| Narfundo a întrebat:

Care este diferenta dintre martorii lui iehova si crestinii ortodoxi obisnuiti?!

Răspuns Câştigător
| Mihai_Andrei_1980 a răspuns:

Secta yehovista a fost infiintata de americanul Charles T. Russell, in 1870.

Dupa mintea lor, Iisus Hristos nu este Dumnezeu, ci o creatura ca toate celelalte.Din cauza distorsionarii grave a invataturilor evanghelice ei nu pot fi, practic, numiti crestini.

Astia practin resusciteaza erezia lui Arie, arienii afirma ca Hristos nu a avut natura divina (nu este Dumnezeu) ci numai o natura umana (adica a fost creat, ca si ingerii sau omul).

In acest caz, arienii ca si yehovistii de azi nu sunt crestini; crestin e cel ce crede in divinitatea lui Hristos.

| Robyi a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Mihai, tin sa te contrazic. Potrivit Bibliei (Toate ideile Martorilor lui Iehova vin din BIBLIE), Isus este in primul rand invatator. Pe langa a fi invatator, Isus ne-a dat un exemplu de a trai. Pe langa acestea, Isus a vestit vestea buna despre Regat, la fel ca si crestinii adevarati din ziua de azi. Exista un verset biblic clar, in care Isus spune: "Mergeti si vestiti vestea buna despre Regat". Isus a murit pentru noi, pentru a ne scoate din sclavia pacatului.
Vreau sa subliniez ca Isus este prima fiinta creata de Dumnezeu si Isus este FIUL LUI DUMNEZEU. Potrivit Trinitatii, Isus este Dumnezeu, Dumnezeu e Dumnezeu si Spiritul Sfant e Dumnezeu. Isus s-a numit de nenumarate ori FIU Al LUI DUMNEZEU. Asadar, poate fi FIUL egal cu TATAL? Bineinteles ca nu. Un alt argument se gaseste tot in Biblie, in care Isus spune clar: Am venit pe pamant nu ca sa infaptuiesc vointa mea, ci vointa celui care m-a trimis. Asadar, "cel trimis" trebuie sa fie intr-o pozitie mai joasa decat "cel care l-a trimis"
Martorii Lui Iehova infaptuiesc intr-utotul legile Bibliei.
Tot in Biblie, Dumnezeu spune ca sa NU ii spunem nimanui Parinte, caci unul singur este PARINTELE tau. Cel ceresc. Cum sunt numiti preotii deseori? Da, parinti. Asadar, citeste Biblia singur. Lasa ce zice preotul.

41 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

" Martorii lui Iehova cred că Iisus este arhanghelul Mihail, cea mai înaltă creaţie. Acest lucru contravine flagrant cu o mulţime de referinţe Scripturistice care arată clar că Iisus este Dumnezeu (Ioan 1:1, 14; 8:58; 10:30). Martorii lui Iehova cred că mântuirea este obţinută printr-o combinaţie de credinţă, fapte bune şi obedienţă. Acest lucru contrazice Scriptura care declară că mântuirea este un dar de la Dumnezeu şi că ea se obţine doar prin credinţă (Ioan 3:16; Efeseni 2:8-9; Tit 3:5). Martorii lui Iehova resping Sfânta Treime, sau Trinitatea, crezând că Iisus este doar o fiinţă creată şi că Duhul Sfânt este puterea lui Dumnezeu şi atât. Martorii lu Iehova resping conceptul ispăşirii substitutive făcută de Domnul Hristos şi, în locul acesteia, spun că moartea lui Iisus a fost doar pentru a plăti păcatul lui Adam."

