| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Care sunt motivele care m-ar determina sa renunt la gandul sinuciderii?

Răspuns Câştigător
| TheDarkEmpire a răspuns:

Nu merită să te sinucizi, deoarece o faci întotdeauna prea târziu

85 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt atat de multe motive care sa nu te sinucizi, viata e frumoasa, de exemplu vezi un copil in scaunul cu rotile si iti zambeste si inima lui are bucurie, vezi un bunic care sta cu nepotul lui in parc, vezi un om care imbraca un sarac cu propria haina, incearca sa vezi dragostea din oameni sa vezi ce au ei mai frumos, incearca sa vezi frumusetile naturii de pilda muntii, dealurile etc nu merita sa te sinucizi viata e frumoasa depinde din care unghi vezi happy, si asculta muzica lui Hans Zimmer e nemaipomenita mi se pare cea mai frumoasa muzica din lume

| Demise a răspuns:

Daca te sinucizi ajungi in iad. Unde e mai rau decat este aici pe Pamanthappy

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Mno, imi pare bine ca am reusit sa te ascult si... dumnezeu sa te ierte daca o faci

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

A si un sfat daca tot te omori ai grija sa nu o faci in casa, pentru ca faci mizerie si mama ta sa-r supara! ok? FUNDA?

| Ebsghjs a răspuns:

Hei, uite. Orice s-ar intampla tu trebuie sa fii tare. Si sa nu faci asa ceva niciodata. Viata ne-a fost data sa o traim. Esti doar intr-o pasa mai proasta, stai linistit, o sa iti revii happy.

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Dumnezeu a creat viata ca sa o traiesti. gandeste-te: faci lucruri bune, ajungi in Rai. iar daca te sinucizi, ajungi in fundul iadului si vei avea si mai mult chin. fa lucrurile care iti plac, sau ceva de genul

| CorinaaM a răspuns:

Hey uite, ganddeste1te cat de frumoassa poate fi viata uneori,asa este,doar uneori,Si eu m`am gandit sa ma sinucid dar mi-a fost prea frica de durere. Gandeste`te ca nu ii vei mai vedea niciodata pe parintii tai,ca nu o mai poti strange in brate pe mama ta, ca nu ii mai poti spune te iubesc sau macar sa ii spui ce ai pe suflet.Sau gandeste te ca nu il/o mai poti vedea pe fata /baiatul pe care il placi doar gandeste`te ca nu vei mai avea nimic, nimic din creea ce ai acum...Nu vei mai putea sa te bucuri de nici un rasarit sau apus de soare,nu vei mai vedea nici o pasare zburand pe cerul albastrusau hranindu`si grijulie puisorii, sau uite, cum ar fi sa nu mai poti zambi cand vezi o fetita sau un baietel inaltand un zmeu sau zambind cand o zareste pe mama lui sau a ei sau cand ii zambeste unui simple margarete.gandeste`te cum ar fi sa nu mai poti nici macar zambi ...niciodata. Viata are multe surprize pentru toti, in special pentru cei pe care ii cam amana cu cate vreo surpriza, asa ca tine. happy

| kidutzq a răspuns:

Sansele ca din combinatia genelor parintilor tai, sa iesi tu au fost de 1 la 10 milioane. Sansele ca parintii tai sa se intalneasca, sa se placa reciproc si sa faca copii au fost de 1 la 1 miliard. Adunand cele doua variabile, rezultatul este ca sansa ca tu sa te nasti a fost...un miracol. Acum mai gandeste-te daca vrei sa dai cu piciorul la aceasta sansa pe care universul ti-a oferit-o.

| avrika07 a răspuns:

Asta pentru că nu ești adaptat la aceste probleme care sosesc pe neașteptate. însă cu timpul o să înveți, o să înțelegi cu adevărat rolul lor. Probabil ai încă o varstă fragila, ești încă în formarea caracterului tău.

Ai grijă ce alegi, pentru că aia vei avea! Este ca și cum în fața ta se arata mii de drumuri iar tu trebuie să alegi unul doar că nu știi pe care este soare si pe care este ploaie.

