| al3xutzu a întrebat:

Ce aveti voi ateii de castigat incercand sa ne explicati ca nu avem dovezi ca Dumnezeu exista?
1.daca crezi in Dumnezeu, si el exista, ai numai de castigat
2.daca crezi in Dumnezeu, si el nu exista, ce ai de pierdut?
3.daca nu crezi in Dumnezeu si el exista, ai NUMAI DE PIERDUT!
4.daca nu crezi in Dumnezeu si el nu exista, ce ai de castigat?

27 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ce câtig? Nimic, ce câștigați și voi dacă ne explicați că Dumnezeu există. Oamenii își spun părerea, e ceva normal, probabil îți e greu să realiezi că nu toți gândim ca tine.
1. Adevărat.
2. Ai de pierdut multe. Ai de pierdut libertatea ta în singura viață care ai trăit-o după niște norme vechi de 2000 de ani extrem de stupide de altfel, ai de pierdut timp risipit pe diferite ritualuri care la un creștin adevărat este destul de mult, ai trăit în minciună, ai fost fraierit și asta în singura ta viață. Eu cred că ai multe de pierdut, prea multe să se merite.
3. Nimic mai fals. Ai câștigat o viață liberă, în care ai făcut ce ai crezut tu că e bine nu ce ți-a spus un dictator. În al 2-lea rând se poate lua în considerare că există un Dumnezeu altul față de cel Creștin care nu este un tiran egoist și narcisist care te trimite în iad doar pentru că n-ai crezut în el.
4.Ai de câștigat libertatea că ți-ai trăiat viața cum ai vrut, ai de câștigat timp, inteligență, nu-ți irosești singura viață cu rugăciuni/post/slujbe etc. Sunt destule de câștigat zic eu cât să merite.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Daca nu le zici pe limba lor PV=nrt nu inteleg... nimic despre evolutie, fizica, chimie...deja se uita ciudat.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Allrc24):

Vezi
http://en.wikipedia.org/wiki/Ideal_gas_law
The most frequently introduced form is
PV=nRT
where n is the amount of substance of gas (also known as number of moles) and R is the ideal, or universal, gas constant, equal to the product of Boltzmann's constant and Avogadro's constant.
In SI units, n is measured in moles, and T in kelvin. R has the value 8.314 J·K−1·mol−1 or 0. 08206 L·atm·mol-1·K-1.
http://en.wikipedia.org/wiki/Van_der_Waals_equation

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Si ce legatura are teoria asta a gazului ideal cu intrebarea lui al3xutzu?

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru sabin89):

Răspunsul era pentru Allrc24, tânărul care într-o postare de aseară afirma că pe acest site la rubrica religie „categoria asta colcaie de evrei,satanisti, atei, etc. ", deci cei ne creștinii erau un fel de viermi care colcăiau!
Tânărul fiind incapabil să susțină o dezbatere pe teme religioase, ne creștinii erau de fapt etichetați ca viermi sau ca alte mizerii similare.
În cartea cu povești ne științifice dar fantasmagorice - ireale, nedemne de a fi crezute - numită biblie, nu scria și despre gaze, și legile lor, dar și postarea lui de aici, era tot o insultă la adresa ne creștinilor.

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Bun! Si tu i-ai facut "tanarului" (nu sunt foarte convins ca e tanar) trimitere pe Wikipedia, unde se explica legea asta. Tot nu vad unde e şpilu'. Adica, ce ai vrut sa-i arati prin asta?

| Dumnezău a răspuns:

Daca mai vad pariul lui Pascal o singura data adus ca argument infailibil de niste crestini idioti si care nu pot veni cu ceva mai bun,cred ca spanzur ceva.

Ce voi nu pricepeti e ca,multi atei incearca sa va deschida ochii si sa va scoata din marea de ignoranta si obtuzitate in care va scaldati. Aveti,in religia voastra,un Dumnezeu dictator, care este orice, numai perfect nu.Aceasta fiinta nu este deloc transcedenta, inteleapta si demiurgica, e un copilas instabil.