Sursa:
http://istoriesicultura.ro/martorii-lui-iehova.html

| Rainbowling a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Intr-un cuvant s-ar parea ca sunt mai rationali decat ceilalti crestini!
Ce pacat ca rationalitatea lor se opreste acolo unde incepe fanatismul lor care devine extrem de periculos atunci cand se prefera sa lase ca un om sa moara decat sa fie salvat prin transfuzie sanguina!
Deja si acest lucruu ii face sa fie penali in orice tara civilizata din UE!

| ada92 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Draga Mihaela, Ioan 1:14 spune„Cuvântul a devenit carne şi a locuit printre noi, iar noi am privit gloria sa, o glorie [nu ca a lui Dumnezeu, ci] ca a unui fiu unic-născut dintr-un tată". Prin urmare, „Cuvântul", care a devenit carne, a trăit pe pământ ca om sub numele de Isus şi a fost văzut de oameni. Aşadar, el nu putea fi Dumnezeul Atotputernic, despre care Ioan a zis: „Nici un om nu l-a văzut vreodată pe Dumnezeu". — versetul 18. Spre sfârşitul Evangheliei sale, Ioan concluzionează, spunând: „Dar acestea au fost scrise pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, [nu Dumnezeu, ci] Fiul lui Dumnezeu". — Ioan 20:31
În versetul 25, Isus a spus că lucra în numele Tatălui său. În versetele 27 la 29, el vorbeşte despre oile figurative, pe care Tatăl i le-a dat. Ascultătorii săi n-ar fi înţeles aceste cuvinte dacă el şi Tatăl său ar fi una şi aceeaşi persoană. Isus şi Tatăl său, sunt „una" în sensul că între ei există un acord perfect în privinţa normelor şi a scopurilor. Spre deosebire de Satan şi de primii oameni, Adam şi Eva, Isus nu a vrut niciodată să fie independent de Dumnezeu. El însuşi a spus: „Fiul nu poate face nimic de la sine, ci numai ce îl vede pe Tatăl făcând. Pentru că lucrurile pe care le face El, pe acestea le face întocmai şi Fiul" (Ioan 5:19; 14:10; 17:8).
Ioan 14:18 "Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine." si mai sunt multe versete din care reiese ca de fapt Isus este fiul lui Dumnezeu si nu Dumnezeu, fiul intai nascut care a fost prezent cand Dumnezeu a facut omul Coloseni1:15
In ceea ce priveste credinta, MULŢI spun că au credinţă în Dumnezeu. Însă o credinţă declarată doar este la fel de neînsufleţită ca un cadavru. „Credinţa, dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi", a scris discipolul Iacov. Tot el a scris că Avraam, om cu frică de Dumnezeu, a avut o credinţă care „lucra împreună cu faptele lui" (Iacov 2:17, 22).
Ceea ce ne învaţă Biblia despre Dumnezeu şi despre Isus este simplu şi clar, nu greu de înţeles. Nici termenul „trinitate", nici noţiunea de trinitate nu se găsesc în Cuvântul lui Dumnezeu. Biblia afirmă în mod clar că Isus Cristos este Fiul întâi născut al lui Dumnezeu (Coloseni 1:15). De asemenea, ea arată că Isus este „mediator între Dumnezeu şi oameni" (1 Timotei 2:5). Iar despre Tatăl, Biblia spune: „Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!" (Psalmul 83:18).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ada92):

De ce nu imi raspunde nimeni cand intreb despre donarea de organe sau de sange?
De ce nu luati exemplu de la tara asta:
http://stirileprotv.ro/......omani.html

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Rainbowling):

Rationali sau nu, cert e ca sunt periculosi! Si au un mod enervant de a acapara noi recruti. :) Iar umanitatea lor lasa de dorit!

