| Inferno a întrebat:

Ce cauza prima este aceea pe care daca o eliminam teoretic nu influenteaza efectul?
Cum poate "Zeus" sa fie cel ce "creaza fulgerele", daca atunci cand il scoatem din ecuatie (Teoretic) fenomenul inca se mai manifesta?

58 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno, ma ingrijorezi... Tu dormi suficient?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Asa cum ma asteptam, esti incapabil sa dai un raspuns, pentru ca nu exista unul. Pur si simplu trebuie sa accepti ca Dumnezeu nu este determinant in formarea realitatii.

| Inferno explică:

Pleca ma naibii de aici cu aberatiile tale. Esti raportat!

| albaKiara a răspuns:

Pentru mine a fost supa la plic!

Nu o sa gasesti raspunsuri serioase pe TPU dar eu cred ca-ti pot raspunde.In trecut toate fenomenele naturii si lucrurile cu mare impact psihologic erau create de zei sau divinitati. Zeul ploii pentru ca nu isi explicau de unde vine ploaia, zeul soarelui pentru ca nu stiau in mod stiintific ce este soarele.

(Doamne iarta-ma, vorbesc ca o atee! Unde am ajuns?)

| Inferno explică (pentru albaKiara):

Vorbesti cu o halucinatie mai exact, dar nu conteaza, poti sa continui.

| albaKiara a răspuns (pentru Inferno):

Mai demult ai zis ca nu esti ateu deci si tu crezi intr-o "halucinatie".

| Inferno explică (pentru albaKiara):

Eu nu am spus ca tu crezi intr-o halucinatie, am spus ca vorbesti cu una.
"Doamne iarta-ma, vorbesc ca o atee!"
Cu ce atee vorbesti tu nu pot sa-mi dau seama. Primo sunt mascul, secundo nu-s ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Si oare nu e la fel si cu zeii din prezent? Oare ei nu sunt raspunsuri oferite la niste intrebari doar pentru ca nu cunoastem adevaratul raspuns? Zeii sunt raspunsuri temporare pana aflam care este varianta corecta. Daca nu stii un raspuns, nu e mai simplu sa spui "nu stiu" decat sa inventezi un zeu si dupa un timp sa se dovedeasCA CA acel zeu nu este raspunsul corect?

Tot timpul zeii evolueaza si fug. In trecut, zeii au fugit din pesteri in varful muntilor, din munti in nori, din nori in "cer" iar acum, ei sunt dincolo de timp si spatiu. Cum aflam raspunsul la anumite intrebari, cum distrugem niste zei. Cum gasim intrebari noi, cum apar zei noi.

Pana acum, raspunsul "un zeu" nu a fost corect pentru nici o intrebare. Nu e mai simplu sa zici "nu stiu" si sa cauti adevaratul raspuns? Oare nu scurtam niste pasi daca nu bagam zei in ecuatie?

| albaKiara a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu erai tu acela care spunea mereu "nu ii uitati pe ceilalti zei.De ce spuneti ca exista doar satan si Dumnezeu? De ceilalti 2700 de zei ati uitat?"? Serios, am inceput sa cred ca esti politeist.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Inferno):

Da in ce zeu crezi?

| albaKiara a răspuns (pentru Inferno):

Vorbesc CA o atee.Adica precum o atee.

| albaKiara a răspuns (pentru albaKiara):

Masculule laughing laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Si dumnezeu e raspunsul la cea ce nu stim si doar presupunem ca zeul x sau y la facut, ce e asa rau a fi atee?

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Sau n ai idee ci crezi intr unul personal, care e asa cum vrei tu?

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Cine nu crede in Dumnezeu si in Domnul nostru Iisus Hristos este gol in suflet si va avea doar de pierdut.
Nu vreau sa fiu atee.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Deci 5 miliarde de persoane sunt goale in suflet?

