| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Care-s cele mai uzuale pacate?

Exemple:

1. Nu mergi la biserica duminica, din lene si comoditate.
2. Te protejezi in timpul actului sexual.
3. Te uiti dupa femei si salivezi, inclusiv dupa femeia fratelui tau.
4. Ai fost la vrajitoare, ghicitoare, spiritism.
5. Ca femeie, ai purtat pantaloni sau fusta scurta, n-ai purtat capul acoperit, ai mers sau ai vorbit, ca sa atragi barbatii.
6. Minti!
7. N-ai pastrat curatie cu sotul (sotia): miercuri, vineri, sâmbata, duminica, luni; în cele 4 posturi de peste an; în timpul sarcinii si al ciclului lunar; 40 de zile dupa nastere.
8. Cand te afli in Biserica, te uiti la icoane si prin gand iti trec cele mai necurate ganduri. La fel si cand te spovedesti, sub poala popii.
9. Te machiezi.
10. Bei, fumezi, te droghezi.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Tăte d'acilea: http://www.dcnews.ro/......de-pacate/

Nimeni nu scapa de iad, http://www.youtube.com/watch?v=-DWtvYpZ184

App, din articolul ala se pot pune 193 de intrebari, aprox. "170. Am în casa, am citit carti sectare. Am fost la adunari de sectanti, i-am primit în casa." dar vai, cum era cu iubirea aproapelui?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Mădă0611):

Haoleuuu Mada, le-ai pus pe toatehee hee
M-am inspirat si eu nitel de pe acolo, dar am zis sa nu pun multe, ci sa-i las pe crestini sa confirme una, doua...100!
Cat despre video: Nuuuu, aveam sonorul la maxim. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cica e pacat sa tii post cand e dezlegare, si daca n-am decat o coaja de paine si niste apa si trebuie neaparat sa nu tin post, inteleg ca trebuie sa omor pe cineva. thinking Apăi o sa fie plin iadul de crestini laughing

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Mădă0611):

Mada, site-ul ce l-ai pus tu, face inconjurul internetului.hee hee
Tocmai ce l-am vazut pe facebook la Dumnezeu si la News-Online.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Dupa cele 193 de pacate enumerate e limpede, toate vietatile umane ajunge in iad. Alo credinciosii, oricum va astepta iadul, incepe-ti destrabalarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"170. Am în casa, am citit carti sectare. Am fost la adunari de sectanti, i-am primit în casa."
Aci e vorba de faptul ca cei mai multi sunt invatati ca doar un cult e perfect, insa un bun crestin, e constient ca toate cultele astea sunt creat de oamenii. Unele sunt bune altele nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mai, ca sa vezi, un bun crestin stie ca daca ceva e diferit de ce crede el, e creatie a oamenilor, dar ce crede el e de la dumnezeu, asa-i?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,ci faptul ca toate cultele astea, sunt creat de oamenii, insa toate au un scop, mantuirea omului (aci ma refer strict la cultele crestine, mai mult sau mai putin)

| Mădă0611 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

L-am vazut pe pagina Gandeste Rational, https://www.facebook.com/gandeste.rational imi pare rau ca nu e cunoscuta, cred ca ar merita. Mi-a placut descrierea "Nu-si mai revin astia-n vecii vecilor :)))" >:)

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

E pacat sa vorbesti cu mai multe întelesuri?straight face

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Dap. devil Se pare ca o sa ne vedem in iad, dai un suc.hee hee

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Desigur, cu fructe de padure parca? smug
Oare "114. Am vorbit prostii." se refera la a vorbi spurcat sau a vorbi prostii ca ema? thinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Dap, cu fructe de padure. smug
Probabil ambele, oricum, la cate lucruri sunt pacat, tot in iad ajungi. devil))

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci ne vedem la cazanul de dupa colt laughing

50 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Protajatu ca protejatu, totu-i cu oralu sa fii atenta. (curatia orala)

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Nu ce intra pe gura spurca pe om (scrie-n Evanghelie).

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar pentru voi sunt basme. Sa imi amintesti cand ai s-o respecti si tu.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru costis):

Asa este, dragul meu. Si cred ca vorbesti despre Oral-B. Ei bine, eu CRED in pasta de dinti Sensodyne. happy
De cand folosesc Sensodyne, viata mea a devenit mai clara si mai luminoasa, am inceput sa am incredere in mine si sa zambesc mai des. Totul este stralucitor.
Sensodyne te va salva!
Am sa-i fac un templu, la mine in baie. Cred in Sensodyne!

| costis a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

N-ai picat pe subiect. Ma gandeam la Blend a med / Listerine.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Daca nici crestinii n-o respecta, eu de ce m-as obosi s-o respect?

