| EmaS a întrebat:

Cartea lui Isaia, capitolul 17 si anume: "Iata, Damascul este scos din numarul cetatilor si a ramas o gramada de ruine", este pe cale sa devina realitate, potrivit jurnalul.ro.
Credeti ca, conflictul din Siria, distrugerea orasului Damasc este implinirea profetiei prezisa acum 2500 de ani?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Nu putem stii viitorul happy.

LA fel a prezis si profetul Iona despre distrugerea cetatii Ninive, dar apoi DUmnezeu S-a indurat datorita pocaintei lor.

Ce sa facem este sa ne punem increderea in Dumnezeu. Este absolut terifiant ce se petrece in Siria.

9 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Nu, nu este.
Uite, Ema, daca biblia este asa "minunata" si plina de "profetii", de ce profectiile au mereu legatura STRICT cu locul de desfasurare a istoriei Israelului? De ce nu au prezis ca Decebal o sa taie culturile de vie? Asta dand la o parte faptul ca acele preziceri sunt... Chestii evidente, la mintea cocosului.

| RaduMD a răspuns:

Nu, nu cred. cei mai multi exegeti considera ca textul citat din Isaia se refera la cucerirea si distrugerea Damascului de catre un rege asiro-babilonian, probabil Senaherib. A se textul citat cu Isaia cap 8, mai ales versetul 8:4.

Prin urmare, profetia semnalata a fost demult implinita.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand Damascul nu va fi distrus. Cand au fost razboaiele din Irak si Afganistan au fost distruse cumva capitalele Bagdad si Kabul? Bineinteles ca unele cladiri da, dar nu tot orasul. Si chiar daca, sa zicem, va fi distrus, asta nu va fi din cauza unei profetii din biblie, ci din cauza situatiei de razboi continuu din Orientul Mijlociu din ultimii ani. Aceasta profetie ar putea fi valabile pentru orice oras de acolo. Si asta pentru ca e regiunea din lume cu cei mai multi prosti si fanatici pe km patrat. Si aici intra si evreii, mai ales cei care au scris biblia.

| Polonic1 a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Nu.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Dar exista posibilitatea sa fie?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu catva timp inainte ziceai ca, crezi in Iehova care se dovedeste a fi ceea ce este necesar, acu, in acest caz, si-n aceasta perioada de timp in care traim, stii ca Iehova a profetit prin pr. Daniel de cele 7 puteri mondiale care se vor perinda pe scena politica si militara a lumii, de cea de-a vlll-a putere de la sfarsitul timpului hotarat, pentru distrugerea sistemului actual de lucruri. Ceea ce a hotarat Iehova v-a duce la indeplinire, iar Cuvantul sau nu v-a ramane de rusine. Daca doresti citeste Daniel 7sad_9, 13 -28.) si Daniel2:44.Daca vrei mai vorbim. Siria poate fi un focar de atractie pentru regii pamantului aflati in conflict, de aceea Isus ne spune:Vegheati!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred. Cum spunea si RaduMD, profetiile lui Isaia vizau realitati apropiate, din aceeasi epoca istorica.