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Ca sa raspund la intreabrea ta: DA.
Pe pamant sunt 7 miliarde de persoane, din care 5 sunt atee, atunci de ce spuneti (voi atei) ca noi crestinii comandam lumea si distrugem minoritatile cand suntem noi minoritatile?

| Inferno explică (pentru albaKiara):

A, iarta-ma. Nu am observat, sunt putin obosit, nu am dormit aseara prea bine. Nu prea-mi place cand sunt confundat cu o femeie.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Da atei fata de zeul tau,ateii fara nici un zeu sunt putini si unde sunt majoritatea sunt tari bogate si fara violenta,saracie,coruptie, pai ati distrus natiuni intregi in trecut si in prezent, ce cauta usa in irak?
sti ca suedia o tara atee e singura fara armata, neutra in razboaie, mai zi-mi o tara crestina una singura parca isus spunea ca cine ridica sabia de ea moare voi toti ridicati sabia

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

1. n-am atins o arma in viata mea.
2. oamenii sunt oameni, multi spun ca sunt de partea lui Dumnezeu dar nu-i asa ce duce la un procent minuscul de crestini adevarati.
3. In Iraq, Afganistan, Arabia Saudita si multe alte tari conduse de legea coranica cretsinii sunt vanati cu moartea.La crestini acolo le se taie limba si ii ard de vii.Si tot acesta se intampla azi.Deci nu ma compara pe mine cu fanaticii aia!

| Inferno explică (pentru Buresbista123):

"Natura"

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

1 eu n-am spus ca ai pus
2 nu ma intereseaza cum sunt oamenii, tu ai spus ca voi aveti sufletul plin de iubire eu nu vad asa ceva din contra vad doar oamenii perversi, vicleni cu 2 fete nu-mi pasa daca ma crezi sau nu, asta e realitatea, fiecare e pentru el, inca n-am cunoscut un singur crestin care sa respecta pildele lui isus nici macar una
3 gresit,multe secole crestini si mulsulmani au trait impreuna dar crestini au venit si leau macelarit copii,femeile, barbati da foarte frumos, vezi cruciadele inainte de cruciade mulsulmani nu au pornit niciodata un razboi impotriva crestinilor, cum multi crestini traiesc in tarii mulsulmane nu cred ca e asa cum spui tu, bine poate uni fanatici ca si crestini

| Buresbista123 a răspuns (pentru Inferno):

Deci esti ateu

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Da bine cum spui tu.Vad ca stii doar sa vezi partile rele si sa critici.

| Inferno explică (pentru Buresbista123):

Daca Spinoza era ateu atunci cand vorbea de Natura, atunci si eu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Am spus asta pentru ca :

1 - voiam sa arat ca ei (crestinii) au aceleasi argumente la fel ca cei care cred in alti zei.
2 - sa explic ca "religie" nu inseamna "doar crestinism" asa cum cred multi de aici.

Eu pot sa aduc aceleasi argumente pentru niste zei inventati de mine si pot sa "dovedesc" ca ei exista la fel cum pot si crestinii. O sa folosesc acelasi gen de argumente si dovezi. Practic, sunt ironic, fac misto de afirmatiile lor si incerc sa le demonstrez ca dovezile lor sunt proaste (si am reusit).

Am prezentat acelasi gen de dovezi pentru 14.5 miliarde zei, am avut si o provocare din partea unui user si cand a pierdut nu si-a indeplinit intelegerea. Am reusit sa dovedesc ca argumentele si dovezile crestinilor nu sunt valide si nici ei nu le considera valide. Cum? E simplu, le-am folosit pentru alti zei.

La fel cum crestinii spun "cartea mea reprezinta dovada pentru zeul meu" la fel si cei din alte religii spun "scrierile mele reprezinta dovada pentru zeii mei". Cand vine vorba de alte religii, crestinii sunt dispusi sa distruga argumentele si dovezile pe care le-au folosit ei cu cateva secunde in urma. Asta se numeste ignoranta si favoritism. Ei (crestinii) stiu ca nu au argumente si dovezi pe bune dar nu vor sa caute cu adevarat. Vor sa se minta spunand "am dovezi" dar cand le prezinti aceleasi dovezi pentru alti zei spun "nu sunt valide".

Nu merge sa spui "dovada asta este buna doar daca o folosesc eu" si sper ca intelegi de ce.