Nu te interioriza, comunică cu mama ta, tatăl tău, bunica, mătușa, unchiul tău, soara ta sau o persoană apropiată ție dar nu îi zice că ai gînduri de genul...doar comunică și spune punctele tale de vedere, ceea ce te nemulțumește, ceea ce te rănește așa te mai descarci dar nu se știe ce s-o întîmpla, viața asta este plină de neprevăzut și nu te speria dacă te trezești singură, cu ale tale gînduri joase, ai încredere in tine si in Dumnezeu, ai credința că nu ești singură și așa și este, niciodată nu ești singură doar că suntem prinși in rutina zilei și este normal să nu acordăm atentie mai mare in interiorul nostru, în jurul nostru.

Viata este frumoasa, prețuieste-o,
Ființa ta este minunată, apreciaz-o,
Tot ceea ce esti este special, așa cum este!

îmbrațișări, ai grijă de tine și dacă vrei să vorbești despre ceea ce simți dă-mi mesaj și oricare citește această întrebare și se simte în aceiași stare mesaj, știu să ascult.
Numai bine!

| avrika07 a răspuns:

Asta pentru că nu ești adaptat la aceste probleme care sosesc pe neașteptate. însă cu timpul o să înveți, o să înțelegi cu adevărat rolul lor. Probabil ai încă o varstă fragila, ești încă în formarea caracterului tău.

Ai grijă ce alegi, pentru că aia vei avea! Este ca și cum în fața ta se arata mii de drumuri iar tu trebuie să alegi unul doar că nu știi pe care este soare si pe care este ploaie.
Nu te interioriza, comunică cu mama ta, tatăl tău, bunica, mătușa, unchiul tău, soara ta sau o persoană apropiată ție dar nu îi zice că ai gînduri de genul...doar comunică și spune punctele tale de vedere, ceea ce te nemulțumește, ceea ce te rănește așa te mai descarci dar nu se știe ce s-o întîmpla, viața asta este plină de neprevăzut și nu te speria dacă te trezești singură, cu ale tale gînduri joase, ai încredere in tine si in Dumnezeu, ai credința că nu ești singură și așa și este, niciodată nu ești singură doar că suntem prinși in rutina zilei și este normal să nu acordăm atentie mai mare in interiorul nostru, în jurul nostru.
Viata este frumoasa, prețuieste-o,
Ființa ta este minunată, apreciaz-o,
Tot ceea ce esti este special, așa cum este!
îmbrațișări, ai grijă de tine și dacă vrei să vorbești despre ceea ce simți dă-mi mesaj și oricare citește această întrebare și se simte în aceiași stare.

| avrika07 a răspuns:

Asta pentru că nu ești adaptat la aceste probleme care sosesc pe neașteptate. însă cu timpul o să înveți, o să înțelegi cu adevărat rolul lor.
Ai grijă ce alegi, pentru că aia vei avea! Este ca și cum în fața ta se arata mii de drumuri iar tu trebuie să alegi unul doar că nu știi pe care este soare si pe care este ploaie.
Nu te interioriza, comunică cu mama ta, tatăl tău, bunica, mătușa, unchiul tău, soara ta sau o persoană apropiată ție dar nu îi zice că ai gînduri de genul...doar comunică și spune punctele tale de vedere, ceea ce te nemulțumește, ceea ce te rănește așa te mai descarci dar nu se știe ce s-o întîmpla, viața asta este plină de neprevăzut și nu te speria dacă te trezești singură, cu ale tale gînduri joase, ai încredere in tine si in Dumnezeu, ai credința că nu ești singură și așa și este, niciodată nu ești singură doar că suntem prinși in rutina zilei și este normal să nu acordăm atentie mai mare in interiorul nostru, în jurul nostru.
Viata este frumoasa, prețuieste-o,
Ființa ta este minunată, apreciaz-o,
Tot ceea ce esti este special, așa cum este!
îmbrațișări, ai grijă de tine și dacă vrei să vorbești despre ceea ce simți dă-mi mesaj și oricare citește această întrebare și se simte în aceiași stare.

