| anonim_4396 a întrebat:

Daca citesc biblia pocaita sau ortodoxa sunt acelasi sau catolica? doar cine stie dau fundita

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este una si aceeasi, doar traducerea este diferita. Cele mai noi sunt actualizate dupa vorbirea curenta.Forma difera, dar esenta este aceeasi.
Biblia a fost scrisa de mai multi autori in diferite perioade de timp.In secolul 3 d.Hristos,70 de carturari s-au hotarat sa traduca Vechiul Testament in limba greaca.Aceasta a fost prima traducere a vreunei carti din Biblie.Mai tarziu, cateva parti din Noul Testament au fost traduse in limba copta si siriana, iar fericitul Ieronim a creat o versiune a Bibliei in limba latina.Traducerile in limba romana din textele sacre, au inceput inainte de manuscrisele sau tipariturile cunoscute din sec.15-17,manuscrise cum sunt:Codicele Voronetean, Psaltirea Scheiana, Psaltirea Hulmuzachi din sec.15-16,sau tipariturile lui Filip Moldoveanu, ale diaconului Coresi sec.16.In 1688 in tiparnita Mitropoliei Bucurestilor s-a incheiat imprimarea in limba romana a textului integral al Bibliei, numita Biblia de la Bucuresti sau a lui Serban Cantacuzino, constituind o piatra de hotar pentru formarea limbii romane literare.Versiuni ulterioare au fost ale lui Samuil Micu (1795),Gavril Banulescu91819),Andrei Saguna(1856),Dumitru Cornilescu(1924)Galaction Nicodim(1936).Traducerea lui Cornilescu ramane cea mai buna traducere a Bibliei in limba romana.

| Angel0 a răspuns:

Exista multe diferente intre Biblia ortodoxa si cea a martorilor lui Jehova.
Nu am gasit decat mici diferente de traducere intre cele 5 traduceri catolice si cea ortodoxa.

| Schnitzel a răspuns:

Poti sa reformulezi intrebarea? cred ca pot sa iti raspund dar nu prea inteleg ce intrebi

| anonim_4396 explică (pentru Schnitzel):

Daca sunt diferente intre catolici si ortodoxi

| Annie2498 a răspuns:

Poate ca mai sunt unele diferente mai ales intre cea pocaita si ortodoxa, dar in cea mai mare parte sunt la fel, pentru ca doar intr-un singur fel a zis Dumnezeu. pe cand scriau Sfintii Apostoli Bibliile nu erau atatea religii. Era una singura, dar pe parcurs s`au separat si poate au tradus cu niste cuvinte diferenta.

| Mikyyela a răspuns:

Am inteles ca daca esti ortodox nu ai voie sa citest alte biblii...Si nu sunt aceleasi.Fiecare are alt mod de expprimare

| C8PILUcool a răspuns:

Deci sunt trei bibli diferit (primesc fundita)

| vevetree a răspuns:

Sunt diferente. Spre exemplu daca o sa iei o Biblie ortodoxa si una pocaita (cum zici tu) o sa vezi ca la Psalmi, Psalmul 50 e altul.
In plus traducerile sunt cu totul altfel, cu text in minus sau in plus, departe de sensul initial al cuvintelor.
Daca esti ortodox, ca sa alungi indoielile, cel mai bine e sa cumperi o Biblie ortodoxa de la biserica (nu din alte parti) si sa te asiguri ca pe prima pagina scrie ca a fost tiparita cu binecuvantarea Patriarhului.
Mie personal imi place Biblia diortosita și adnotata de Bartolomeu Anania - Mitropolitul Clujului, Albei, Crișanei și Maramureșului. E o Biblie groasa, in format mare (aproape A4) si la subsolul fiecarei pagini sunt explicatii detaliate pentru intelegerea corecta a textului.