| Adriana1243 a întrebat:

Care este religia adevarata? Cea Ortodoxa sau Pocaita?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe.Credinta este una singura in Domnul Isus.El este Calea, Adevarul si Viata. Martin Luther dupa ce si-a luat doctoratul in teologie a ajuns la concluzia ca nu o religie ci o relatie personala bazata pe dragoste iti aduce mantuirea.,, Ceea ce era cerut omenirii nu era o respectare stricta a legilor i a obligaiilor religioase, ci un raspuns de credina, raspuns acceptat de Dumnezeu. Aceasta credina trebuia sa se bazeze pe dragoste, nu pe frica.,,

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Exista vreo religie adevarata, din moment ce toti zeii au fost inventati si apoi inlocuiti cu altii mai noi?

| DyNo a răspuns:

"A te pocaii", nu inseamna a adera la o secta anume, ci a-ti recunoste greselile si a-ti parea rau pentru ele.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru the2k):

Aici vei gasi raspunsul meu la intrebarea ta.http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Dumnezeul meu este acelasi ieri si azi si in veci!
Din vesnicie in vesnicie, El e Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru DyNo):

Bravo, Dyno. Ma uimesti. Incet incet o sa te pocaiesti si tu!

| rocco09 a răspuns:

Nu exista religie "pocaita"! pocainta e ceea ce spunea dyno, si trebuie ca atat ortodocsii cat si "pocaitii" sa se pocaiasca!

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Este o posibilitate mare zic eu ca Dumnezeul tau sa moara odata cu tine. Scuza-mi tonul mai dur.

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Eu da, sunt muritoare, insa Dumnezeul meu traieste vesnic.

| hyper93 a răspuns:

Nu exista religie adevarata, ce-a ce face religia in zilele noastre se numeste indocrineare religioasa! O prostie! Pacat ca nu putem sa ne desteptam sa vedem asta!

| TrentonChase a răspuns:

Religie adevarata este un oximoron, sunt doi termeni care se contrazic prin definitie...

| Angel0 a răspuns:

Care este automobilul adevarat?
Religia este doar un mijloc de transport pentru a-ti descoperi sinele.
"Împărăţia lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru" (Luca 17, 21).

| nsalion a răspuns (pentru EmaS):

EmaS vreau sa-ti multumesc pentru raspunsu asta care a ajuns si la mine findca aveam nevoie de o lamurire spiritoala precisa fiindca am pacatuit de multe ori direct sau indirect fata de Domnul meu Iisus dar l-am simtit mereu alaturi chiar daca m-am indepartat din calea pocaintei si iar am revenit si tot asa dar mereu IL simteam alaturi indiferent cum eram el nu ma judeca si era alaturi mie mereu.Acum sunt convins ca nu e o inselaciune spiritoala/mentala.Multumesc de raspuns sa stii ca esti o persoana inteleapta.happy
"Cere si ti se fa da, Cauta si vei gasi.(E adevarat)

| EmaS a răspuns (pentru nsalion):

Cu totii gresim inaintea lui Dumnezeu, dar este important sa ne crem iertare si sa Il purtam in inima noastra!:)http://www.youtube.com/watch?v=IbVdKIg7eRk

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. De fapt,pentru a gasi raspuns la aceasta intrebare,te poate ajuta cel mai bine Biblia. dupa cum un pom poate fi recunoscut dupa roade,in mod asemanator religia poate fi recunoscuta dupa fapte. doar unele criterii: inchinatorii adevarati au iubire intre ei, sunt neutri fata de politica, nu se lupta unii impotriva altora, isi bazeaza invataturile pe Biblie dar nu pe traditii si obiceiuri,se inchina doar lui Dumnezeu, etc. cred ca daca vei dori sa afli care e religia adevarata, vei putea sa o faci cu ajutorul Bibliei, avind o motivatie corecta, sincera. Succes

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Religii sunt multe.Credinta este una singura in Domnul Isus.El este Calea, Adevarul si Viata.

| Costin_Tudor_1983 a răspuns (pentru EmaS):

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta

| EmaS a răspuns (pentru Costin_Tudor_1983):

Pentru cei care doresc cu adevarat sa fie mantuiti Cuvantul lui Dumnezeu este suficient.,, Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.,,
,, 3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi Cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el şi vom locui împreună cu el.,,

| Costin_Tudor_1983 a răspuns (pentru EmaS):