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Lasa vrajeala, ca nu cred sa aiba nimeni asteptari de la tine. Ideea era ca intrebarea asta este pusa la misto, asa ca si raspunsul meu a fost corespunzator. Daca ai peste 13 ani ar fi trebuit sa intelegi asta. Doar nu crezi c-o intereseaza pe michelica de pacate.

NOname
| NOname a răspuns:

11. Să-ţi iubeşti familia şi apropiaţii mai mult decât pe "Doamne-Doamne" imaginar.

12. Să fii sincer şi să recunoşti faptul că "Cuvântul lui Dumnezeu" în mare parte este un nonsens plin de minciuni şi imoralităţi.

13. Să fii sincer.

NOname
| NOname a răspuns:

14. Să gândeşti.

| CinevaNou a răspuns (pentru NOname):

15. sa intri pe site-uri spurcate.

| NOname a răspuns (pentru CinevaNou):

15. Să intri pe site-uri.
http://i.imgur.com/uZ85LVY.jpg

16. Să te foloseşti de ştiinţă şi tehnologie ("lucrarea Diavolului").

| CinevaNou a răspuns (pentru NOname):

Dar poti sa intri si pe site-uri crestineno talking astea sunt in regula.

| NOname a răspuns (pentru CinevaNou):

Ai uitat de 16? "Lucrarea Diavolului".hee hee

| CinevaNou a răspuns (pentru NOname):

Atata timp cat poti sa faci propaganda religioasa nu mai e atat de rea smug

| NOname a răspuns (pentru CinevaNou):

Şi iar ne întoarcem la 13, din care rezultă ipocrizia...hee hee

| CinevaNou a răspuns (pentru NOname):

Checkmate! laughing

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

17. Sa nu mârliti capre.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"16. Să te foloseşti de ştiinţă şi tehnologie ("lucrarea Diavolului")."
WFT? De unde dracu scoti tampenia asta?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Hombre):

RIP, HOMBRE! sad sad sad
Imi vei lipsi mult!

mira
| mira a răspuns:

Exista pacate cutremuratoare si tu insiri niste lucruri in majoritate comice.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru mira):

Nu ma intereseaza cele cutremuratoare! Nu vreau sa stiu, desi le stiu!
Am spus "uzuale", draga mea!

http://dexonline.ro/definitie/uzual

| Elvina a răspuns:

Acestea erau valabile acum mii de ani. Lucrurile au evoluat. Doar ca dogma religioasa nu s-a schimbat.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Elvina):

N-au evoluat deloc! Vezi link-ul pus de Mada, cu lista celor 193 de pacate...
In 2013:
http://www.dcnews.ro/......de-pacate/

| Elvina a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sunt tot aceleasi asa zise pacate pe care le promoveaza BOR de mult timp. Cand am zis evoluat, m-am referit la noi oamenii, ar trebui sa avem mai multe minte. Unii au si isi dau seama despre ce e vorba, altii cred tot ce zice biserica.

| Musique a răspuns:

Să le luăm pe rând.
1.Nu merg la biserică, sau nu mai merg din cauză că nu-i văd rostul, sau mai bine zis, nu-i mai văd rostul.Ție ți se pare normal ca oamenii să meargă la biserică doar pentru a afla ce se mai întâmplă în oraș? Mie nu, deci stau acasă.
2.Ai mei mi-au zis că dacă tot nu am ce face, măcar să mă protejez.De acord?
3.Am principii, normal că nu fac asta.
4.Nu cred în vrăjitoare.
5.Nu port fuste, nu-mi place să fiu în centrul atenției.
6.Numai atunci când adevărul ar face o persoană dragă să sufere.
7.Nu țin post.
8.M-am spovedit o singură dată, și a trecut mult, multi timp de atunci.Nu mă iartă nimeni dacă îi spun unui preot că mi-am mințit mama, când de fapt eu nu am spălat vasele.
9.Nu, și nu văd în asta un păcat.
10.Sunt vicii, sunt încă un copil, și chiar dacă realizez că nu e bine... mda, n-am deloc voință.

