| sir sanjei a întrebat:

Cat de mare poate fi ipocrizia in cazurile preotilor si a calugarilor?
Ei blameaza homosexualitatea si relatiile de orice natura intre mebri aceluiasi sex, dar pentru ei se pare ca nu este o problema.
Ultimul caz este cel al episcopul Husilor!

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu toti sunt ipocriti nu in acest caz desigur, isi pierzi timpul cu dogmatici

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare, foarte mare

| milan9 a răspuns:

Ce relevanta mai are intrebarea ta daca "uscatura"de care vorbesti este o minoritate infima in cazul tuturor celor 23000 de preoti si episcopi? thinking

| xerxes1 a răspuns (pentru milan9):

Ceilalti nu s-au filmat sau au ascuns mai bine filmul.

| sir sanjei explică (pentru milan9):

AAAA domnul milan9. Te asteptam pe aici.
Tin mite ca in trecutul relativ apropiat afirmai ca astfel de "inscenari" sunt foarte usor de realizat.
Iti mai sustii opinia in cazul homosexualului de Husi?

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

In general inscenarile si calomniile care servesc doar unei prejudicieri de imagine sunt usor de realizat. De catre oricine la orice ora. Iar acum in era tehnologiilor si mijloacelor de informare care arunca petarde dar nu mai clarifica si situatia (cate situatii nu au fost oare in grupajele de "stiri...") sunt cu atat mai posibile. Gandeste-te ce se poate intampla ca cei care se numara printre "neprietenii" celor care conduc corporatiile Media... E adevarat ca pot fi facuti "frecatei"? Numai daca doresc, nu?

De ce au aparut oare la interval de numai o zi distanta "stirile" despre aprobarea parlamentului Germaniei privind legalizarea infierile facute de catre "popofili", impreuna cu stirile referitoare la Petrescu Teodosie, Corneliu si Pomohaci? Probabil pentru ca se urmareste orchestrarea unei opinii media in privinta fenomenului...

| sir sanjei explică (pentru milan9):

As mai vrea sa adaug ceva dar vei spune ca ma abat de la subiect si indrept discutia in alta directie.
Mergand pe ideea intrebarii, cred cu tarie ca putem vorbi de ipocrizie in randul popilor, din mai multe puncte de vedere, dar si din punct de vedere sexual!

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Sunt uneori in situatia ingrata de a-i apara uneori pe ei (cei acuzati de abateri- dovedite sau nu) ca reprezentanti ai credintei (pentru ca in mod regretabil, oamenii ii identifica in mod gresit intru totul cu aceasta), si pentru ca din pacate ei sunt pastrati in continuare si nu destituiti intr-o maniera mai facila asa cum ar fi necesar...

Pe episcopul Corneliu il cunosc si il urmaresc de mult timp. Pentru mine personal pana acum (si acum dat fiind contextul creat pot spune mai usor acest lucru) acest episcop nu a fost decat un exemplu de ambitie si aroganta. Ca fapt divers, niciodata in istoria de 2000 de ani a Bisericii nu a mai fost vreodata un hirotonit un episcop la o varsta atat de tanara (atunci cand a fost ales). Se dovedeste inca o data ca ambitia (cu sensul din dex de dorință de glorie, de onoruri, de parvenire) este un criteriu al viciului si nu al vredniciei...

Plangerile la adresa lui aduse chiar de catre preotii din eparhia lui m-au condus la concluzia certa ca e o rana in randul eparhiei pe care ar fi trebui sa o conduca intelept.
Se pare ca scandalul acesta e mana cereasca pentru cei care vor debarcarea lui (*iar eu sunt unul dintre ei- in cazul celui din Constanta de asemenea). Ma tem insa ca va scapa mai ieftin decat ar trebui.

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Acuzatia nu poate avea o baza reala.
1). Ai vazut ce a spus si @Jardelin, "daca dintre profesori afli ca sunt vreo doi care si-o trag in dos ii faci pe toti homosexuali?"...

2). Cu atat mai putin in cazul celor care macar o anumita perioada in viata lor au vibrat sub impactul principiilor morale pentru care au urmat aceasta cariera (doar nu or fi fost majoritatea racolati de catre parinti si impinsi de la spate si impinsi la spate de catre acestia din randul adolescentilor iresponsabili si prost crescuti in spiritul ipocrziei si capatuielii rapide- pentru ca atunci am indentificat rapid sursa tuturor problemelor...).

