| TamplaruAnisoara a întrebat:

Citeam despre "evenimentele ultimelor zile" si am găsit ca sunt inca proorocii care inca nu s-au împlinit. Iată una dintre ele care a fost proorocita de trei prooroci: Isaia, Ieremia si Amos.
Isaia 17/1, 3,12-13:
"Iata, Damascul nu va mai fi o cetate,ci va ajunge un morman de dărâmături;
S-a isprăvit cu cetățuia lui Efraim, si s-a sfârșit cu împărăția Damascului; dar rămășiță Siriei va fi ca slava copiilor lui Israel, zice Domnul oștirilor.
Vai ce vuiet de popoare multe care urla cum urla marea! Ce zarva de neamuri,care mugesc cum mugesc niste ape puternice.
Neamurile mugesc cum mugesc apele mari... Dar când le mustra Dumnezeu ele fug departe, izgonite ca pleava de pe munți la suflarea vântului, ca țărâna luata de vârtej."
Ieremia 49/23, 24,27:
"Asupra Damascului:
Hanatul si Arpadul sunt roși de rușine,caci au auzit o veste rea si tremura; frica lor este ca o mare înfuriata,care nu se poate potoli.
Damascul este topit,se întoarce sa fuga, il ia groaza, il apuca neliniștea si durerile.
Voi pune foc zidurilor Damascului, si va mistui casele împărătești."
Amos 1/3, 5:
" Așa vorbește Domnul:'Pentru trei nelegiuiri ale Damascului,ba Pentru patru,nu-Mi schimb hotărârea,pentru ca au treierat Galaadul cu treierătoarea de fier.
De aceea voi trimite foc in casa lui Hazael care va mistui palatele lui Ben-Hadad.
Voi sfărâma zăvoarele Damascului, si voi nimici cu desăvârșire pe locuitorii din Bican-Aven, împreună cu cel ce tine toiagul de cârmuire in Bet-Eden; si poporul Siriei va fi dus rob la Chir, zice Domnul."
In cartea "Evenimentele ultimelor zile" de Dumitru Nicolici, scrisa cu 60 de ani in urma, autorul interpretează ca războiul Armaghedonului proorocit de Ioan in Apocalipsa va începe din Siria, la care va lua parte si Turcia si Rusia.
Eu cred ca toate proorociile din Biblie sau împlinit sau urmează sa se împlinească posibil in zilele noastre. Intrebarea: Daca acest lucru se va întâmpla si il veți vedea si veți mai avea timp sa va întoarceți la Dumnezeu, o veți face? Ma refer la cei care nu cred in Biblie si la "credincioșii" de pe calea larga.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ar trebui sa cauti cu Google imagini din Damasc si ai sa vezi ca este o gramada de ruine iar fumul iese de peste tot. Profetia s-a implinit. Damascul este terminat. Apocalipsa a inceput de acum aproape 180 de ani, acum suntem la sfarsitul ei.

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

De aceea tac toți ateii?

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ateii tac fiindca nu inteleg, incearca sa "adapteze" informatile la cunostiintele lor dar acestea nu sunt suficiente pentru o reala intelegere.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ca uni au si viata nu doar sa piarda timpul cu tot felul de aberati sectancte

| Holiday a răspuns:

A mai fost de nshpe ori razboi in zona Siriei de-a lungul istoriei. De fapt unde naiba nu a fost?
Proorociri de felul "Va fi un razboi in urmatorii 10.000 de ani!", putea face orice fraier, chiar de pe vremea aia, nu trebuie sa fii mare clarvazator.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Da,dar Damascul inca mai exista. Proorocia spune ca va fi topit, va ajunge un morman de dărâmături. La fel ca Templul de la Ierusalim.

| Digikey a răspuns:

Alege un oras la intamplare si fa o profetie ca peste cateva mii de ani nu ma mai exista.
Mare scofala.Mai devreme sau mai tarziu se va intampla.
Si mai cauta doi indoctrinati care sa-ti tina isonul ca sa fiti 3.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Digikey):

Doar Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. La ia nu se mai adaugă nimic.

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Biblia este doar o culegere de povesti evreiesti.