| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Cati bani au primit apostolii sa-i faca atat reclama lui Dumnezeu?

Ia favorizat sa ajunga in ceruri?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ofera ceva mult mai de pret decat bani.El ofera viata vesnica, bucurii eterne, pacea.Nu as schimba ceea ce mi-a dat cu nici o comoara de pe pamant.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

„Nu erau aleşi pentru ceea ce erau, ci pentru ceea ce aveau să devină."

Majoritatea dintre ucenicii aleşi de Domnul erau galileeni. Nu erau din elita societăţii. Erau oameni de jos, de la ţară, needucaţi. Oameni obişnuiţi, nesemnificativi. Nu fuseseră aleşi de Domnul Isus Hristos pentru că aveau vreun talent. Nu erau aleşi pentru ceea ce erau, ci pentru ceea ce aveau să devină." Această constatare ar putea să-i surprindă pe cei care gândesc că vreo calitate nebănuită a determinat în mod deosebit, alegerea făcută de Isus. Până la urmă, ceea ce îi distingea pe aceşti oameni de erudiţii vremurilor, era tocmai faptul că aveau dispoziţia de a învăţa.
„Cei 12 erau aşa de obişnuiţi, că alegerea lor de către Domnul Isus Hristos sfidează orice logică omenească. Nici unul dintre ei nu era dascăl, nici unul nu era preot, nici rabin, nici cărturar, nici fariseu, nici saducheu, nici măcar un lider al sinagogii. Nici unul nu era din înalta societate. Jumătate erau pescari, restul muncitori obişnuiţi." Din această descriere, ne dăm seama că nu atât ucenicii au contat în procesul instruirii, cât capacitatea Învăţătorului de a-i preschimba.
Din această piatră neşlefuită, din această persoană ce ar fi descurajat şi pe cel mai iscusit învăţător, Domnul Isus Hristos a reuşit să ridice un apostol. Pentru că „atâta timp cât suntem în mâna unui asemenea Hristos", El poate să facă din noi oameni extraordinari. Domnul poate să facă din Simon un Petru. Poate să ne facă stânci puternice la temelia bisericii Sale. Mesajul acestei vieţi pentru noi este că Domnul schimbă oamenii şi modelează caracterele."
„Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui Viu"

Un exemplu :

Pavel…fariseul educat, prigonitorul nemilos, si-a inceput "cariera" aruncand in inchisoare atat femei, cat si copii, pentru "vina" ca erau ucenicii lui Isus. Pe drumul Damascului, s-a intalnit cu Isus Hristos cel inviat si niciodata nu a mai fost la fel. Devine apostolul neamurilor, predica Evanghelia in tot Imperiul Roman si moare decapitat la Roma.

Urzi23 Completeaza cu intelepciune:

Cind un om renunta la bunul cel mai de pret=viata
Re, Pentru convingerile lui.

Răspuns utilizator avertizat
| emy a răspuns:

Buna seara!happyScuze, dar te-ai gandit bine inainte de a pune intrebarea asta? Inseamna cu nu stii multe despre Dumnezeu, din moment ce pui problema in felul asta. Dumnezeu este dragoste, Bunatate, Mila, Indelunga Rabdare, El ofera dragoste, putere de munca, pace, liniste, viata vesnica, nu bani.

| ROBERT89 a răspuns:

Poate l-a favorizat.Cand o sa treci clasa a 3-a poate o sa intelegi.

| jo_7646 a răspuns:

Doamne fata ce prostii zici! laughing

| jo_7646 a răspuns:

Nu cred ca au primit bani! asta e vrajeala ieftina!

| 12alex12 a răspuns:

:Lol e foarte mare pacate sa zici din astea//...

| Larisa a răspuns:

Nu cred ca EL are nevoie ca cineva sa-i faca reclama.EL este atotputernic si nu favorizeaza pe nimeni in mod special, ci ne iubeste pe toti la fel. termina cu aberatiile ca nu-si au rostul.o seara faina iti doresc

| Simina1066 a răspuns:

Apostolii nu puteau primii bani pentru ca Dumnezeu nu lucreaza cu bani. Dragostea pentru El nu se cumpara si nu este cumparata.

| AnonimulxD112 a răspuns:

Mnuu stiusad
` Cred ca 30 de argintii. appbanii aceia i-a dat ca sa afla unde e Iisus. scuze nu stiu

| FRE3wILL a răspuns:

Vei afla cand o sa ajungi la el...desi prostii spui, vei ajungehappy