Sunt chiar atât de păcătoasă? Mă consideram o persoană bună. sad

| RAY a răspuns (pentru Musique):

Esti ok

| Musique a răspuns (pentru RAY):

Da... știu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E pacat sa te protejezi cand faci sex? lol...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invidia,orgoliul,lacomia,desfranarea,mania,lenea,goana dupa bani, sunt adevaratele pacate.
Si sunt uzuale.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu consider pacatul un termen conceput fara rost. adica cele enumerate de tine sunt deja niste legi scrise in gena noastra de oameni, in constiinta noastra. nu am nevoie de un preot sa-mi zica "ba nu baga 10 catelusi intr-un cazan ca sa le dai foc ca faci pacat" stiu deja asta ca am constiinta
asadar termenul de pacat nu exista decat in universul bisericesc. e evident ca lenea duce la sedentarism => fizic slab, mania duce la crime, batai si alte alea, orgoliul este bun dar sa nu faci exces...si asa mai departe. toate sunt logice si inca o data, nu am nevoie de nimeni sa imi spuna ce e bine si ce nu atata timp cat ele sunt deja scrise acolo, in partea ce ne defineste ca oameni si ne deosebeste de animale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Or fi ele scrise in gena noastra dar din pacate cei mai multi dintre noi le practicam la greu.
Rolul religiei este sa ne invete cum sa scapam de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-sa te gandesti la pornografie in timpul actului sexual.Normal e sa-ti limpezesti mintea si sa te gandesti cum o veverita iti iti bate in cuie degetele de la picioare. straight face
-sa treci pe langa un locas sfant si sa nu te apuce pandaliile cu matanii, palme pe asfalt, scuipati in san. straight face
-sa iei apa sfintita intr-un pet de cola.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

1. nu trebuie sa merg la biserica pentru ca am fost invatati ca doamne-doamne e pretutindeni.
2. ma protejez pentru a evita un si mai mare rau: boli, avort, aducerea pe lume unui copil carui viitor nu am cum sa il ofer momentan.
3. e ceva natural sa te uiti, stii vorba, uita-te dar nu atinge big grin
4. nu ma duc la asa ceva, nu cred, e vrajeala.
5. femeile se imbraca asa si din comoditate sau ca asa e la moda. moda evolueaza, nu poti purta turbane in cap 70.000 de ani
6. uneori mintim din comoditate pentru a nu da alte explicatii, alteori mintim pentru a evita un rau fara rost.
"unde ai fost aseara?!" nu poti spune ca la bautura cu baietii dar am fost cuminte, am lucrat peste program si gata. pe principiul ce nu stii nu te raneste (sau ceva genul)
7. in societatea asta e cam greu sa respecti un program asa strict, dupa ce ca femeia sa lasa greu uneori mai stau sa consult si programul. e o chestie mai mult spontana
8. mintea mai face si lucruri incontrolabile, nu suntem perfecti, ne iarta dumnezeu, mai ales ca suntem si sub poala popii.
9. omu se machiaza de cel putin 7000 ani (barbati si femei, vezi faraonii). e absurd sa te machiezi 5000 de ani dupa care ma privezi de la asta.
10. cu drogurile grele nici eu nu sunt de acord dar viciile ne definesc uneori ca oameni. dumnezeu de asta ne-a dat o minte si o judecata proprie, sa luam decizii si singuri. altfel ne-ar teleghida toata ziua printr-o telecomanda

mai zi, in seara asta sunt un un fel de consilier virtual (fie el si irelevant \ incapabil).

| Marius511 a răspuns:

Pentru Bragi. Lasa Bragi batjocura. dacă ar fi adevărat (dar nu-s), n-ar inseamna decatca in 30 ani de stiri truncate(foame de cancan) farse (ca numai asta gasesti pe youtube) a fost gasit un ratacit care s.a facut in asa hal de batjocura dracilorr…
e bine si ca ceilalti 30000 de calugari nu vor face niciodata asa ceva
Ceilalti vor sa se mantuiasca. Pe ala din imagine (daca ii adevarat nici haina nu l-a putut salva, degeaba a intrat in calugarie)

| Bragi a răspuns:

De ăsta ce zici? si sunt din aceia căruia li se pupă mâna http://www.220.ro/emisiuni-tv/Popa-Si-Orgiile-Homo/J808YLkDUy/

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Bragi):

Pupatul mainii la popa mi se pare o mizerie inconstienta si de prost gust. Valabil pentru toti popii. Nu cred ca se spala pe maini inainte de a intra in Biserica sau intr-o casa, cu Botezul.

| Mary1904 a răspuns:

11. Mananci supa direct din oala
12. Bei bere cu lamaie
13. Vorbesti fara rost
14. Respiri...

Daca tot ce ai enumera tu, ar fi pacate, TOTI OAMENII, TOTI... chiar TOTI ar ajunge in "Iad". Parerea mea. Am incalcat 1, 2, 5, 6, 8, 9, 10. straight face