Asa DA:
http://i.imgur.com/QTWGHgv.jpg

| ada92 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Donarea de sange contravine porunci lui Dumnezeu. După Potopul din zilele lui Noe, Dumnezeu le-a permis oamenilor să mănânce carnea animalelor, dar nu şi sângele. Iată ce a spus Dumnezeu: „Numai carnea cu sufletul ei — sângele ei — să n-o mâncaţi. Mai mult, voi cere înapoi sângele sufletelor voastre" (Geneza 9:4, 5). Această poruncă a rămas în vigoare pentru toţi urmaşii lui Noe, până în zilele noastre. acest decret dovedeşte că Iehova, Sursa vieţii, avea să le ceară socoteală tuturor oamenilor care nu manifestau respect faţă de viaţă şi sânge. Fap. 15:28, 29: „Căci spiritul sfânt şi noi am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: să vă abţineţi de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate [adică ucise, dar fără să li se fi scurs sângele] şi de la fornicaţie. " Consumarea sângelui este pusă pe acelaşi plan cu idolatria şi fornicaţia.Să ne gandim: o persoana căreia medicul i-a spus să se abţină de la alcool. Ar respecta persoana respectivă această prescripţie dacă nu ar mai bea alcool, dar şi l-ar injecta direct în venă?
Există oameni care îşi riscă viaţa pentru ţara lor şi sunt consideraţi eroi. Însă există cineva care este mai presus de orice om sau lucru de pe pământ: Dumnezeu. În realitate, problema în discuţie este loialitatea faţă de Dumnezeu. Cuvântul lui Dumnezeu este cel care ne spune să ne abţinem de la sânge. Dacă situaţia este critică, poate medicul să garanteze că pacientul nu va muri dacă i se va administra sânge? insa Dumnezeu poate să ne redea viaţa. Ar fi lipsit de înţelepciune ca, atunci când cineva se află în faţa morţii, să-i întoarcă spatele lui Dumnezeu, încălcând legea sa.

| Rainbowling a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Probabil ca acei muntenegreni au fost musulmani si ei nu stiau ca transferul de sange nu este bun pentru crestini....ca asa scrie in Biblie, vezi si Martorii lui Iehova care ii lasa sa moara pe oamenii care au nevoie de transferuri de sange!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Salut. Vreau să-ţi spun că te-ai inspirat dintr-o sursă greşită de informaţii.
Dacă doreşti să cunoşti convingerile Martorilor lui Iehova, poţi face asta pe site-ul www.jw.org/ro

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sursa mea e foarte buna. Explica foarte bine pe intelesul tuturor!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pe intelesul tuturor dar nu in conformitate cu realitatea.

NOname
| NOname a răspuns:

Posibilitatea săvârşirii unei crime perfecte.
http://i.imgur.com/kz3tYHi.png

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Ce bine ca a mierlit-o, da-l dracu' de bou, daca s-a lasat pe mana unei nebune si religia ei.

| danay72 a răspuns:

Sunt multe diferente.Martorii lui Iehova îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Chiar Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet echipat pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). În plus, apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi acceptat nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, convingerile şi conduita celor care practică religia adevărată nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
I se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus a declarat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii despre numele adevăratului Dumnezeu şi despre personalitatea lui. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor.
Manifestă o iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta toţi vor şti că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate foarte puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu se bucură de astfel de legături de iubire. De ce? Deoarece se ucid între ei din cauza diferenţelor naţionale sau etnice. Adevăraţii creştini nu ridică armele împotriva fraţilor lor de credinţă sau împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se evidenţiază prin următorul fapt: Oricine nu practică dreptatea nu provine din Dumnezeu, nici cel care nu îşi iubeşte fratele. Să ne iubim unii pe alţii; nu precum Cain, care provenea din cel rău şi şi-a înjunghiat fratele". — 1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21.
Cu siguranţă, iubirea autentică înseamnă mult mai mult decât a nu-i ucide pe alţii. Adevăraţii creştini îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi încuraja reciproc (Evrei 10:24, 25). Ei îşi ajută fraţii de credinţă în timpuri grele şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică în viaţă sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’. — Galateni 6:10.
Il acceptă pe Isus Cristos drept mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia declară: „Nu există salvare în nimeni altul, căci nu există alt nume sub cer care să fi fost dat printre oameni prin care trebuie să fim salvaţi" (Faptele 4:12)
Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii continuatori ai lui Isus se supun Regatului ceresc, păstrând o strictă neutralitate faţă de acţiunile politice ale lumii. Închinătorii lui Iehova nu se implică în conflictele ei, dar nici nu se amestecă în deciziile altora de a adera la un partid politic, de a candida la un post guvernamental sau de a vota. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Totuşi, dacă li se cere să facă ceva care este în contradicţie cu normele lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai degrabă de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni". — Faptele 5:29
Predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună a regatului va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile; şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). În loc să-i încurajeze pe oameni să se îndrepte spre conducătorii umani pentru a găsi soluţii la problemele lor, adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos predică Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii. Psalmul 146:3, Isaia43:10-12