| avrika07 a răspuns:

Asta pentru că nu ești adaptat la aceste probleme care sosesc pe neașteptate. însă cu timpul o să înveți, o să înțelegi cu adevărat rolul lor. >>>>>>>>
Ai grijă ce alegi, pentru că aia vei avea! Este ca și cum în fața ta se arata mii de drumuri iar tu trebuie să alegi unul doar că nu știi pe care este soare si pe care este ploaie.
Nu te interioriza, comunică cu mama ta, tatăl tău, bunica, mătușa, unchiul tău, soara ta sau o persoană apropiată ție dar nu îi zice că ai gînduri de genul...doar comunică și spune punctele tale de vedere, ceea ce te nemulțumește, ceea ce te rănește așa te mai descarci dar nu se știe ce s-o întîmpla, viața asta este plină de neprevăzut și nu te speria dacă te trezești singură, cu ale tale gînduri joase, ai încredere in tine si in Dumnezeu, ai credința că nu ești singură și așa și este, niciodată nu ești singură doar că suntem prinși in rutina zilei și este normal să nu acordăm atentie mai mare in interiorul nostru, în jurul nostru.
Viata este frumoasa, prețuieste-o,
Ființa ta este minunată, apreciaz-o,
Tot ceea ce esti este special, așa cum este!
îmbrațișări, ai grijă de tine și dacă vrei să vorbești despre ceea ce simți dă-mi mesaj și oricare citește această întrebare și se simte în aceiași stare.

| danubivol a răspuns:

Viata

| necenzurat a răspuns:

Am intrat pe TPU si am inceput sa citestc intrebarile si raspunsurile!

| Givemeahug a răspuns:

De ce te-ai gandi la sinucidere?

| RalluRalluka a răspuns:

E simplu...toti au acelasi gand :-p inclusiv eu...dar mereu ma gandesc la dezastrele pe care le las in urma
ex:familie, prieteni, etc laughing

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru RalluRalluka):

Nu cred ca mi-ar duce lipsa...

| djmk1988 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pff! Sinucide-te azi!

| alinamatei12ab34cd a răspuns:

Nici un motiv. sinucide-te

| ElenaKimm a răspuns:

Iarba, soarele, lumina pe care nu multi o vad, diminetile, zambetele dulciurile, dragostea, fericirea, oceanul, cerul stelele. toate astea ne-au fost date noua, muritorilor! Intrebarea ta este, ciudata. In cazul in care nu glumeai mergi la un psiholog

| BrunetteBunny a răspuns:

Weed.

| cristeadiana a răspuns:

Mda... si eu aveam gandul acesta si credeam ca n-am pe nimeni pe lume dar am stat mai mult sa ma gandesc si, din moment ce ai prietenii aproape poti sa uiti de acest gand

| PsychosocialGirl a răspuns:

Pai... gandeste`te la o persoana la care tii, sau la o trupa care iti place, si poate asa nu mai vrei sa te sinucizi. :]

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru PsychosocialGirl):

N-am persoane la care sa tin.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Haiii nahhh dar noi tinem la tine!big grin

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Andrei7520152):

Serios?
De ce?raised eyebrows

*masa lor de majuscule*

| Andrei7520152 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ca esti foarte funny si ne placi (:

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Andrei7520152):

Ramaneti cu Wooden.tongue

| AnnLiebeU a răspuns:

Viitorul!
in viata trebuie sa avem o decizie,nu exista cea corecta,exista doar cea deosebita pe care ai aleso sau pe care tia aleso viata,cu totii luam decizii in fiecare secunda si fiecare decizie ar putea schimba nu numai viata ta dar si acelor din jur, daca ma duc la stinga ma intilnesc cu persoana cu care o sa ma casatoresc si o sa fac copii, daca ma duc la dreapta ma calca o masina, si impreuna cu mine dispar si copii pe care i-as fi putut avea, deci daca ai sa alegi dintre viata si moarte
nu alege moartea pentru trecut dar viata pentru viitor!