| CristinaSNC a întrebat:

Cine sunt "martorii lui Iehova"?

44 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa afli cine sunt ei, cel mai bine si obiectiv, e sa citest despre ei pe situl jw.org.Parerile oamenilor pot fi subiective.

| milan9 a răspuns:

Sunt cei care fac parte dintr-una din cele peste 10000 de secte...

| milan9 a răspuns:

Fondata pe minciuna si false profetii, gruparea iehovistilor s-a ridicat prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.
Este o miscare ce sustine ca respecta biblia dar de fapt o calca in picioare fiind supusi orbeste interpretarilor liderilor manipulatori din State Unite care isi trimit frecvent modificarea teoriilor prin acele brosuri scrise de,, profetii" lor mincinosi;

| milan9 a răspuns:

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!) pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

Knorr a "refăcut calculele" si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică şi aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a ţine aprins zelul şi entuziasmul adeptilor.

Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18, 21-22).

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

laughing tu chiar crezi ce scrii sau faci caterinca? Serios, ori te-a prostit cineva ori glumesti, legat de sfarsitul lumii anuntat de martori. Vezi ca vorbesti minciuni si altii chiar pun botul. De unde atata ura pentru niste oameni care nu sunt crimilai, hoti, infractori? Cred ca e mai incinsa discutia cand discutati despre ei decat despre terorism, si atata ura si batjocuri la adresa lor, fara sa va fi injurat ei pe voi, batjocorit si alte cele. Ati cunoscut vreun martor personal macar? Daca nu, vorbiti prostii si nu aveti habar deloc de ei.

| oprescudorin11 a răspuns:

E o secta cu interese strict comerciale, care capuseaza crestinismul in timp ce-i calca cele mai elementare teozofice.
Daca te inscrii la ei ai multe avantaje daca le respecti obiceiurile nu tocmai ortodoxe.
In alt principiu, au facut o alta Biblie in care exagereaza (pun pe primul plan ) unele principii biblice, in dauna altora. Spre exemplu, sustin ca daca faci o fapta buna, trebuie sa bati toba, sa te lauzi la altii, ceea ce in Evanghelie are alta conotatie acelasi gest. Ies deci acestia din sfera Spiritualului, sunteti in pericol suprem a trece de la religia pe care o aveti la acestia, din punctul meu de vedere.

| oprescudorin11 a răspuns:

'Martorii lui Iehova ' sunt oameni parasiti de comunitate(asa se considera).Un fel de a zice, mai inainte erau fara slujba, fara nadejde, fara rude care sa-i ajute. Bate intr-o zi la poarta lor niste omuleti cu costum negru si cravata(se vede ca sta pe ei ca pe gard) si-i invita la intrunire.Dar sa nu fim rai! Comunitatea ii ajuta, le da haine, de mancare, au relatii si le gasesc slujbe, chiar daca sunt nulitati, le dau sperante, eventual si o bilie modificata, pe care oricum nu o citeste nimeni.Deci acesti 'martori' sunt niste oameni necajiti, care pot supravietui, sub indrumarea si suportul unor grupuri de interese.
Ce-i rau in asta?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt adeptii unei grupari religioase care la fel ca musulmanii, crestinii si evreii cred in existenta unui personaj irascibil numit Jehova (YHWH, YAHVE, YEHOVA, etc)care ar fi trait acum 3500 de ani.

| VelaJohnny a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Vezi ca vorbesti prostii, le maschezi cu aere de inteligent
https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
A trait acum 3500 de ani Dumnezeu? Sau atunci au fost scrise manuscrisele de Moise?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru VelaJohnny):

YHWH nu a avut nimic de divin in afara de ceva tehnologie avansata.
Nu s-a auzit nimic de el inainte.Si a disparut oricum destul de repede din decor. Cred ca i-au facut felul "dumnezeii" vecini carora le tot fura teritorii si le omora supusii.
In Biblie scrie destul de clar ca MOSTENIT acel popor incepand cu Iacob si ca este fiul lui El.
In Facere nu se pomeneste nimic despre YHWH.
Oricum discutiile acestea le-am purtat si acum 20 de ani cu alti martori mult mai pregatiti decat tine.

https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

| suffarstar a răspuns:

Nici eu nu stiu cine sunt. Au probleme grave si mananca reviste pe paine.

| Suck a răspuns:

O sectă...care şi ei vor sa duCă Cuvântul lui Dumnezeu după modul în care înțeleg ei biblia.

| VelaJohnny a răspuns:

