| 777eSpirituales777 a întrebat:

De ce in religia ortodoxa, singura ADEVARATA, sexul cu prezervativ este un pacat grav?

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Iar bat unii campii pe aici la greu. Mai fratilor, astia genii nerecunoscute, de categorie grea, gen Bucuresteanca de la drept 27, si altii care traiesc mental inca in pesteri, etc, de ce nu formati voi un grup aparte, unde sa dezbateti numai "chestii inteligente" ca asta?!
Ca prezervativele le foloseau si egiptenii acum 3000 de ani, fireste, nu din latex!
Si evident la drept nu se invata morale si figuri orizontale pentru unii de ziua a 7-a!
Of, Sancta Simplicitas!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Oare de ce nu pot intelege unii ca, daca Isus este Iubire, e normal sa faci si sex/dragoste cu femeia ta, pentru ca o Iubiesti, si asa fiind, e normal sa ii vrei binele si placerea, care uneste si consolideaza cuplul si ii asigura o anume stabilitate, etc?!
Da, scuze, am uitat, pentru unii lucrurile cele mai simple sunt cele mai greu de inteles!
Sau, si mai simplu, "iubesc" altfel decat noi, majoritarii.

| whatevernvm a răspuns:

Pentru ca religia e o aberatie

| GdX a răspuns:

Habotnicule pleaca de aici. Am fost botezat crestin ortodox, dar citeste Biblia, Tora si Coranul. Coranul e cel mai aproape de realitate, iar bilbia este cea mai fantezista.

| UzOm a răspuns (pentru GdX):

Coranul? Serios omule? Cele mai apropiate de realitate sunt Legile lui Zalmoxis. Zalmoxis a fost cel mai cel dintre toți zeii pe care îi știu! Păcat că a trebuit să împrumutăm această nouă sectă (religia ortodoxă) de la evrei.

| Sociopat a răspuns:

Pentru ca scupi actul sacru al creatiei intre ochi.

| RAY a răspuns:

Iisus nu a facut religii sti? citeste bblia si numai crede tot ce auzi

| corbulalbrosu a răspuns:

Cred ca ai gresit categoria din moment ce ai postat aici aceasta intrebare atat de imbecila. N-ar fi mai cinstit si corect sa nu amesteci sexul si religia mai ales cea ortodoxa care este una cat se poate de retrograda si care pe deasupra ca bomboana pe coliva are in fruntea ei si un impostor mult preahot. Poate va veti lumina si voi impreuna cu fariseul de Daniel al vostru si veti intelege ca traim in secolul XXI din mileniul 3 si nu in evul mediu. Rusine voua. Huooo.

| neutrino a răspuns:

Scopul sexului trebuie sa fie numai cel de a procrea(!?). Iata si o explicatie de ce trebuie sa faci sex numai dupa ce te casatoresti!

| raluk27 a răspuns:

In conceptia crestina, deci indiferent de religie, sexul protejat este considerat un pacat. De ce? Pentru ca oamenii ar trebui sa faca sex numai pentru a procrea. Nu pentru placere. Pe principiul: facem cati copii ne da Dumnezeu, fara numar, cat este capabila femeia, din punct de vedere biologic (5, 10, 18 copii). A te proteja inseamna a te impotrivi oarecum vointei divine. Nu este un "pacat grav", ca mai grav ar fi sa faci avort. Dar este considerat pacat. In ziua de azi nu cred ca respecta nimeni cu strictete preceptele crestine referitoare le sex (sa nu o faci in post, de sarbatori, sa nu o faci protejat, sa fii neaparat casatorit, sa o faci numai martea si joia)

| Striker14 a răspuns:

Daaa...faceti frate sex ca va iarta Dumnezeu, mai dati o donatie la biserica, putini bani la popa si aia ewinking

| VenomMMA a răspuns:

Cine ti-a spus ca sexul cu prezervativ este un pacat? laughing Prima prostia pe care o aud pe ziua de azi. Ar trebui sa te documentezi inainte sa-ntrebi ceva. Stii cele 10 porunci? Eh, nu prea ai voie sa le incalci. Acolo nu scrie de vreo astfel de aberatie.

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui.

| raluk27 a răspuns (pentru VenomMMA):

Intra la capitolul sa nu fii desfranat. In viziunea religioasa, sexul se face numai pentru procreere. Protejandu-te, faci sex din pura placere, te daruiesti poftelor carnale. Nu trebuie sa ti se spuna mot a mot. Mai si deduci din context, mai extrapolezi, mai faci analogii.
La fel."Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui". Ah, deci daca vecinul face o prajitura, n-am voie sa poftesc la ea. In schimb, pot sa fac sex cu nevasta-sa, ca doar am facut sex, n-am poftit.
Poruncile acopera o gama foarte larga de situatii.

| VenomMMA a răspuns (pentru raluk27):

Acum hai sa le luam pe fiecare in parte si sa le disecam.

| raluk27 a răspuns (pentru VenomMMA):

Pai asa ar cam trebui. Ti-am dat doar un exemplu. Ca daca le luam ad literam, am fi toti niste sfintisori, nu crezi?

| VenomMMA a răspuns (pentru raluk27):

Usi de biserica. Am citit un articol mai demult. Acolo erau niste chestii despre ceea ce trebuie sa faci pe pamant ca sa te primeasca in Rai. Pai, nici sa respiri nu aveai voie. Trebuia sa ajuti si sa te rogi toata ziua, sa nu injuri, sa nu judeci, sa nu zici nimic de rau. Am uitat cum se numeste...

| Octa00 a răspuns:

Nu stiu sa scrie undeva, in Biblie sau in vreo Evanghelie, ca sexul protejat este un păcat. Ce zic anumiti preoti nu are legatura cu Dumnezeu sau cu ideea de crestin. Din Antichitate oamenii cauta si folosesc mijloace de protectie sexuala. Iisus de asemenea, nu a spus niciodata in viata Sa ca protecția sexuala ar fi un pacat