| anonim_4396 a întrebat:

Care este mai buna, religia penticostala sau ortodoxa? Eu ma duc pe pretextul ca la orice biserica ma duc ma inchin tot la acelasi Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| steve91 a răspuns:

Nu confunda comportamentul credinciosilor cu adevarul credintei. In plus, conform teologiei ortodoxe, doar cei cu viata duhovniceasca autentica fac cu adevarat parte din Biserica, in sensul in care Il au pe Hristos in ei. Cerceteaza vietile si scrierile sfintilor din Biserica ortodoxa, si in special ale marilor teologi, si apoi sa vedem daca mai esti de parere ca altii "au un simt al gandirii dezvoltat" si "se bazeaza pe mai multe chestii".
Cat despre inchinarea la Dumnezeu, gresesti fundamental. Doar Biserica ortodoxa ofera comuniunea cu Mantuitorul si, deci, cu Sfanta Treime, deoarece doar ea detine adevarul.

67 răspunsuri:
| simanapeace a răspuns:

Eu cred ca cea penticostala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru simanapeace):

Si eu cred ca la penticostala dar nu sunt prea sigur pe mine.

| Dumniezău a răspuns:

Da te inchini la acelasi dumnezeu, dar regulile la religia penticostala sunt putin diferite fata de cele ortodoxe.De exemplu penticostalii nu cred in cruce, ei nu fac semnul crucii, pe cand ortodocsii cred si fac.

| kira30 a răspuns:

Si ai dreptate, la orice biserica te duci tot la acelasi Dumnezeu te inchini, dar harul celorlalte biserici este pierdut si Adevarul a fost denaturat.De 2000 de ani exista ortodoxia neschimbata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumniezău):

Eu ma duc in prezent la penticostali si sa fiu sincer nici eu nu cred in cruce si nici nu mi s-a parut nu siu ce sfintenie in ea.

Si in loc de cruce penticostalii dau mana la biserica si spun ''pace''.

Dar vreau si sa stiu de ce o mare parte din ortodocsi striga batjocoritor: ''Ni mah pocaitu ala '' prin pocait se refera la penticostali dar mai zic si '' Ni ma pacalitu ( tot pocaitu doar ca schimba ei ca sa isi bata joc''.

Dau funda +vot celui care raspunde si la intrebarea asta!

| ErrorFound a răspuns:

Nici una.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

'Ni mah pocaitu ala ''rolling on the floor.ai ca a fost tare faza.

| Lizzu a răspuns:

Nu exista religie mai buna sau mai rea.

Te inchini la acelasi dzeu indiferent de biserica in care intri pentru ca este dzeul in care crezi de cand te stii.

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ce cinstim sfânta cruce?

Cinstim sfânta cruce pentru că ea este semnul iubirii celei mari pe care Dumnezeu ne-a arătat-o nouă păcătoşilor. Căci din iubire faţă de noi Domnul a luat asupra Sa păcatele noastre şi le-a nimicit pe altarul crucii. Crucea ne aduce aminte de răutatea cu care noi ne-am purtat faţă de Dumnezeu şi ne îndeamnă la smerenie; dar totodată ea ne aminteşte de iubirea şi jertfa pentru noi a Fiului lui Dumnezeu întrupat ceea ce ne îndeamnă la cinstirea ei. Pentru credincioşi crucea este semnul biruinţii binelui asupra răului, a luminii asupra întunericului, a vieţii asupra morţii. Sfânta Scriptură spune că crucea "este nebunie pentru cei ce pier (adică nu-i pricep înţelesul), iar pentru noi cei ce ne mântuim este puterea lui Dumnezeu" (1 Corinteni 1, 18). Despre cei ce s-au abatut de la credinţa în sfânta cruce, Apostolul Pavel spune că "sfârşitul acestora este pieirea" (Filipeni 3, 19).

Noi nu veneram crucea cum fac samuraii cu sabiile lor.

Cine a spus "uite-l si pe pocaitul ala" sau alte cuvinte batjocoritoare, TINE MINTE ca NU sunt crestini adevarati.

Pace!

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizzu):

In biserica satanista nu te inchini la dumnezeu, te inchini la Satan.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Mie imi place Biserica Ortodoxa, mai ales la nunti si botezuri cand canta baiatul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=WwBrH2_h4bI

| M25M a răspuns:

Daca pleci de la ipoteza ca indiferent de biserica la care te duci, te inchini la acelasi Dumnezeu, pentru ce ai nevoie de apartenenta religioasa?

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dau un link care te va la muri despre dreapta credinta.Totul e sa fi atent si sa gandesti logic cand citesti:
http://www.credo.ro/catehism.php

| Mădă0611 a răspuns:

Parca ai fi la piata intre doua tarabe cu rosii, esti nehotarat de care sa iei, de parca nu tot rosii sunt, si tantile de acolo incearca sa te convinga sa iei de la ele.
1. Religia penticostala nu exista.
2. Pocaitii imi par mai periculosi decat ortodocsii, sunt insistenti, de fapt hartuitori, te conving rapid, apoi esti o oaie in plus.