3). Si un al treilea argument, preotii stiu ca nu mai au dreptul sa se recasatoreasa si din acest motiv (te poti interesa) nevestele ii tin in general sub papuci -inclusiv atunci cand acestea sunt de regula atunci cand acestea sunt cele care se plang de codul fiscal al bugetului in familie... Si atunci se apuca uneori saracul popa sa nu mai taie intotdeauna chitante.
Iar daca nu se pot recasatori, gandeste-te... bag mana in foc ca sunt la distante kilometrice fata de alte ramuri profesionale in privinta fidelitatii... happy

Sa recapitulam,
1). Generalizarea din oficiu a eventualelor caderi ale unora este pura tententiozitate...
2). Sunt indoctrinati, cum spui tu...
3). Nu au de ales.

| sir sanjei explică (pentru milan9):

Ai dus usor discutia in directia in care m-am abtinut in a o pomenii dar cu stransa legatura pe tema intrebarii mele; si anume ipocrizia.
1. Preotii casatoriti tot nu au o scuza pentru a fi ipocriti. Chiar daca nu au dreptul sa se recasatoreasca in caz de despartire ei au ales preotia ca pe o atractie fata de dumnezeu si nu o atractie carnala.
Daca au ales preotia pentru veniturile financiare sunt ipocriti.
2. Calugarii, prin natura actiunilor si faptelor lor isi dedica viata unei zeitati.
De ce au nevoie acesti calugari de avutie?
In randul conducerii BOR sunt numai calugari, nu preoti, calugari, de rang inalt, dar calugari, pe acestia ii vedem lafainduse in lux si bani, nu in case modeste si mijloace de transport in comun! Nu este oare ipocrizia la cel mai inalt nivel?
3.
Cei care l-au santajat pe episcopul de Husi sunt din randul bisericii. Acestia au cerut bani si functie. Daca erau intr-adevar slujitori ai lui dumnezeu, de ce ar avea nevoie de bani? Nu cumva din cauza ipocriziei?
Iar acum ma intor doar la intrebarea mea: Cat de mare e ipocrizia in randul preotilor si al calugarilor?

| milan9 a răspuns (pentru sir sanjei):

Este mare. Pentru ca ei cunosc sa spunem totul referitor la principiile morale, in cazul oricaror abateri (chiar si intr-un procent de zece ori mai mic decat al crestinilor mireni obisnuiti) orice abatere, orice cadere este o ipocrizie. Pentru ca ei sunt cei care invata pe ceilalti... In cazul celor cu abateri, ei ca tineri, ca oameni, au gresit atunci cand au ales o palarie prea mare pentru capul lor, dar odata vazuti pe aceasta pozitie, ei stiu foarte bine ca datoria lor este aceea de a transmite celorlalti principiile morale. Din pacate uita ca exemplul este cu mult mai graitor decat sfatul...

Greseala aceasta o fac in genere parintii in familie. Ei la randul lor sunt pusi in aceeasi situatie...

| xerxes1 a răspuns:

Dar dupa se spala cu aghiasma si nici nu se cunoaste.

| Jardelin a răspuns:

Bine mă, daca dintre profesori afli ca sunt vreo doi care si-o trag in dos ii faci pe toti homosexuali?

| sir sanjei explică (pentru Jardelin):

De ce compari profesorii cu popii?
Rolul profesorilor este altul, si rolul preotilor altul.
Chiar daca pot avea aceleasi convingeri, nu profesorii tin slujbe in biserica, si nu profesorii arata cu degetul inspre homosexuali.
Din pacate, sau din fericire, sunt prea multi popi homosexuali.
Din pacate in alte culturi mai sunt si pedofili!

| AlexeHellsing a răspuns:

Prea multă generalizare...

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Nu as zice.
Tinand cont de faptul ca filmuletul in cauza circula de o bucata de vreme printre preoti si studenti, si nici care nu a sesizat problema mai departe, inseamna ca actul era privit ca o normalitate sinu ca o abominatie!

| AC4S4 a răspuns (pentru sir sanjei):

Mai degraba cred ca romanii ezita sa blameze un preot si incearca sa o treaca cu vederea.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Circula ca obiect de șantaj într-un cerc restrâns

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Posibil ca filmuletul sa nu circule chiar ca pe Facebook, dar cu siguranta a fost vazut de mai mult de 3 persoane!
O problemuta este si atitudinea celor care l-au santajat.
Ei au cerut bani si posturi, drept urmare, inseamna, ca acest calugar, care este doar un slujitor al lui dumnezeu si care nu are nevoie de nimic material din acesta lume, poseda si bani, dar si influenta!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Nimic din ce ai spus mai sus nu dă dreptul cuiva să generalizeze o întreagă comunitate pentru acțiunile câtorva membrii. Asta ca să ne întoarcem la ideea principală. Iar existența influenței și averilor unui episcop nu este un secret, ci un fapt binecunoscut.

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Imi place ca persoanele ca tine aparau preotii catolici acum 25-30 de ani. Ulterior, cand scandalul a luat amploare, cei ce odata ii protejau pe preoti au fost redusi la tacere cu miile de cazuri de pedofilie din biserica catolica.
Din pacate nu pot sa fiu subiectiv cu biserica si cu preotii.
Atat timp cat fac preotia pentru bani, sunt ipocriti. Daca mai sunt si homosexuali sunt de 2 ori ipocriti.
Pentru mine ipocrizia de care dau dovada atat preotii cat si calugarii este la nivelul cel mai ridicat din cate imi amintesc eu despre biserica!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Indiferent de ce exemple îmi vei da, situația rămâne aceeași. Biserica nu este formată dintr-un singur om și nu poți judeca alți oameni pentru greșeala altuia. Generalizarea este greșită.

