| natural a întrebat:

Ce credeti despre transplantul de organe? e pacat sau nu? multumesc.

20 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nu inteleg de ce sa fie pacat, este chiar salutar.

| Florentin98 a răspuns:

Nu...E foarte bine daca faci un transplant! faci un bine unei persoane care asteapta un rinichi sau o inima etc! Funda?! :*

| costis a răspuns:

Nu vred ca-i pacat sa traiesti. Insa am inteles ca transplantatii trebuie sa ia toata viata pastile.

| milan9 a răspuns:

Nu este un păcat. Trupul este trup iar sufletul suflet. Nu există imixtiuni de nici o natură.

Mai dificil este în cazul xenotransplanturilor, dar şi în acel caz, salvarea vieţii unui om justifică intervenţia!

| AnnaMaria27 a răspuns:

Nu, nu este pacat! Din contra, este un gest oportun! happy

| Al99 a răspuns:

Este pacat sa nu salvezi o viata daca exista aceasta posibilitate.

| cristi202 a răspuns:

De ce sa fie pacat? Eu, daca vreau ca dupa moartea mea, organele mele bune sa fie daruite cuiva care mai poate sa traiasca ani buni cu ele, altfel, ar muri si el, as gresi facind asta? Nu cred, si am si vorbit cu sotia mea in acest sens, ca daca se intimpla ceva cu mine, are permisiunea mea deplina sa doneze organele care sunt perfect functionale.
Eram la o donatie de singe (intr-un timp am mai facut si asta), si de regula acolo oamenii, vazind singe si ace, nu prea au chef de zimbit, insa eu, gindindu-ma ca singele meu poate salva viata cuiva, asa cum si sacrificiul singelui lui Isus Hristos a salvat-o pe a mea, nu am putut sa nu ma bucur si sa zimbesc. Si asta a fost observat de cea care imi lua singele, si ea s-a adresat celei de linga ea, care lua de la alt tip singe: "Uite, ma, asta zimbeste ca ii iau singe!"happyhappy Adevarul e ca e un motiv de bucurie real sa poti da ceva din tine pentru ca altul sa traiasca, si nu e nicidecum un pacat asta.

| 7Dany a răspuns:

Este pacat pentru aia care cred ca impreuna cu un organ vine si sufletul celuilalt om. Conform Bibliei nu este pacat. Trupul este trup, sufletul ii suflet.

| ManStrong a răspuns:

Este cea mai mare fapta pe care o poate face un om dupa moarte.Sa traisca prin organele disponibile in alt om, ca sa i prlungeasca viata.

| ManStrong a răspuns:

In Israel daca esti in fuctii de risc semnezi inca din timpul vietii ca in caz de 9fereasca sfintul)esti de acord ca organele tale sa fie de folos celor in nevoie.

| Calininio a răspuns:

In primul rand este un mare ajutor adus unor oameni care sunt pe cale sa moara. Practic, persoana de la care se transplanteaza organele ajuta pe altii chiar si dupa moartea sa. E "pacat" sa nu ajuti pe altii.

| Jackul336 a răspuns:

E un act de binefacere deci o fapta buna

| Lizzu a răspuns:

Buna intrebare

Nu, nu e pacat. M-am gandit si eu la asta.
Poti salva multe vieti,e necesar intr-o lume care duce lipsa de sange si organe pentru transplant.
Daca o persoana considera ca vrea sa ajute chiar si atunci, in momentul acela, e libera s-o faca, si poate ruga rudele sa-i respecte decizia.

Ma gandesc daca as fi in situatia sa am nevoie neaparata de un organ, orice organ, pentru a-mi putea continua viata si acel organ ar sosi la timp, as plange de fericire.
Asa simt si persoanele care asteapta de 2-3-4 ani sau mai mult pe liste,pe cineva care sa le ofere o sansa la viata. Mi se pare ca nu trebuie ca persoana donatoare sa fi suferit in timpul vietii de hepatita,sau inca ceva, nu-mi mai aduc aminte.

E ceva frumos sa oferi, mai ales ca dupa moarte, corpul nu ne mai trebuie, nu mai este de folos ...de ce sa putrezeasca tot ce are in el si toate organele care pot deveni comori pentru cine are nevoie? Nu gasesc rostul.

Dar m-am referit doar la persoanele care decedeaza sau sunt decedate.
Nu stiu tu la ce te-ai referit.

Numai bine.

| Lizzu a răspuns:

Dar scuza-ma...transplant se refera la cazul in care tu primesti organe de la cineva.
Eu nu am fost atenta si m-am referit la donare...

| SSWK a răspuns:

Nu este nici un pacat. Cum nici transfuzia de sange nu este pacat.

| MMihai a răspuns:

Ai pus o întrebare bună de copil între 4 și 8 ani.
De la 9 ani este suficient de mare ca să gândească cu capul lui.
În con texul întrebării puse de tine cuvântul păcat nu are rost.
Se face și transplant de membre nu doar de organe.
Posibilitatea de a obține organe și membre pentru transplant în condiții de maximă cinste și corectitudine, este mult inferioară cererii de asemenea „ piese de schimb ", pentru cei rămași în viață.
De ce este așa, tocmai că sunt religioși tâmpiți, care nu acceptă să fie luate membre și organe de la ființele cărora le-a murit creierul.
Rudele care nu acceptă așa ceva, pentru că sunt inculți și tâmpiți, păcătuiesc foarte grav.
Deci a lua organe și membre necesare pentru a fi transplantate la alții rămași în viață, de la cei cărora le-a murit creierul este ceva foarte corect.
Posibilitatea de a obține organe și membre pentru transplant în condiții de maximă cinste și corectitudine, este mult inferioară cererii de asemenea „ piese de schimb ", pentru cei rămași în viață, și atunci pentru foarte mulți bani se intră și în zona infracționalului și a crimei.
În aceste condiții nu mai se poate vorbii de păcate în accepțiune religioasă, ci direct de infracțiuni și de crime, care trebuie pedepsite cu mulți ani de închisoare.

| mona a răspuns:

Nu cred ca e pacat

| Sarah15is a răspuns:

Nu e pacat, daca un om ajuta un alt om ii ajuta viata.Un exemplu: un om moare si familia doneaza organele, acele organe ajung la 4 oameni si li se ofera viata din nou. Nu e pacat sa oferi o noua sansa unui om pe moarte.

| zurick a răspuns:

Nu este pacat.

| Geoosh98mtfc a răspuns:

Nu nu este pacat deoarece ajuti pe altcineva.
ii dai o sansa la viata. faci o fapta buna daca ajuti acea persoana