Intelegi de ce aduc aminte si de alti zei? Multi confunda "religie" cu "doar crestinism" si multi, din favoritism si ignoranta aleg sa respinga alti zei chiar daca ei nu cunosc mai nimic despre alte religii si despre alti zei. Ei se multumesc cu "am vazut pe un site crestin ca alte religii ie naspa si doar crestinismul ie miezul din fanta deci asa este".

Majoritatea zeilor (despre care vorbesc) sunt inventati de mine (gen Zambazulu, Meba, Zod, Zambrozie, Dragonul Invizibil din camera mea si multi altii). Si nu, nu sunt politeist (sper ca ai inteles). Totusi, politeismul este mai valid decat monoteismul atunci cand vine vorba de o lupta intre bine si rau.

Eu imi mentin pozitia (pana mi se prezinta dovezi cum ca zeii chair exista) :

- Zeii sunt sunt raspunsul pentru cei lenesi si refugiul pentru cei slabi. Zeii sunt imaginari.

Ti-am pus niste intrebari care cred eu ca sunt destul de simple, poti sa raspunzi la ele? "Zeii din prezent" il include si pe cel crestin. Observ ca esti constienta de faptul ca zeii au fost tot timpul raspunsul pentru ce nu stiam iar cu timp s-au dovedit a fi raspunsuri gresite. Ce te face sa crezi ca asta nu se aplica si zeilor din prezent?

"Nu vreau sa fiu atee"... e fix problema ta ce esti si ce nu esti, dar trebuie sa iti pui niste intrebari si sa-ti raspunzi la ele. Daca te uiti la istoria religiilor, o sa vezi ca zeii din prezent nu sunt cu nimic mai speciali decat cei din trecut. Doar au evoluat putin (pentru ca oamenii care i-au creat au stiut mai multe). Ei continua sa fie raspunsuri temporare pentru cei lenesi.

Am mai zis in trecut : "un zeu vrea/stie/poate exact ce vrei/stii/poti si tu".

Studiaza-ti zeul si o sa vezi ca el este exact asa cum vrei tu sa fie si ca zeul tau este foarte diferit de zeul vecinului tau. Daca va pun anumite intrebari o sa ziceti "apai el nu vrea asta sau nu cere asta sau nu face asta". Dar te-ai gandit de ce nu vrea? Pentru ca nu vrei tu. Zeul tau este in imaginatia ta, este creat de tine, este asa cum vrei tu sa fie.

Sper ca te-am lamurit de ce spun si de alti zei si ca nu sunt politeist. Ai inteles pozitia mea cu privire la zei nu?

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciun ''zeu'' nu se compara cu Dumnezeul nostru. BASTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Si zeul tau nu se compara cu zeii altora. Ia-o p'asta.

Am zis mai sus : "un zeu vrea/stie/poate exact ce vrei/stii/poti si tu".

Asa e si aici... alti zei nu se compara cu zeul tau pentru ca asa vrei tu nu pentru ca e ceva pe bune. Asa ti-ai creat zeul. E ceva gen "tata meu e mai tare decat tata tau pentru ca e tata meu... BASTA!".

Basta? raised eyebrows

Mai corect ar fi fost sa zici ca zeul tau nu se compara cu zeul userului albachiara. Chiar daca aveti impresia ca este vorba de acelasi zeu, daca ii studiati o sa vedeti sa sunt diferiti pentru ca asa au fost creati de voi. Zeii respectivi seamana cu voi, pentru ca sunt creati de voi.

Da-mi exemplu de o intrebare la care singurul raspuns corect a fost un zeu. Eu poti sa-ti dau MULTE exemple de interbari la care raspunsul a fost un zeu dar a fost demonstrat ca este gresit si inlocuit cu varianta adevarata. Poti sa-mi dai exemplu de intrebare la care singurul raspuns corect este un zeu?

* daca raspunsul la o intrebare este "nu stim" asta nu inseamna ca de fapt raspunsul este "zeul X". Asta inseamna ca pur si simplu, momentan "nu stim".

Hai cu exmplele. BASTA? raised eyebrows

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Acei ''zei'' nu sunt decat nimicnicie in fata Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Draga exact asa se intampla si in ziua de azi.