| OctavianDanielMaria a întrebat:

Care vede contradictia? https://prnt.sc/1wbx9nk

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E din biblie? toată e contradictorie

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zeul x e un fel de reprezentant al absurdului, neputinței, neștiinței și distrugerii. Tot ce face nu ii iese bine happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Biblia mai spune că pământul va dăinui pentru totdeauna: psalmul 104:5, Eclesiastul 1:4.

Ce rost avea ca Noe sa construiasca arca daca intreg globul ar fi fost distrus?
Multe dintre versetele biblice au suferit modificari datorita numeroaselor traduceri, dar esenta de baza a ramas.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Referitor la Psalmul 104:5.
Mai întâi ar trebui să înțelegem ce ar putea spune psalmistul prin acele „temelii", pentru că, dacă nu știm ce sunt, ne putem clatina.
In Ps. 24:2 ar trebui sa aflati adevarul adevarat.
Ps. 24:2 : "Caci El l-a intemeiat (referitor la temelie) pe mari si l-a intarit pe rauri."
Deci, aflam de aici că temelia este marea.
Relația făcută de psalmist este cea a pământului în raport cu temelia sa, care este marea, nu cu universul său.
In concluzie, Biblia nu spune că pământul va dăinui pentru totdeauna, spune ca pamantul va sta asezat pe mari si niciodata nu se va clatina de pe ele.
Vezi si Ps.136:6
În ceea ce privește Eclesiastul 1: 4, nu are rost să comentăm, în primul rând, că exista conjunctia „dar " și, în al doilea rând, nu se face nicio afirmație, doar un „va" înainte de „rămâne" ar putea schimba situația.