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Biserica este formata doar din avari.
Prea putini preoti si prea multi popi!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Prea multă generalizare.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Următorul este un răspuns al meu mai vechi la o întrebare de pe această categorie. N-am nimic personal cu tine, dar nu scriu un răspuns nou pentru că am abordat acest subiect de prea multe ori într-un decurs de timp prea scurt:

„Nu prietene, satana lucrează prin media, astfel dezvoltând generalizarea din mințile oamenilor. Fii sigur că există preoți care gustă lumea mai mult decât ar trebui, auzim de ei aproape zilnic. Desigur, din pură întâmplare mai auzim și despre preoții:
-care-și jertfesc ultima pâine pentru comunitatea de care răspund, -care ridică azile și orfelinate, profit și non-profit,
-care chiar bat coridoarele spitalelor pentru ajutorarea bolnavilor singuri,
-care chiar se implică activ în tratarea depedenților de droguri,
-care n-au scos în viața lor un preț pentru o înmormântare sau un loc de veci,
-care au îmbătrânit singuri, chiar dacă soția lor a murit de tânără, -
-care nu s-au temut să ignore un ordin de la protopopiat sau episcopie pentru că era imoral
-care n-au pus accent pe faptul că ar fi noapte când au fost chemați de credincioși bolnavi sau îndurerați
-care n-au vrut niciodată să accepte mai mulți bani decât cei care i se cuveneau Bisericii
-care plătesc studiile tuturor copiilor săraci din comunitățiile lor
-care se implică în educarea copiilor din comunitățiile lor prin meditații la matematică, chimie și fizică
-care nu s-au temut să-și piardă zile în șir ducând o bătrână mamă din comunitatea lui șă-și vadă copilul bolnav la 2000 de km cu mașina personală fără nici un cost

Lista e lungă și-n realizările pozitive, dar și-n realizările negative (desfrâul prin toate modurile, iubire de arginți, avariție, viclenie, minciună, furt, violență, etc.), problema este că totuși media ne arată numai exemplele negative. Aici văd eu amestecul satanei. Nu lucrează prin Biserică, lucrează prin media, întrucât acest fenomen nu este normal. Media are dreptul să-și bage nasul unde vrea, dar nu înseamnă că masele nu sunt manipulate prin informație."

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

Iti respectam opiniile pana cand am citit partea cu:
„Nu prietene, satana lucrează prin media, astfel dezvoltând generalizarea..."

Iti respect raspunsul si opinia, doar ca mie nu mi se potriveste.
NU ma uit la tv si imi aleg cu destula atentie informatiile.
Niciodata nu voi aduce in discutie un subiect preluat dintr-o singura sursa.

Exemplele date de tine si ele sunt o generalizare si sunt prea putini din cei pe care ii exemplifici tu!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Și din nou generalizezi...

| AlexeHellsing a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Iar exemplele pe care le-am dat nu reprezintă generalizări, ci reprezintă exemple de persoane vii pe care le-am cunoscut personal.

| sir sanjei explică (pentru AlexeHellsing):

NU voi contesta ca ii cunosti pe respectivii sau nu.
Nu vreau sa ofer mai multe informatii, dar si eu cunosc popi ortodocsi si catolici. Sau mai bine zis am cunoscut. NU vorbesc din burta si nu exagerez cu nimic cand zic ca sunt prea putini preoti si prea multi popi.
Si mai ales in ultima vreme, din cauza mai multor evenimente nefericite a trebuit sa particip la ceva inmormantari.
Nu ma pun sa detaliez, dar mi se face direct scarba cand ma gandesc ca persoanele ingropate nu erau din cei instariti, si popii au avut diverse pretentii finaciare, cu mentiunea, ca le cere parorhia!
Mi-ar placea sa dezbat subiectul asta cu tine mai pe indelete, dar timpul meu la serviciu e aproape gata.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru sir sanjei):

Nu spun că nu ar exista preoți imorali. Ba din contră, există suficienți, dar e greșit să spui că numărul acestora îl depășește pe cel al celor drepți. Nu spun asta pentru că ar fi imposibil, este foarte posibil și la câte am văzut prin episcopii câteodată tind și eu să cred că sunt mai mulți popi decât preoți. Totuși, nu există o bază solidă a acestei afirmații și astfel, a spune că Biserica se duce de râpă doar din cauza a ceea ce cunoaștem, este o generalizare.

| Teologul a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Iti cam place sa mananci ca cat.
Si nu generalizez.

| Teffan a răspuns:

Problema lor este ca si-au negat atat de mult timp natura sexuala, au vrut sa si-o elimine prin a intra in randul bisericii, si bineinteles ca nu au reusit, pentru ca nu ti se schimba orientarea sexuala niciodata.
(nu vorbesc aici despre preotii homosexuali pedofili, ci doar de preotii homosexuali)