| anonomam a întrebat:

Care sunt cele 9 cete ingeresti?
Am vazut ca cele 9 cete ingeresti sunt:
Serafimi,Heruvimi,Tronuri,Domnii,Puteri,Stapaniri,Incepa torii,Arhangheli, Ingeri.
De ce la Proscomidie sunt: Ingeri, Prooroci, Apostoli, Ierarhi, Mucenici, Cuviosi, Doctori fara de arginti, sf.ale carui liturghie se savarseste si toti sfintii?

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

E un singur Arhanghel adica Mihail.

| leo59 a răspuns:

Liturghia si Proscomidia care o pregateste are un cuprins cosmic, cuprinde toata lumea. La a 3-a prescura se pomenesc 9 cete de sfinti asemenea celor 9 cele ingeresti.

Întrebări recente