Daca te referi la citatele:,, Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.,,
,, 3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi Cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el şi vom locui împreună cu el.,, acestea se refera la Vechiul Testament nu si la Noul Testament.Noul Testament a aparut dupa mai multi ani dupa ce a rostit acele citate.Cei care te-au invatat interpretarea acelor citate probabil au omis sa-ti spuna lucrul acesta.Deci tu consideri ca ar trebui sa ne luam doar dupa Vechiul Testament si e de ajuns ca sa ne mantuim.Inca o minciuna pe care o crezi.Sunt foarte destepti cei in care te increzi.Rastalmacesc bine Scriptura spre a lor pierzare.
Daca dai citate din Biblie o sa-ti dau si eu unul:
"Asadar, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra" (II Tes., 2, 15). Invaturile prin viu grai PRIMITE DE LA Sf. Apostoli trebuie pastrate iar in Biserica LUI Hristos au fost pastrate si trebuie sa ascultam si de ele. Oricum ele nu se contrazic cu Biblia caci tot de la D-zeu sunt.A nu se confunda traditia apostolica cu obiceiurile din mosi stramosi.Inca ceva Biblia poate fi talcuita corect doar in Adevarata Biserica a Lui Hristos.Ori daca tu faci parte dintr-un cult intemeiat de un om(omul are inclinatie catre pacat)care aparut dupa 1500-2000 de ani dupa moartea lui Hristos netinand cont si de traditia apostolica care ajuta la talcuirea corecta a Bibliei atunci imi pare rau sa o spun dar te amagesti.Eu n-am nimic impotriva alegerii tale.Fiecare isi alege calea.

| EmaS a răspuns (pentru Costin_Tudor_1983):

Pe mine ma mantuieste Domnul Isus care a platit pretul la Golgota pentru iertarea pacatelor.Nici o confesiune sau o denominatiune nu o poate face. Daca tu nu te nasti din nou din Dumnezeu.

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Esti asa de sigura pe tine ca toate confesiunile, denominatiunile sunt false si ca, conteaza doar relatia ta personala cu D-zeu incat ma face sa trag urmatoarele concluzii:
1.Martin Luther care a lansat ideologiile :"relatie personală cu Dumnezeu", "Domn şi Mântuitor personal" a regretat mai tarziu aceste cuvinte, el sperand dupa ce s-a impotrivit catolicismului ca toti oamenii vor alege religia instaurata de el. Dupa ce a vazut ca din cauza revoltei lui se ridica noi denominatiuni care deraiau si mai mult de la adevar, a inceput sa realizeze greseala facuta.Ba chiar a savarsit crime impotriva anabaptistilor(rebotezatorii).Din toate grozaviile pe care le-a nascut Apusul, cea mai mare, de departe, este erezia lui Martin Luther, protestantismul. Precum Lucifer, cand a cazut din cer, a luat cu el o treime din ingeri, Luther, in caderea lui, a luat, spre pierzanie, o sumedenie de suflete omenesti. Nebunia lui Luther a mers pana acolo incat a desfiintat Sfintele Taine (pastrand doua dintre ele, dar cu caracter simbolic, Botezul si Euharistia), fara de care nu se realizeaza opera mantuirii.

Începe să propovăduiască mântuirea exclusiv prin credinţă si, în teribilismul lui, rupe din Scriptură Epistola Sfântului Iacob ("credinţa fără fapte este moartă") pe care, numind-o "epistolă de paie", o aruncă în râul Elba.

2.indiferent ca faci parte sau nu dintr-un cult, din mesajele tale reiese ca tu te crezi deja sfanta, mantuita.Astfel realizez ca n-ai pic de smerenie in tine.Asta se propovaduieste doar in Adevarata Biserica a Lui Hristos. Daca aveai smerenie spuneai ceva de genul:
Doamne, eu ma incred in tine si desi sunt cea mai mare pacatoasa dintre toate pacatoasele de pe pamant, stiind ca nu merit sa fiu mantuita, eu cred ca Tu, Doamne fiind atat de milostiv si iubitor de oameni imi vei ierta pacatele, ma vei mantui.Atunci era altceva.
3."Fiecare pom se cunoaşte după roadele lui.''
Fiindca mi-ai raspuns la mesaje mi-am facut deja o idee despre tine si anume: decat sa se increada in tine careva mai bine s-ar increde in Ortodoxie unde Serban Voda care a tradus Biblia Ortodoxa si a luptat pentru Sf.Treime si tara asta INCLUSIV PT TINE, Stefan cel Mare sau Constantin Brancoveanu care a fost decapitat de musulmani pentru. Ortodoxia pe care tu o vezi falsa, ei fiind credinciosi cu adevarat(dupa parerea mea) si voievozi pe deasupra, erau mult mai smeriti decat tine.Imi pare rau dar eu consider ca Iisus este Calea de urmat dar prin Ortodoxie si nu in afara Bisericii Adevarate a lui Hristos.Doamne ajuta