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru danay72):

Daca ar trebui sa donezi sange pentru o persoana foarte apropiata: mama, tata sau propriul copil...ai face asta?

| danay72 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

As face orice depinde de mine ca sa beneficieze de cel mai bun tratament medical posibil, iar acesta ar insemna sa iau legatura cu medici care se folosesc de tehnologie medicala avansata ca cell salvage, hemodilutia etc.Azi din cauza dezinformarii, oamenii aleg transfuzia de sange, dar prezinta atat de multe riscuri, incat multi medici folosesc chirurgia fara sange.Iar in Romania nu sunt probleme in aceasta privinta, intrucat cei care sunt medici instruiti opereaza fara sange si colaboreaza foarte bine cu Martorii lui Iehova in aceasta privinta.Sunt convinsa ca daca vei face mai multe cercetari despre riscurile pe care le prezinta transfuziile de sange nici tu nu le-ai accepta.

| ania a răspuns:

Ei cred o reactualizare a ereziei lui Arius, care a trăit în secolele II -III și care a negat divinitatea lui Iisus Hristos, în consecință resping Crezul.

| robby212 a răspuns (pentru ania):

Erezia lui Arie, da, imi amintesc, pe vremea Imparatilor, intocmai cu Apostolii, Constantin si Mama sa Elena. Daca nu ma insel, erezia a fost combatuta la Primul Sinod Ecumenic la care au participat 366 de episcopi din intreaga lume.Arie a fost pus sa spuna ca nu e adevarat ce a sustinut.
Nu stiu daca e asa, de ceva timp, la mine nu a mai enit vorba despre asta.
Dar inca mai retin anii, Edictul de la Milan, Constantinopol (acum capitala Turciei, Istanbul), etc.
Este frumos si usor de retinut tot in aceasta privinta.
Numai bine, Doamne ajuta!

| milan9 a răspuns:

Cei intitulaţi "Martorii lui Iehova" NU SE CONFORMEAZĂ BIBLIEI. Iata de ce…

Unele invataturi ale,, martorilor’ nu au putut fi deduse din Biblie oricat de mult au fost rastalmacite versiunile King James si American Standard (traduceri ale Bibliei).

Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, sa recurga la modificarea a sute de versete din Biblie.

Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic, pentru a face faţă noilor învăţături ale organizaţiei!

| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie:
"Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR "sufletul" să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Organizaţia celor numiţi "martorii lui Iehova", inventată de Charles Russell în sec. 19, A IEŞIT din cadrul Bisericii Noului Testament – părăsind chiar întregul ansamblu al creştinismului!

