| anonim_4396 a întrebat:

Pentu elevi : care sunt motivele care te determina sa inveti sau nu sa inveti?

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Îmi place mult întrebarea ta.
Vreau să învăţ ca să nu fiu o ignorantă,să am cultură generală,să pot purta o discuţie inteligentă în societate,să am o meserie bănoasă pe viitor ca să pot să mă scald în bani şi lux,să fiu independentă,să îmi pot întreţine viitoarea familie,etc.
Câteodată am perioadele mele de stres şi astenie şi de aceea nu mai învăţ.De asemenea,când sunt îndrăgostită,tristă, enervată sau am chef de glume şi să ies afară, să ascult muzică...renunţ la învăţat în favoarea acestor lucruri.Mai ai nevoie şi de relaxare. însă trebuie să ai grijă să nu faci un obicei din asta.

3 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

De cata carte stii depinde viitorul tau.Trebuie sa inveti in primul rand pentru tine fiindca de asta depinde daca vei avea ce da de mancare copiilor tai sau nu.Un om care are carte este vazut de lumea din jur cu alti ochi si de multe ori este dat drept exemplu,in comparatie cu cei care nu au minimul de cunostinte. Daca te sacrifici putin cand esti mic si inveti pe viitor nu vei regreta pentru ca vei lucra cu capul si nu te vei chinui ca un om care nu a invatat fie din cauza conditiilor grele la care a fost supus,fie din cauza situatiei financiare sau din cauza nevointei considerand ca este mult mai frumos sa te distrezi in loc sa te cufunzi in carti. Daca inveti constant ai timp liber,timp de scoala si sa faci orice vrei tu conteaza doar sa ti-l planifici cum trebuie, sa inveti la timp si desigur, sa nu inveti la un robot, ci logic.Asadar daca poti merge la scoala fa-o in continuare pentru ca mai tarziu nu vei regreta.

| Bris a răspuns:

Invat pentru ca imi plac unele materii, pentru mine, sa nu fiu o ratata proasta, iar atunci cand nu vreau ma gandesc la viitor si la ce maspa o sa fie daca iau nota mica dar... asta e.

| LavsKitty a răspuns:

Invat pentru mine, sa nu fiu o ignoranta, sa stiu despre tot ce se intampla in jurul meu.