| Inferno a întrebat:

Poate fi efectul cauza cauzei ce l-a produs?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mi se pare corect raţionamentul făcut de halogen. Aş adăuga însă că realitatea este complexă. Un efect poate avea o sumă de cauze (nu doar una). Şi atunci, efectul a3 ar putea fi cauza uneia dintre cele ce alcătuiesc suma respectivă.

| doctorandus a răspuns:

Scop=efect dorit.

| halogen001 a răspuns:

Nu poate din cauza succesiunii în timp.

Intrebarea e: poate fi efectul (nr de ordine in timp = 3) cauza (nr de ordine = 1) cauzei (nr de odine = 2)
Daca notez evenimentele in ordinea succesiunii cu a1, a2, a3 stunci avem: a3 = efectul, a2 = cauza care a determinat efectul a3, iar a1 = cauza cauzei deci evenimentul a1 il determina pe a2.
Daca efectul ar fi cauza cauzei, atunci ar trebui sa avem a1=a3, lucru imposibil deoarece intotdeauna durata unui eveniment e >0. Daca durata evenimentului ar fi zero, evenimentul nu ar exista.

| Exilee a răspuns:

Ia uite cine e aici. Ce faci bai, fanatic mic stiintific big grin.
PS: tot cu ateismul?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna a proces ciclic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar.
In sistemele automate cu reactie negativa, o parte din efectul vazut la iesirea sistemului este adus la intrare si folosit ca si cauza pentru a modifica insasi iesirea.
Exista un moment de timp, la pornirea sistemului, cand nu exista astfel de reactie pe intrare provenita din iesire.

Un exemplu e atunci cand stai cu talpa piciorului pe o muchie, o scandura, o bara, astfel incat sa declanseze excitarea unui nerv din talpa care iti face piciorul sa se miste de pe bara
Faptul ca nu mai e pe bara il face sa nu se mai miste
Lasat liber, piciorul revine in pozitia originala, inapoi pe bara. Fapt care iar declanseaza excitarea nervului, deplasarea piciorului...
Ca rezultat, piciorul iti va tremura pe acea bara.
Poate ti s-a intamplat la scoala cand stateai cu piciorul pe bara transversala a bancii, si uneori, intr-o anumita pozitie iti oscila piciorul pe ea, necontrolat.

E un fel de sistem automat oscilant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Hutzy95 a răspuns:

Aici mi-ai amintit de un film în care am auzit o replica faina.
"Viața se împarte în 2: cauza și efect"
Da. Poate fi, dar nu pot sa iti dau exemple de logică.
Cauza: un om nu și-a respectat promisiunea
Cauza cauzei: celalalt om căruia i s-a promis s-a supărat și a făcut o greșeală.
Efectul: in familia celui care a promis cineva suferă.
Adică un taximetrist ii promite unui bătrân ca rezolva problema cu șeful lui și ca vor lucra ei împreună, apoi el nu se tine de cuvânt și bătrânul pune pe cineva sa ii accidenteze pe cineva din familie.
Nu știu dacă ai înțeles ce vreau sa spun.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Hutzy95):

Toată treaba asta e dintr-un film românesc