Iehoviştii AU PIERDUT învăţăturile care definesc ceea ce se poate numi BISERICĂ:

- preoţia şi rolul ei în realizarea sfintelor Taine în Biserică, rol confirmat de Mântuitorul Hristos şi de Apostoli în repetate rânduri;
- transmiterea harului prin episcopii şi preoţii lăsaţi de apostoli în Biserică;
- "Predania" (termen al Noului Testament) ca al doilea izvor al Revelaţiei divine;
- Transmiterea mesajului Bibliei fără interpretări stranii şi dislocate din context, etc…

| milan9 a răspuns:

BISERICA, pe care cei numiţi "iehovişti" caută să o desfiinţeze, este CEA DESPRE CARE Însuşi Mântuitorul Hristos a afirmat:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| sublime89 a răspuns:

Diferente sunt, dar din pacate sunt si foarte multe asemanari. De exemplu ambele religii cred in acelasi zeu primitiv.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare -apreciem intrebarea ta,de aceea doresc sa-ti raspund pentru ca mi-e cunoscuta si o parte si alta. In a expeima credinta este o mare diferenta. De ce? Am sa-ti dau anumite detalii si tu sa constati. Martori lui Iehova practica inchinarea bazata intru-totul pe Biblie,respecta legile statului in care traiesc,pana unde nu contravin legii lui Dumnezeu,sunt neutri din punct de vedere politic,nu se instruesc militar pentru ca isi iubesc semenii,si respecta porunca de a nu ucide, vorbesc despre D-zeu al carui nume este Iehova de aceea si poarta acest nume biblic de Martori ai lui Iehova pentru ca depun marturie despre el si scopurile sale cu privire la om si la pamant, ei cred in promisiunile sale, cred in Isus Cristos ca fiu al lui Dumnezeu, rascumparator al omenirii din pacat si din moarte, si ca rege al Regatului ceresc, cred in spiritul sfant ca forta activa a lui D-zeu si nu ca o a 3- a persoana divina.Nu se inchina la idoli, au si respecta o singura sarbatoare( comemorarea mortii lui Isus la data fixa conf. calendarului evreiesc de 14 Nissan, eventual pentru detalii mai vorbim daca doresti ); Au respect pentru viata, isi instruiesc copiii potrivit principiilor biblice pentru a fi cetateni de incredere ai societatii in care traiesc.Nu folosesc drogurii,, nu fumeaza, nu trebuie sa foloseasca alcool in exces, nu fac avort, nu stau in concubinaj, nu folosesc destindere nepotrivita, respecta ordinea si curatenia in societate si individual.Isi Iubesc semenii si de aceea merg la usile lor, pentru ca respecta porunca data de Isus de-a predica vestea buna despre Imparatia lui D-zeu, si de-a face discipolii din oamenii din toate natiunile indiferent de rasa, cultura, apartenenta sociala. Se poate ca ti-am scris prea mult, acuma tu poti sa pui in paralel ceea ce se practica in religia ta cu ceea ce practica Martori. Daca doresti mai vorbim.(VEZI cate dintre cele 10 porunci sunt respectate la ).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"nu se instruesc militar pentru ca isi iubesc semenii" - si cand instruirea militara era obligatorie, ce faceati?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da, in vremea comunista de exemplu, ca este o perioada mai cunoscuta noua, singura religie interzisa a fost a Martorilor lui Iehova, de ce, pentru ca nu participau la votare, si la instruirea si serviciul militar. Multi dintre fratii nostri tineri au facut ani de detentie, sau i-au dus la munci grele ( canal ), au fost batuti poate si omorati in bataie, pentru ca nu au vrut sa puna mana pe arma in acest scop. Gandeste-te ca Dumnezeu ne-a dat cele 10 porunci dintre care una spune,, sa nu ucizi "; sau in vremea lui Isus Le-a simplificat pe cele 10 in doua : sa-l iubesti pe D-zeu, si sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, uite azi cata iubire este intre asa zisi crestini. Daca te gandesti putin in multele razboaie ce au fost si mai sunt acte violente, teroare, cine lupta, prostimea ca cei mari ce