Cauta pe wikipedia :)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Martorii_lui_Iehova
Sunt o religie oficiala, recunoscuta de statul roman, nu o secta cum spun majoritatea.
Legat de transfuzia si donarea de sange pe care o refuza martorii lui Iehova, habar nu ai de riscurile asumate cand e vorba sa asta, si apoi, medicii de ce cauta la fel ca si martorii alternative cand e vorba de interventii chirurgicale si nu isi transfuza sange? Ce stiu ei si nu stie majoritatea care crede ca daca ia transfuzie de sange o sa se faca bine si nu are nimic in urma acelei transfuzii. Recent am vazut o stire ca avea unu nu stiu ce boala si era donator fidel. Abia cu noile aparate au descoperit hepatita aceea, grad C mi se pare. Plus ca sunt sanse mici de ca sangele transfuzat sa se coaguleze, cu alte cuvinte sanse mici de moarte, chiar daca sangele primit e de aceeasi grupa cu al tau.
Oamenii de obicei ii urasc pe martori, intrebarea e cati martori sunt in inchisoare, cati injura, cati au ajuns la stiri ca au batut la masina, au provocat accidente si asa mai departe? Pe ce isi fondeaza ei ura?
Documenteaza-te direct de la sura despre organizatia lor
http://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ok, prezinta niste statistici care sa dovedeasca faptul ca transfuziile "ie" naspa.

"medicii de ce cauta [...] alternative"... deoarece nu-i chiar asa usor de obtinut sangele. Rezerva de sange e destul de limitata.

Bun. Motivul vostru e ca transfuziile au efecte adverse si ocazional, unii patesc nasoale. Bun. Cati oameni patesc nasoale din cauza transfuziilor? 1%? 2%? 30%? 60%? 90%? Prezinta-ne niste surse credibile pentru afirmatiile pe care le faci.

Sa inteleg ca nu va vaccinati, nu luati medicamente, etc? Si acestea au evecte naspa si ocazional, unii patesc nasoale. Tu cand esti bolnav, cu ce te vindeci? Medicamente? De ce? Mai toate medicamentele pot provoca nasoale. Sau in acest caz, alegi sa ignori?

Astept si eu un argument cat de cat valid legat de transfuzii ca pana acum, nici un martor nu a reusit sa prezinte asa ceva. Poate esti tu priml.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti chiar, nu stiu cum sa te descriu sincer, imposibil de arogant. Ce treaba au medicamentele si vaccinurile in discutia asta. Visezi cu ochii deschisi?
http://www.hotnews.ro/......c-cord.htm
http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/transfuzia-sangvina_1201 - uita-te la subtitlul Riscurile transfuziei de sange
Sute de mii de persoane care accepta transfuziile de sange contacteaza o forma de hepatita, asta pe an (fara sa mai punem in considerare SIDA, sifilisul, infecţia cu citomegalovirus, infecţiile cu virusul herpesului, mononucleoza infecţioasă (virusul lui Epstein-Barr), toxoplasmoza, tripanozomiaza [maladia somnului african şi boala lui Chagas], leishmanioza, bruceloza [frigurile malteze], tifosul, filarioza, pojarul, salmoneloza şi febra căpuşei de Colorado si nu stiu daca lista e completa pentru ca au aparut tot mai multi virusi transmisibili prin sange de cand a fost scris „Techniques of Blood Transfusion" adica acum 3 decenii. Deci sansele nu is de 1% sa iei un virus grav, nu stiu exact si nu imi mai bat capul cu cautarea, oricum in Romania sansele is mai mari, aparatele medicale is vechi si nu prea sunt dotari moderne in spitale, deci :-?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ok, deci sa vedem :

1 - contactarea unor boli prin transfuzie 1 la 1.000.000
2 - incompatibilitatea sangelui 1 din 14000

Primul tau site (hot news) nu ofera nici o sura credibilia, nici un numar concret. Al 2-lea, (sfatul medicului) ofera cele 2 puncte mentionate mai sus de mine,

Asta-i tot ce poti sa oferi? Asta numesti risc mare? 1 la 1.000.000? Penibil.

"sansele nu is de 1%"... nu, sunt de 1 la 1.000.000.

Apropo de site-ul "sfatul medicului" :

Transmiterea de boli prin transfuzii de sange este foarte rara in zilele noastre

Eh? Esti capabil sa intelegi aceste cuvinte? Hai ca ti le mai repet de cateva ori :

Transmiterea de boli prin transfuzii de sange este foarte rara in zilele noastre

Fac pariu ca nici acum nu ai inteles.

"nu stiu exact si nu imi mai bat capul cu cautarea"... si uite cum, la fel ca restul martorilor, si tu o dai in penibilism si fugi ca un las cand intampini probleme.

Iti mai cer totusi, o ultima data, sa prezinti niste date concrete, niste surse credibile care sa-ti sustina punctul de vedere. Pana acum ai oferit 2 site-uri iar unul ti-a dat peste fata rau de tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Ce treaba au medicamentele si vaccinurile in discutia asta."... si ele prezinta riscuri. Esti incapabil sa intelegi? Nu-i greu. Ba mai mult de atat, sunt medicamente si vaccinuri care prezinta riscuri mult mai mari decat transfuziile si cu toate acestea, oamenii le folosesc. Si tu ai folosit medicamente care au avut un risc anume la diverse persoane.

