| Silyca a întrebat:

Ce aveti cu ateii? De ce ii criticati si ii dusmaniti? Daca crezi cu adevarat ca Dumnezeu exista si esti crestin, de ce incerci sa te indepartezi de el si nu te apropii? Data trecuta nu mi-a raspuns nimeni.

16 răspunsuri:
| ioanadanny a răspuns:

Cainele latra la oameni cu suflet rau.suntem diferiti.sunt unii oameni care au avut accidente cu anumiti caini si nu ii mai vad asa de scumpi.eu am un caniche pitic care il iubesc enorm..si recunosc ca urasc pisicile..depinde de oameni

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns:

Pai cand lingi icoane, il ai pe d-zeu mereu in gand, faci ce zice el, esti doar o papusa in numele religiei, stai in genunchi si te rogi constant la el, si alte umilinte... normal ca iti vin nervii cand vezi pe unul care isi baga picioarele in el de zeu si traieste fericit si cu mai mult succes ca tine. Ar mai fi si o alta cauza. Biblia ii condamna la moarte pe cei care nu cred in acest dumnezero. Iata cateva pasaje:
Numeri 25:1-9 "Domnul a zis lui Moise:,, Strînge pe toate capeteniile poporului, si spînzura pe cei vinovati înaintea Domnului în fata soarelui, pentru ca sa se întoarca dela Israel mînia aprinsa a Domnului.``
5Moise a zis judecatorilor lui Israel:,, Fiecare din voi sa ucida pe aceia dintre ai lui cari s'au lipit de Baal-Peor."
Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.
Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

| danay72 a răspuns:

Un crestin autentic nu dusmaneste pe nimeni, din contra respecta parerea tuturor, mai ales ca este in joc relatia sa cu Dumnezeu.Ioan13:34,35; 1Ioan4:20,21

| Polaris a răspuns (pentru ioanadanny):

Probabil cel mai bun răspuns la întrebarea asta... bineînțeles, după al meu.

| Dumnezău a răspuns:

Crestinul are o iubire incomesurabila in el, la fel ca Dumnezeul tau. Iubire, care, la fel ca la Dumnezeul pe care il linge cu atata preacucernicie, coexista cu rautatea si malitiozitatea lor.Crestinul se sperie de orice nu este ca el, Biblia il invata sa scoata in piata publica pe cel ce nu recunoaste pe Dumnezeul lor, si sa il lapideze.Si el, cum timpurile nu ii permit sa omoare cu pietre atei si oameni ce nu le urmeaza credinta-pentru ca sunt sigur ca multi dintre ei ar face-o, la cat sunt de indoctrinati si lachei-se rezuma la a agresa verbal si mental pe oricine nu e de acord cu ei, si cu zeul lor debil.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Eu nu am nimic personal cu ateii sau cu crestinii, dar la amandoi ma enerveaza un lucru, ca incearca sa se dea mari genii si sa dovedeasca ca celalalt greseste.

Am raspuns acum putin timp la intrebarea unui ateu, care intreba "daca se vor trezi oameni ca ema (Adica crestini) la realitaea?"

Eu m-am cam enervat la intrebarea asta, adica ce il doare pe el ca e ema sau altu cresitna.

Chestia asta mma deranjeaza si la crestini care incerca sa iti dovedeasca ca viata ta e controlata de Dumnezeu si ca trebuie sa merg la biserica zilnic si etc.

Astfel de oameni ma enerveaza.

Nu am enerveaza ca ei o fac, ma enerveaza ca vin si zic ca tu gresesti pentru ca nu o faci sau pentru ca o faci.

Daca esi ateu sau cresitn si iti vezi de treaba ta, eu nu am nimic cu tine.

Interesant e ca dorinta de a dovedi ca tu ai dreptate si ca restul sau altu greseste e pur umana (asta ma intriga si totusi e ceva logic si normal).

P.S. Sper sa fi inteles ce am vrut sa spun.

P.S.S. Fiecare are o alta viziune asupra lumii, cine sunt eu sa o judec?

| Silyca explică (pentru ZambetulNebuniei):

Vad ca ai aceeasi parere ca si mine.Mar interesa daca esti crestin sau ateu.Eu sunt crestinsi pe mine nu ma enerveaza ca si pe tine ce ai spsus mai sus pe mine ma intristeaza.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi unii consideră ateii pericol public. E normal să te ferești de oamenii care te-ar putea convinge de ceva de care tu nu vrei să te convingi. Sau ar putea să fie și invidia, e nasol să vezi că cineva chiar are succes în viață, se distrează, are tot ce își dorește fără rugăciuni, pupat de moaște și alte eforturi fără sens.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru Silyca):

Salut!
Eu tot crestin sunt.
Pe mine ma enerveaza ca oameni se uita prea mult in gradina altuia.
Si nu ma refer doar la religie.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!
Sincer nu stiam ca ateismul se impart in 2, dar eu nu ma refeream neaparat la ateism, eu ma refeream si la crestini.

Dar sa fim sinceri, daca nu apare Dumnezeu pe Pamant, cine nu crede nu va crede. Din ce am vazut eu, ai nevoie de o intamplare care sa te marcheze ca sa iti schimbi parerea despre religie, indiferent care ar fi ea.

| 4b a răspuns:

laughing oare cine castiga?
glumescwinking sunt atatea neintelegeri pe site-ul asta de te apuca durerile de cap, care mai de care cu argumentele sale si tot asa; daca nu avem iubire de oferit celor din jur, macar rabdare...

| MauiStatue a răspuns:

Eu n-am nimic cu nimeni tongue cine are ceva cu cineva, n-are viata calumea.
Religia e un subiect controversat. Oamenii plictisiti se agata de subiectul asta ca nu se termina niciodata laughing ateii vin cu niste argumente, crestinii vin cu versete si tot asa... pana o dau toti pe glume ironice si zambete false.
Cine dusmaneste, duce lipsa de iubire si se consoleaza prin dusmanie. Nu cred ca e dusmanie intre atei si crestini...
De criticat, mai toti se critica intre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MauiStatue):

Maimutzico, vezi ca ti-o iei, haaaaaaaa laughing

| MauiStatue a răspuns (pentru anonim_4396):

Schimba-ti optiunea aia de mesaje ca nu iti pot trimite nici-un mesaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MauiStatue):

Ok