1.N-ai de castigat.Vei sta o eternitate in Rai, cu un personaj imoral si mai psihopat ca Jack Nicholson.
2.Libertatea ta,liberul arbitru,o viata dedicata unor principii/persoane cu adevarat meritorii, foarte multe; iti pierzi viata, inchinandu-te si crezand in rasplata acestui Dumnezeu.Si e singura viata, ca nema, viata vesnica.
3.Nu ai de pierdut, nici trupeste, nici sufleteste.Asta pentru ca sufletul nu prea exista, asa cum vi-l imaginati majoritatea dintre voi.Totusi,daca ar exista Dumnezeu, as prefera damnarea eterna, decat sa stau langa acest personaj.
4.Totul,mestere,totul.De la o viata libera, ca sa mentionez cel mai mare avantaj, pana la ce altceva mai vrei tu.

| Laura a răspuns:

Dacă dumnezeul tău ne vrea atei?
http://www.youtube.com/watch?v=Q3SWjtcmzoc

| Polaris a răspuns:

Bravo, ai împărțit pariul lui Pascal în patru. Acum zi-mi în care Dumnezeu să cred.

| soimos a răspuns:

Ceea ce spui tu este una din cele mai idioate teorii!

Religia fiind bazata pe credinta a proasta si mai ales Irationalitate, nu aduce nimanui niciodata ceva bine!

In lumea de azi nu esti apreciat decat dupa ceea ce stii!
Ce crezi tu, conteaza excact ca un vanticel cald care iti trece prin izmene!

Ai de castigat numai daca intelegi sa nu iti mai pierzi timpul cu credinta a proasta, nu numai pentru faptul ca si daca Dumnezeu ar exista, vezi bine ca nu se lasa cunoscut si probabil ca stie El de ce!
Asa ca mai bine preocupate sa iti folosesti ceea ce ti-a dat, adica creierul(cea mai mare realizare din tot Universul) si sa iti folosesti creierul pentru a cunoaste ceea ce "El" ti-a permis sa cunosti!
Asa ca daca ai putin mai multa minte ca "o oaie (proasta) din turma mielului" folsesteti mintea pentru a INVASTA si nu iti pierde timpul cu credinta a proasta!

| sabin89 a răspuns (pentru soimos):

Nu stiu care spunea pe aici ca tu esti evreu. Deci ai si tu o religie, aia mozaica. Sau n-am inteles eu bine?

| soimos a răspuns (pentru sabin89):

Si tu si altii ca tine care isi dau parerea dupa ceea ce cred ei "a proasta" va inselati in privinta mea!
Eu sunt un german nascut in Romania si actualmente domiciliez in Germoney, mai exact la München!
Daca eu postez inntr-un mod care permite interpretarea aceasta, este din cauza ca am studiat Biblia cu mintea deschisa, iar acest studiu coroborat cu pasiunea mea pentru istorie si pentru documentatie, mi-a permis sa inteleg mai exact cum s-a nascut sarlatania numita crestinism!

| sabin89 a răspuns (pentru soimos):

Bun, am inteles ca esti impotriva sarlataniei numite crestinism. Dar nu ne spui ceva si despre credinta de dinainte de Cristos? Aia era buna? Adica credinta lui Moise, a lui Avram, a lui Isac si a lui Iacov. A lui David.

| al3xutzu explică (pentru sabin89):

Nu, sunt Crestin Ortodox. daca pentru mine era intrebarea

| Omulrational a răspuns:

Alt argument in afara de Pariul lui Pascal chiar nu aveti? Acest pariu a fost facut in general, asta nu vreti voi sa intelegeti.Si va pun o intrebare voua crestinilor, daca Allah exista si voi nu credeti in el oare ce s-ar putea intampla?

| ateu123 a răspuns:

Nu e problema daca crezi si in cine sa crezi ca sunt mii de divinitati mitologica greaca,romana,egiptena,indiana si in cate cred ca sunt miliarde e zeii desi care e mai real ca altu? daca tu crezi in zeul gresit te-ai intrebat vreodata? daca nu crezi in dumnezeu ai de castigat o viata libera in gandire fara reguli absurde si rugaciunii si basme, daca nu crezi in dumnezeu iubesti viata mai mult esti mai rational cunosti mai multe, petreci cu cei dragi mai mult timp,si inca multe in primul rand recunosti realitatea nu te ascunzi ca sobolanul de ea,nu arunci crestini in aer, nu urasti alte pers de alta religie, iubesti natura sunt multe motive

| ateu123 a răspuns:

