| sir sanjei a întrebat:

Cat de mare poate fi ipocrizia in cazurile preotilor si a calugarilor?
Ei blameaza homosexualitatea si relatiile de orice natura intre mebri aceluiasi sex, dar pentru ei se pare ca nu este o problema.
Ultimul caz este cel al episcopul Husilor!

33 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Acuzatia nu poate avea o baza reala.
1). Ai vazut ce a spus si @Jardelin, "daca dintre profesori afli ca sunt vreo doi care si-o trag in dos ii faci pe toti homosexuali?"...

2). Cu atat mai putin in cazul celor care macar o anumita perioada in viata lor au vibrat sub impactul principiilor morale pentru care au urmat aceasta cariera (doar nu or fi fost majoritatea racolati de catre parinti si impinsi de la spate si impinsi la spate de catre acestia din randul adolescentilor iresponsabili si prost crescuti in spiritul ipocrziei si capatuielii rapide- pentru ca atunci am indentificat rapid sursa tuturor problemelor...).

3). Si un al treilea argument, preotii stiu ca nu mai au dreptul sa se recasatoreasa si din acest motiv (te poti interesa) nevestele ii tin in general sub papuci -inclusiv atunci cand acestea sunt de regula atunci cand acestea sunt cele care se plang de codul fiscal al bugetului in familie... Si atunci se apuca uneori saracul popa sa nu mai taie intotdeauna chitante.
Iar daca nu se pot recasatori, gandeste-te... bag mana in foc ca sunt la distante kilometrice fata de alte ramuri profesionale in privinta fidelitatii... happy

Sa recapitulam,
1). Generalizarea din oficiu a eventualelor caderi ale unora este pura tententiozitate...
2). Sunt indoctrinati, cum spui tu...
3). Nu au de ales.

| sir sanjei explică (pentru milan9):

Ai dus usor discutia in directia in care m-am abtinut in a o pomenii dar cu stransa legatura pe tema intrebarii mele; si anume ipocrizia.
1. Preotii casatoriti tot nu au o scuza pentru a fi ipocriti. Chiar daca nu au dreptul sa se recasatoreasca in caz de despartire ei au ales preotia ca pe o atractie fata de dumnezeu si nu o atractie carnala.
Daca au ales preotia pentru veniturile financiare sunt ipocriti.
2. Calugarii, prin natura actiunilor si faptelor lor isi dedica viata unei zeitati.
De ce au nevoie acesti calugari de avutie?
In randul conducerii BOR sunt numai calugari, nu preoti, calugari, de rang inalt, dar calugari, pe acestia ii vedem lafainduse in lux si bani, nu in case modeste si mijloace de transport in comun! Nu este oare ipocrizia la cel mai inalt nivel?
3.
Cei care l-au santajat pe episcopul de Husi sunt din randul bisericii. Acestia au cerut bani si functie. Daca erau intr-adevar slujitori ai lui dumnezeu, de ce ar avea nevoie de bani? Nu cumva din cauza ipocriziei?
Iar acum ma intor doar la intrebarea mea: Cat de mare e ipocrizia in randul preotilor si al calugarilor?

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Este mare. Pentru ca ei cunosc sa spunem totul referitor la principiile morale, in cazul oricaror abateri (chiar si intr-un procent de zece ori mai mic decat al crestinilor mireni obisnuiti) orice abatere, orice cadere este o ipocrizie. Pentru ca ei sunt cei care invata pe ceilalti... In cazul celor cu abateri, ei ca tineri, ca oameni, au gresit atunci cand au ales o palarie prea mare pentru capul lor, dar odata vazuti pe aceasta pozitie, ei stiu foarte bine ca datoria lor este aceea de a transmite celorlalti principiile morale. Din pacate uita ca exemplul este cu mult mai graitor decat sfatul...

Greseala aceasta o fac in genere parintii in familie. Ei la randul lor sunt pusi in aceeasi situatie...