creaza conflictele stau in buncare, izolati sa nu-i ajunga glontu si ei castiga razboiul si sunt decorati si bravati, primesc banii ca totul e pe bani si pentru pozitie, iar amaratii mor si sunt comemorati cu salve de tun, si copii lor raman orfani, ce bucurie si foloase pot avea ca asculta de cei mari cica, si nu de D-zeu caruia ar trebui sa-i dea onoare pentru darul vietii. Deci martorii se supun legilor statului pana unde nu contravin legii lui D-zeu. Daca vor fi obligati sa moara, mor pentru o cauza nobila ca au ascultat de D-zeu si si-au iubit semenii si in fata mortii. Chiar daca am muri, avem o incredere in D-zeu ca ceea ce a promis v-a infaptui,, adica ii v-a invia pe cei din morminte.Dar cei ce nu-l cunosc pe adevaratul d-zeu si nu fac voia lui, isi asupresc semenii, ei ce speranta au? carui D-zeu slujesc?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Armata a fost obligatorie pana in 2003, nu stiu daca inclusiv acest an. Pana in 2002 s-a facut sigur, deci inca 12 ani dupa Ceausescu. Tot nu mi-ati raspuns corect la intrebare! happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da dar dupa Revolutie chiar daca a fost obligatorie, de data aceasta am avut libertate de exprimare, tinerilor recrutati li s-au clasat dosarele,.Se poate ca nu m-am exprimat suficient sau nu am scris ce am gandit, ca mi-e cam somnic la un ochi, dar iti mai spun, deci tinerii Martori in marea majoritate au facut inchisoare sau au fost obligati sa presteze anumite servicii in folosul comunitatii spuneau ei, sau chiar au fost cazuri cand au fost inpuscati, dar nu au renuntat la credinta, si convingerea ca nu trebuie sa -si ucida semeni. si azi e tot la fel, nu stim daca nu v-a reveni iar o interdictie,, si o obligatie de armata, dar legea lui D-zeu nu se schimba, cu pretul vietii o sustii, nu ucizi, nu pui mana pe arma, pentru ca instruirea militara nu te invata sa tragi cu arma dupa pasari sau fluturi ci dupaoameni. Ce am eu de-a face cu semenul meu din ceea lalta tara, sau bine a fost si-n tara noastra, sau este nu trebuie sa vina nemtii sa se bata, ca se bat si se inpusca ei chiar daca sunt de aceeasi nationalitate sau religie,. Deci inca odata : ascult de Dumnezeu, si-n fata mortii,, mai mult ce poate sa-mi faca omul condus de Satan, decat sa ma omoare, dar cred ca Dumnezeu ma v-a imvia. Maivorbim daca vrei. Ai Biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui Iehova sustin doar Biblia iar crestinii mai sustin si sfintele Traditii! Cam asta e principala diferenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o diferenta maaaaareee.da tu nu ai cum s-o pricepi ma mentale ca daca aveai cum nu puneai intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fondata pe minciuna si false profetii, miscarea iehovistilor s-a ridicat prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Martorii lui Iehova precum si alti sectanti sunt hristosii micinosi pe care Hristos ne sfatuieste sa nu ii credem. Ortodocsii sint drept credinciosi prin dogmele lor si au o sansa la mantuire daca stiu cum sa traiasca ortodox.In schimb martorii sunt eretici si prooroci mincinosi.

| ada92 a răspuns:

Spre deosebire de ortodoxi martorii lui iehova pun cuvantul lui Dumnezeu mai presus decat traditiile si obiceiurile Marcu 7:13. in loc sa tina o gramada de sarbatori care nu le-a spus nimeni sa-le tina sau care nici macar nu sunt biblice, scopul lor este sa traiasca in armonie cu principiile biblice si sa continue lucrarea de predicare inceputa de Isus Cristos Matei24:14, 28:19, 20

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ada92):

"in loc sa tina o gramada de sarbatori care nu le-a spus nimeni sa le tina sau care nici macar nu sunt biblice" - aici ai dreptate! happy
In rest... tind sa cred ce scrie in link-ul postat de mine, de fapt ai recunoscut si tu, doar cu alte cuvinte...