Un exemplu daca as crede intr-o religie da care toate sunt spun ca sunt adevarate toate se revedica ca doar prin ele ajungi in rai, nici una nu ofera dovezi ca exista vreo divinitate decat filozofii cu filozofii nu s-a creat nimic si cu stiinta s-a creat

| Andrei7520152 a răspuns:

Logic!:-o acu serios sunt stupefiat de rationamentul tau! laughinglaughing alexutzu, esti genial big grin mi'ai deschis ochii sa stiiiii

| Laura a răspuns (pentru Andrei7520152):

"Raționamentul" lui îi aparține de fapt lui Pascal. E doar un pariu ieftin care sugerează un dumnezeu egoist și narcisist.

| doctorandus a răspuns:

Argumentul împotriva pariului lui Pascal este: pe ce Dumnezeu pariezi? Pe Zeus, Chronos, titani, Zalmoxis, Buddha, Wotan, Krishna, Kali, Shiva, Vishnu, Natura, Mostrul zburător din spaghetti, Cthulhu, Lucifer, totemul unui trib, totemul altui trib?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Indiferent dacă există sau nu Dumnezeu, tu trebuie să faci același lucru respectiv să demonstrezi iubire și să păcătuiești cât mai puțin.
Definesc păcătuirea ca fiind răul făcut cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar asupra a cea ce are suflet.
Când ai să fii ceva mai mare, ai să înțelegi că de fapt și ne viul are un fel de suflet.
Caută până atunci pe internet, despre memoria apei.
Apa nu poți zice că este o ființă vie dar și ea are ca un fel de suflet, și se comportă ca o vietate.
Dacă îi vorbești f urât apei cristalele de ghiață nu vor mai fi așa frumoase, dar dacă îi pui o muzică bună cristalele de ghiață vor fii mult mai frumoase.
vezi
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
ww.youtube.com/watch?v=Y0zEdVXMsss&feature=related

| NeimaginabilA a răspuns:

Tipul are ceva ceva in aceasta afirmatie,
si daca Dumnezeu exista si daca nu e ceva ce merge importiva mainstreamului, a societatii tampite din ziua de azi care nu stie cum sa se masturbeze mai mult, sa-si soata sanii si sa fie cat mai atragatori, ma dezgust si i-mi vine sa vomit cand vad ce animale ratate am pe langa mine.
Si femeia e unul din ele(nu-mi retrag cuvintele pana nu vad cu ochii mei o exceptie), oricum Dumnezeu poate fii luat ca si Buddha, un om care te invata cum sa-ti traiesti viata, daca faci din asta un Dumnezeu sau nu, nu conteaza deoarece acele invataturi au fructe pe care orice om poate sa le perceapa.

| 0rlando a răspuns:

Dar voi ce aveți de câștigat încercând să ni-l băgați pe gât pe dumnezeul vostru?

| Thunder a răspuns:

Dar tu ai ceva de castigat ca ai trantit pe TPU pariul lui Mos Craciun? Nimeni nu are nimic de castigat. Sunt doar opinii diferite.

| Analy a răspuns:

Eu sunt ortodoxa si am luat locul al II-lea la olimpiada de religie(asta ca sa nu ziceti ca m-am apucat si eu sa vorbesc asa).Cum adica ateilor n-avem dovezi ca Dumnezeu exista?! Biblia de unde a aparut? De cine a fost scrisa? Lemnul Crucii unde e? Voi de ce traiti? Daca Dumnezeu n-ar exista nici voi! Eu nu incerc sa va schimb religia, ci doar sa o intelegi si voi pe a nostra!

| cucubau1992 a răspuns:

Aicea ai lovit punctul sensibil exact cum crestini incearca sa convinga atei ca dumnezeu exista asa e si viceversa.Parerea mea personala e ca dumnezeu nu exista nu cum e scris in biblie.Eu prefer so numesc entitate si pentru mine e de ajuns de restul nu ma intereseaza