Uite cum favoritismul si ignoranta te orbesc. Pai ce faci ma? Alegi sa zici "transfuziile ie naspa deoarece prezinta riscuri" DAR cand vine vorba de medicamente sa o arzi tupeist cu "medicamentele ie ok chiar daca prezinta riscuri". Jalnic.

| sanboss a răspuns (pentru VelaJohnny):

Prietene, si daca e pe patul de moarte si nu ii dai sange el moare, si daca ii dai sange si moare macar ai incercat sa il savezi

Sau mai bine il lasi sa moara? si totusi daca supravietueste?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai die capu meu, nu imi mai mananc nervii cu tine, esti enervant si depresiv. N-am pofta de cearta si vreau sa dorm bine in noaptea asta happy Oricum, nu cunosti ceea ce cunosc eu, nu sti ce stiu eu, si o conversatie ca asta nu duce la nici un acord, imi e greu sa imi imaginez ca vei accepta in fata unui crestin ca el are dreptate. Deci, las-o moarta, da, ma dau batut, ai invins, esti foarte intelept laughing du-te fa-te profesor la facultati de medicina ca esti foarte documentat si studiat, poti preda chiar si teologie. Succes prietene, o seara faina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Era de asteptat sa fugi si tu ca un las si in loc sa raspunzi la ce am cerut, sa faci atacuri la persoana. Jalnic.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleptii cedeaza primii happy de ce sa imi bat capul cu o conversatie care nu duce nicaieri? Tu esti incapatanat si niciodata nu vei da dreptate altuia. Asa ca de ce sa imi consum timpul degeaba?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e... Discutia cu un martor se incheie in momentul in care nu mai are argumente. Zi 'mersi' ca nu ti-a dat 'ignore'. De obicei asa fac ei cand raman fara replica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agatarsii.deci cand s-au amestecat romanii cu Dacii au rezultat agatarsii.nu ai vazut in Las fierbinti?

| CristinaSNC explică (pentru anonim_4396):

Ma asteptam si eu la un raspuns serioslaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste tampiti. Am auzit la 2 hahaleri ca de fapt dumnezeu e fiul si isus tatal. Stiam eu ca religiosii sunt cu capul dar astia ii intrec pe toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristino, citeste Biblia

| CristinaSNC explică (pentru anonim_4396):

Aflu acolo raspunsul? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Cred :]] mai am si eu pana aflu. N-ai vazut cata cartea e? laughing

| CristinaSNC explică (pentru anonim_4396):

Au venit martorii lui Iehova azi la mine la usa si mi-au zis a data viitoare cannd vin imi aduc si o biblie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Sa-i bati cu Biblia, laughing acum serios, nu stiu de ce incearca altii sa corupa prin religii. Eu n-am treaba nici cu ateii nici cu altii.

| CristinaSNC explică (pentru anonim_4396):

Nici nu stiam cei cu ei sau cine sunt, dupa ce am plecat m-am uitat pe o brosura pe care mi-au dat=-o si pe ea scria "martorii lui Iehova". Mi se pareau mie cam ciudati. :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Sa nu treci de partea lor dar nici sa-i privesti in mod rau.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Bani, bani. La mine veneau, imi aduceau reviste, bla bla. Pina la un moment dat cind au venit si au zis ca "stiti, aceste reviste se distribuie gratuit pentru ca donatii". La care eu le-am zis frumos "multumesc foarte mult, chiar mi se pare interesante (ultima pagina de fapt, ca in rest imi trebuia si mie hirtie de pus pe fundul galetii de gunoi), insa nu am intentia sa ma convertesc la nimic altceva si nici nu voi dona bani vreodata oricarei organizatii de natura religioasa. Va astept oricind cu placere." si de atunci nu i-am mai vazut.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cristina, da inapoi blugii cersetorului de la care i-ai furat. big grin

| IonutCG90 a răspuns:

Sunt o sectă Creștină foarte bine structurată care au la bază ideologii interesante. Nu sunt religios. Dacă te uiti la ei o sa vezi perfectiunea, cel putin pe Valea Prahovei sunt foarte realizati, uniti si foarte saritori. Multi din ei ajuta comunitatile din România să se dezvolte, și o fac voluntar!

| liviu890 a răspuns:

Eu sunt martor al lui Iehova!

| KodrutZ a răspuns (pentru liviu890):

Sa fii sanatos, o sa donez sange pentru tine data viitoare.

| liviu890 a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc laughing O sa am nevoie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru liviu890):

Tre' sa-ti pun si tie intrebarea asta, tu poate ai un motiv valid.

De ce sunteti "fani" cand vine vorba de donatul / primitul sangelui?

Poate tu reusesti sa aduci un argument cat de cat valid pentru "fobia" voastra legata de transfuziile de sange.

| liviu890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am zis la vrajeala ca sunt martor al lui Iehova. Dar sunt de acord cu donatul sangelui. De exemplu eu vara asta am primit sange de la altcineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru liviu890):

No... atunci adresez postarea de mai sus unui martor pe bune.

"am primit sange de la altcineva"... pfff, vezi ca nu-i bine. Exista o sansa foarte mica sa te imbolnavesti din cauza acelui sange motiv pentru care transfuziile "ie" naspa (conform martorilor).

| starduster a răspuns:

Niste nebuni ca toti cei care sunt religiosi