| unsimplucopil a întrebat:

Ce credeți că se întâmplă cu noi după ce murim?
1. Nimic
2. Există Rai și Iad, etc.
3. Reîncarnare
4. Sau altceva

Răspuns Câştigător
| lamasanustefan a răspuns:

41 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

1. Nimic.
Nu exista dovezi care sa credibilizeze si sa dovedească existenta celorlalte variante. Vom vedea dupa ce vom fi aruncati ca pe niste caini in groapa adanca de doi metri. Au mai existat povesti cu unii care s.au intors din rai fiind pe patul de spital dar ei doar au visat ca s.au dus in rai, visele dureaza o secunda iar secunda aia se putea desfasura oricând inainte de moartea clinica temporara. Cand noi suntem speriati de moarte, ne sperie ceva, putem sa avem usor cosmaruri de pe urma acelei experiente. Pacientul care stie ca e pe patul de spital cu sanse reale de moarte, va dezvolta o frica interioara care va incuraja creierul sa.si creeze filme de genul rai in unele cazuri.

| Digikey a răspuns:

Nu are nici cea mai mica importanta ce credem.

| unsimplucopil explică (pentru Digikey):

Ba da, din cauză că fac un sondaj de opinie, legat ce acest subiect

| halogen001 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Rai + Iad + reancarnare + altceva = fantezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2. Existența noastră este veșnică, viață sau moarte.

| KR0NSTADT a răspuns:

Pentru un răspuns corect, o să te sun după ce trec "dincolo".

| doctorandus a răspuns:

Raspuns simplu: nimeni nu stie. Iar la cine pretinde ca stie e vorba de auto-iluzionare.

| LupusDei1993 a răspuns:

1. Nimic
Pur si simplu disparem din existenta, constiinta moare odata cu noi.

| AndrElle a răspuns:

2. Rai sau iad. Sufletul are un rol o data ce ți le-a dat Dumnezeu. Să-și facă treabă pe pământ. Adică să fie cuminte și să asculte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca El care a zis „Să ierţi de 70 de ori câte 7" pe semenul tau, oare El nu iarta pe atat?
Oare de ce ne pune pe noi sa iertam daca El nu ar iarta acolo sus si i-ar chinui pe oameni in focul de jos?
Gandeste tu, nu religia ta pentru tine.
Asta e motto-ul meu.
Un om religios, rau, va admite ca pedeapsa capitala este buna sus, insa un om credincios, bun, va admite intotdeauna ca Dumnezeu trebuie sa fie plin de indurare, plin de iubire, si va zice mai degraba ca iadul este moartea pe pamant, acolo unde si Sodoma si Gomora au suferit un "foc vesnic".

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalmi%20100%3A5&version=RMNN
Daca bunatatea Lui tine in veci, atunci ura Lui tine in veci de veci?

Si da, pun pariu ca crestinii nu stiu o iota din religia hindusa.
De frica ei multi nici nu vor sa auda, o considera pagana, cand de fapt aceasta impartaseste multe lucruri in comun cu religia avraamica.
MonoteIsmul, trinitatea, relatari izbitore Torra cu Vedele si, desigur, reincarnarea, caci au fost ingeri care si-au dorit trupuri, Iisus a vazut ziua lui Avraam, nu doar ca a vazut-o, dar si s-a bucurat vazandu-l(pe el).
Dar ce sa stie un religios?
Eu stiu ca reincarnarea e posibila, prin marea Lui cunoastere, prin mila Lui, atentie, vesnica, e posibila!

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Depinde.

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aaa animalele alea. Nu au suflet.

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ție ți-am răspuns, exact la aceeași întrebare. Ce te doare despre el?

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia e sufletul pentru tine. O metaforă, e ascuns in tine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sufletul este contopirea celor doua naturi diferite, trup si duh.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndrElle):

Biblia afirmă că atât animalele, cât și oamenii sunt suflete. (Numerele 31:28)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma intrebi ce cred eu, biblia sau religia oamenilor?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era pana cand ciobanii s-au luat la cearta si s-au despartit ca Lot si Avraam, evident, o parte din oite erau mostenirea lor.
Eu sunt capra in toata problema religioasa, adica nu merg cu turma lor.

Răspuns utilizator avertizat