Ortodocsii nu plac pocaitii pentru ca sunt sectanti, asa cum pentru tine un ateu e mort sau posedat, asa esti tu pentru ortodocsi si poate si pentru catolici. Fiecare crede ca "religia" lui e cea corecta, cei care nu cred ca el au cazut in ghearele diavoluhuhuhuhuhuhuhului. devil

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Noroc ca era tipa aia in rosu si mi-a fugit ochii la ea, altfel maimutoiului ala era gata sa-i dau un cap in guralaughing

| Lizzu a răspuns (pentru Dumniezău):

Asta asa e...dar nu cred ca un crestin intra intr-o biserica satanista ...si la asta ma refeream.

happy

| steve91 a răspuns:

Problema care se pune aici este una dogmatica. Fara indoiala, "religia mai buna" este cea ortodoxa, deoarece ea a pastrat nealterat (neschimbat) adevarul de credinta al Bisericii, intemeiate in momentul Pogorarii Sfantului Duh (la Cincizecime). Toate celelalte confesiuni crestine (in afara de ortodocsi) nu fac parte din Biserica, deoarece sunt eretice.
De asemenea, sunt necesare cateva precizari:
1. crestin-ortodocsii nu "cred" in cruce, ci "cinstesc" crucea. Aceasta atitudine se arata si prin faptul ca ei isi fac semnul sfintei cruci, dar exista si inainte ca acest obicei sa apara (de exemplu, Sfintii Apostoli nu isi faceau cruce, dar cinsteau crucea)
2. faptul ca unii ortodocsi au o atitudine dispretuitoare fata de membrii altor grupari crestine nu stirbeste cu nimic adevarul invataturii ortodoxe, deci nu are relevanta in discutia de fata.
As dori sa mai discut cu tine, pentru ca sunt multe lucruri pe care nu le-ai inteles si as vrea neaparat sa ti le explic (chiar daca nu vei fi de acord cu mine), deoarece de acest lucru depinde mantuirea ta. Propriu-zis, acest subiect este de departe cea mai importanta problema a vietii tale si trebuie sa constientizezi realmente acest lucru inainte de a lua o decizie finala.
P.S. Tu esti botezat ortodox, nu?

| Inferno a răspuns:

Penticostalii sunt mai fanatici.

| milan9 a răspuns:

- Dacă de la începutul până la sfârşitul Noului Testament, Hristos leagă o singură Biserică de mântuirea omului, ce ar înseamna atunci ca cineva să întrebe "de ce avem nevoie de acea Biserică?".

Ar putea la fel de bine să se întrebe de ce avem nevoie de Hristos? E cam acelaşi lucru, dar ce ar însemna asta…

| milan9 a răspuns:

După întrebarea "de ce avem nevoie de acea Biserică a Noului Testament (numită mai târziu Ortodoxie)", merge foarte bine şi întrebarea "de ce mai avem nevoie de Dumnezeu Fiul şi Jertfa Lui?

De ce asta? Pentru că Mântuitorul se identifică cu acea Biserică:
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

iar puterea Jertfei Sale o încredinţează Bisericii:
"…ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Maxim96 a răspuns:

Ortodoxa! Biserica ortodoxa exista de 2000 de ani, iar cea penticostala de prin 1900.

| milan9 a răspuns:

Acesta ar fi pe scurt răspunsul la întrebare, dat prin chiar cuvintele Mântuitorului:
"…să păstraţi BISERICA(la sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

Iată Fiul lui Dumnezeu spune că are o singură Biserică, şi nu oferte şi promoţii variate... happy

| RAY a răspuns:

Sincer eu cred ca nici o religie nu are de a face cu isus toate il reprezinta pe marmona zeul banilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru steve91):

Nu stiu daca is botezat ortodox. Ca nu am intrebat de nimeni din familie. 1. Te referi la botezu ala care se face de la 18 ani in sus, sau la ala care il faci cand esti mic?

2. Spune-mi si mie, este pacat sa mergi la biserica penticostala?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă "a merge" acolo este sinonim cu ataşamentul faţă de acel "specific", asta înseamnă "îndepărtare", respectiv trădare faţă de prima credinţă, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Nu stiu sigur, dar nu prea am mers la ortodocsi deoarece am mers la greco-catolici deoarece acolo am fost prima dat iar apoi am schimbat biserica. Mi se pare mai frumos la penticostali... Dar sa fiu sincer ma duc la penticostali mai mult deoarece acolo nu prea ma intalnesc cu colegi de clasa.

Nu-mi place sa ma intalnesc cu colegii de clasa la biserica sad

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un anumit fel de socializare întotdeauna crează o anumită euforie. Cât de greu ar fi Bisericii sa concureze cu euforia dată de întâlnirea tinerilor într-un club, sau la un concert...
Este adevărat faptul că în comunitatea Bisericii, ca în general între oameni de altfel, există întotdeauna loc pentru o mai mare apropiere sufletească, colaborare, compasiune, empatie, dar acesta este doar unul dintre aspectele pentru care este importantă Biserica. Autenticitatea şi confirmarea ei de Dumnezeu rămâne aspectul esenţial. Datoria noastră este să contribuim la atmosfera şi colaborarea pe care o dorim în Biserică.
Şi totuşi pe plan sufletesc, rugăciunea, relaţia cu Dumnezeu, meditaţia la greşelile făcute sau la efortul de îndreptare a vieţii, presupune şi o introspecţie sau o stare profund meditativă…

| greyhound a răspuns:

Nici o religie nu-i mai buna ca alta, niciuna nu e mai proasta. Toate sunt la fel in esenta, difera cateva variabile.
Am fost in fel si fel de biserici si peste tot acelasi lucru "Vrem bani"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru greyhound):

Donatiile date bisericii le faci daca vrei! Dar multi dau cate 1 leu doar pentru ca si restul dau. Si sa fiu sincer si bisericile au nevoie de bani pentru intretinere. Dar nu sunt deloc de acord ca parintele sa aiba salar! Cum vine asta? Il slujim pe Dumnezeu in schimbul banilor?

| steve91 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Botezul ortodox se face, in principiu, atunci cand esti mic. Intreaba-i pe cei din familie, este foarte important ce botez ai primit.
2. Evident ca este pacat. Atasamentul fata de alta grupare religioasa este echivalent cu erezia, deci cu despartirea de Hristos. Exista o singura Biserica, cea ortodoxa.