorii lui Iehova sunt oameni onesti, cu un respect profund fata de Dumnezeu, față de semeni.Respectă legile statului in care trăiesc, până unde nu contravin legii lui Dumnezeu. (De exemplu una dintre porunci este:-,, sa nu ucizi",-ascultând de Dumnezeu ei nu participa la instruirea militară, nu participa la războaie!)Sunt neutri din pct, de v. politic.Respectă porunca biblică de-a nu folosi sănge,. Respectă oameni de orice fel, fără deosebire de naționalitate sau rasa,sau apartenența socială. Respectă porunca biblică data de Isus, de a anunta,,vestea buna a Împărăției lui Dumnezeu si de-a invata oameni, care este adevărul despre Dumnezeu si scopul Său, cu privire la pămănt si om, tocmai de aceea ii vedeti la casele oamenilorm, pe străzi in alte locuri publice, manifestă interes fata de semenii lor.Predau învățături biblice, gratuit, la oameni sinceri, cu discernamănt, care doresc sa cunoasca adevarul biblic de buna voie.Se întrunesc la Sălile Regatului, pentru instruire si inchinare adusa lui Iehova Dumnezeu.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt o religie cu drepturi legale la fel ca celelalte, care se străduieste să aplice Biblia. Se inchina lui Iehova, acesta fiind numele lui Dumnezeu și predica despre ceea ce spune Biblia legat de regatul sau. Sunt oameni obișnuiți care țin cont de normele biblice în viața lor.

| RAY a răspuns:

Fac propaganda in toata Timisoara cu pliante, au si tupeu sa vina la tine si sa isi bata la usa

| Holiday a răspuns:

O secta (semi)crestina. Cam sariti de pe fix de felul lor avand in vedere ce tampenii promoveaza.

| mentholinks a răspuns:

O grupare terorista din Occident.

| xerxes1 a răspuns:

Un grup de persoane care au decis sa interpreteze minciunile biblice in felul lor.
Nu fac serviciul militar obligatoriu,nu accepta transfuzii de sange, se comporta foarte urat cu cei care parasesc organizatia, joaca teatru in locuri publice ca sa atraga persoane in conversatii despre asa-zisul dumnezeu, nu cred in nemurirea sufletului, etc.

| Petrovic explică (pentru xerxes1):

Cum adică nu cred în nemurirea sufletului?

| xerxes1 a răspuns (pentru Petrovic):

In general majoritatea cultelor crestine cred ca dupa moarte, zeul te trimite in Rai sau Iad.Martorii cred ca nu mai exista nimic, doar invierea celor alesi, un numar de 144.000 de persoane preferabil martori.Listele sunt facute de mult timp.

| Mclaren12 a răspuns:

Niste indoctrinati crestini.

| gratargratar a răspuns:

Niste prosti. Cauta niste prosti cu pliante.