| anonim_4396 a întrebat:

______ Daca ar fi sa o luatzi de la capat, v-ati mai marita/casatorii? daca da, de ce, daca nu, de ce? care sunt motivele care va determina sa ajungetzi la aceasta concluzie? multumesc. pupici. aveti grije de voi ______

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca singuratatea este groaznica...
Concubinajul este un compromis...
Casatoria este o binecuvantare de la Dumnezeu...Casatoria inseamna acceptare, daruire, rabdare, IUBIRE, responsabilitate...si lista poate continua. Daca ai intalnit barbatul cu care simti ca nu poti trai fara el, ca viata n-are sens fara el, ca langa el te simti fericita, ocrorita si respectata...casatoria este urmatorul pas. Daca din motive serioase ale ambilor parteneri casatoria se desface, eu cred ca fiecare are dreptul la alta sansa...de ce? ...cum poti trai singur? un om singur este o jumatate in cautarea celeilalte jumatati...mereu va fi nemultumit, nefericit...

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, m-as casatori cu acelasi barbat. Fiindca el este omul meu, menit si il iubesc.

| elena a răspuns:

Da, m-as marita si as face alti copii...

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu sunt foarte multumita cu viata mea asa cum e acum. Nu asa mi-o visam, nu era idealul meu in tinerete, dar am ajuns sa cred ca totusi idealul meu ar fi fost nepotrivit cu felul meu de a fi. Sunt fericita si in final am realizat aproape tot ce mi-am dorit. Ma simt iubita si respectata, iubesc si eu... Este bine asa si nu as schimba nimic.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu asi introduce contractul nuptial... pe termen!
Din cand in cand sa se poata fi revizuit / anulat.

regis
| regis a răspuns:

Nu. Pentru ca poti avea si necasatorit toate avantajele pe care le ai dintr-o casatorie, fara a avea toate dezavantajele. In plus daca nu mai merge te separi mult mai usor, fara a ramane cu eticheta de "divortat" de care unele persoane se feresc. Mai mult, chiar si celor care nu se feresc trebuie sa le explici mereu de ce nu a mers.

| miriam a răspuns:

Da, viata in doi este frumoasa, dar trebuie sa fiii dispus sa faci compromisuri pentru asta.Nu regret pasul pe care l-am facut chiar daca sunt inca la inceput si nu credeam ca o sa fiu dispusa sa trec prin momentele pe care le trec acum(cam neplaute), practic m-a ajutat sa ma cunosc mai bine. Din casatorie avem multe de invatat si ne ajuta si sa ne maturizam, sa vedem problemele dintr-un alt unghi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E definita prin nastere... e greu sa intelegi si mult de scris!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU