| RoxYuuKikyo a întrebat:

Care sunt asemanarile si deosebirile dintre Sfantul Mare Mucenic Gheorghe si Dimitrie?
Care sunt minunile savarsite dupa moartea lor?

2 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Asemanarile sunt ca amandoi si-au jertfit viata pentru crezul lor si au suferit pentru asta. Sunt la fel de cinstiti si la noi la romani si in toata lumea ortodoxa, amandoi avand cate o zi special dedicata pomenirii lor. Deosebirile le stie doar Dumnezeu.
Minuni gasesti in Vietile Sfintilor, in Proloage si in alte carti mai noi.