| AvalohAlyn a întrebat:

Cartea "Privind soarele in fața"de Irvin Yalom chiar te face sa nu îți mai fie așa frica tare de moarte?
Mi-a recomandat-o un psiholog când am zis pe un forum că am tanatofobie(frica patologica de moarte).
Daca m-ar scăpa de frica asta as putea trăi cu adevărat viața și nu mi s-ar mai părea inpovarabila.
Cine a citit cartea! Ce rezultate a avut în legătură cu frica de moarte?

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Citeste Bhagavad Gita, vei invata multe lucruri si nu o sa te mai temi de moarte.
- moartea este inevitabila;
- in lumea fizica moartea este peste tot;
- Bhagavad Gita spune că pentru a scăpa de moarte este necesar sa te intorci înapoi în lumea spirituală;
- Cei mai mari cuceritori nu au reușit să cucerească moartea;
- Moartea poate veni fără nicio notificare prealabilă;
- Moartea este prea dureroasă. Este adevărat că noi, ca suflet, nu murim niciodată. Suntem eterni. Dar în această lume materială suntem din nou și din nou forțați să părăsim corpul nostru actual și să acceptăm un nou corp temporar. Acest proces se numește moarte. Iar moartea este extrem de dureroasă.

Când murim, suntem forțați să părăsim tot ceea ce suntem atașați în această lume.

Cu toții avem experiență că atunci când chiar și un lucru mic de care suntem atașați ne este luat, ne simțim atât de nefericiți. Ne iubim telefonul mobil și îl pierdem, ne simțim atât de groaznic.

Dacă cineva este atașat de casa lui și este evacuat cu forța din casă, este devastat.

În Bhagavad Gita, Domnul Krishna vorbește destul de puternic despre moarte. El spune că moartea în această lume materială este inevitabilă. Deci, nu ar trebui să ne parăm rău pentru cei care mor. Toți cei care se naște pe această lume vor muri într-o zi.

https://discoverursupersoul.com/what-bhagavad-gita-says-about-death/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Biblia. Ea spulberă frica de moarte. E o carte vie.

| Iamforfun a răspuns:

Citește "Gradina secretă" de Frances Hodgson Burnett. :-)