| anonim_4396 a întrebat:

Ce cadou ii vei cumpara jumatatii tale de Lupercalia?
Pentru cine nu stie Lupercalia este sarbatoarea romana a fertilitatii care crestinata a devenit Valentine's Day, tinuta in cinstea unui zeu faun (Lupercus)care arata ca un om cu picioare si coarne de tap.
Este cumva vorba doar despre o alta forma de manipulare?

31 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu am nevoie de o sărbătoare păgână pentru a cumpăra persoanei iubite un cadou!

| William a răspuns:

Ce nume Lupercalia rolling on the floor.

| Filip23 a răspuns:

De unde ai mai scos-o? Aud prima data teoria.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

De cate ori am ocazia, ii cumpar 2 kg de carnati de Plescoi.

| Zenithf a răspuns:

Stai putin, faunii aveau si copite, despicate, ca copitele tapilor. Vad de unde s-au inspirat cei care pictau draci. laughing

| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii pot sa vada ca aceasta sarbatoare nu are nici o legatura cu adevaratii crestini si nici cu Biblia.

| darrio2007 a răspuns (pentru danay72):

Cine spune asta?

| danay72 a răspuns (pentru darrio2007):

Biblia,nu vei gasi asa ceva scris in ea.

| darrio2007 a răspuns (pentru danay72):

Tocmai.Ca nu scrie nicaieri in Biblie de asa ceva.De ce ataci Biblia si crestinii? Sau asta ti-a trecut prin minte si asta ai raspuns?

| danay72 a răspuns (pentru darrio2007):

Ziua Sf. Valentin îşi trage rădăcinile din ritualuri păgâne şi, ca urmare, creştinii adevăraţi nu o celebrează (2 Corinteni 6:14–18)

| darrio2007 a răspuns (pentru danay72):

Ok.Te referi la Valentine`s Day, cred.

| danay72 a răspuns (pentru darrio2007):

Da.

| darrio2007 a răspuns (pentru danay72):

Inseamna ca toti carora le place aceasta sarbatoare nu sunt crestini.Mie nu imi place.Din simplul motiv ca nu este o sarbatoare a NOASTRA.Este imprumutata.

| darrio2007 a răspuns (pentru danay72):

Dar sunt si voi ramane crestin(ortodox).

| danay72 a răspuns (pentru darrio2007):

Dar eu nu am vorbit nimic de schimbarea unei religii, pur si simplu un crestin care respecta Biblia nu cauta scuze legat de tinerea unor sarbatori fara temei biblic.

| darrio2007 a răspuns (pentru danay72):

Nici eu nu m-am referit la asa ceva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Tu le stii pe toate, nu e adevarat

| Jardelin a răspuns:

Da tu ce cadou ai sa-i cumperi jumatatii tale marti pe 18 februarie de ziua Sfintului Agapit care a fost episcop al peninsulei Sinai? Poti sa-mi spui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un sarut si un trandafir frumos, creat de Dumnezeu astfel incat omul sa vada, ca trandafirul nu tese nu coase, dar nici regele solomon in toata bogatia lui nu a fost asa de frumos imbracat.

| raduradu2014 a răspuns:

O sa ii iau un mare nimic

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nimic. Eu nu sărbătoresc nici Lupercalia, nici Valentine's Day şi nici Dragobete sau alta.

| Cyrano a răspuns:

Este o prostie, de ce refuzati sa ganditi?

| lollipops a răspuns:

Trebuie neaparat sa-i cumpar ceva? ma gandeam sa fac ceva care se face mai "la zi de sarbatoare". ma mai gandesc...

| celmaibun1 a răspuns:

Eu economisec anii pentru ca nu mi am gasit inca jumatatea

| suffarstar a răspuns (pentru celmaibun1):

"anii" sau "banii"?

| celmaibun1 a răspuns (pentru suffarstar):

Amandoua laughing pentru ca daca gaseam jumatatea, ea mi ar fi mancat si zilele laughing)

| suffarstar a răspuns (pentru celmaibun1):

laughing

| celmaibun1 a răspuns (pentru suffarstar):

Dupa cum razi cred ca esti fata laughing

| suffarstar a răspuns (pentru celmaibun1):

De fapt sunt baiat straight face, dar am simtul umorului bine dezvoltat laughing

| celmaibun1 a răspuns (pentru suffarstar):

Poate ti a mancat tie zilele prietena
si stii