| anonim_4396 a întrebat:

Conform crestinismului, transplantul de organe de la om la om e ok? Dar daca luam organe de la alte animale si le punem la om?

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Potrivit bioeticii crestine, sau Bisericii, e O.K. Chiar si xenotransplantul salveaza vieti.

Desi... sunt cazuri in care un organ strain, precum inima, a indus noi preferinte alimentare celor care au primit organul. Si era cazul atunci doar de un organ uman... happy

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Din ce zici tu acum pare un simplu mit dat cu copy-paste de toti care nu se obosesc sa vada daca e sau nu corect. Poti sa prezinti detalii?

Presupun ca te referi la "cellular memory". Chestiile respective sunt doar speculative. Daca tu crezi ca poti sa prezinti ceva bine detaliat si sustinut de dovezi calumea, succesuri.

Inima spre exemplu n-are nici o legatura cu preferintele alimentare.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa demonstrezi chestia aia colegu', trebuie sa faci lucrare de doctorat nu altceva. Si sa mai fii si in domeniu...
Ar trebui sa fi fost facute deja de cineva. Iti trebuie o bibliografie... happy

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ce legatura are inima cu hranirea, ea emite cumva nevoia de a se hrani corpul, nu e asta, lasand la o parte religia, inima poate nu e compatibila, cele de animale chiar ca nu sunt compatibile cu cele umane.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Deci mai pe scurt, nu poti sa prezinti nici o dovada pentru asa ceva. E o chestie pe care o dai cu copy-paste deoarece coincide cu punctul tau de vedere, cu ce vrei tu sa auzi.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

" inima, a indus noi preferinte alimentare"
Nu e nimic dovedit, sunt povesti S-F.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce spui ca a fost "copy"? La cele doua randuri scrise?>
"Potrivit bioeticii crestine, sau Bisericii, e O.K. Chiar si xenotransplantul salveaza vieti."
Nu, nu a fost. De abia acum cand ti le-am "reprodus"... happy

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea de porc este compatibila. Nu stiu ce tratamente alternative se fac dar este...
Eu ma refeream la alt caz. Dupa ce inima unui motociclist mort intr-un accident a fost transplantata unei tinere, aceasta a manifestat inclinatii gastronomice identice cu ale tanarului... (fara sa cunoasca nimic din despre persoana lui).

Nu vreau sa fac eu lobby pentru xenotransplant, dar nu sunt impotriva. Si nici bioetica nu este. Bioetica se opune ea distrugerii (uciderii) embrionilor umani (ce capata identitate, unicitate genetica si suflet) dar aceea este o cu totul alta problema cu alte motivatii justificabile...
In problema transpanturilor bioetica este permisiva. Acestea doar salveaza vieti (fara "costul" de a ucide prin eutanasiere sau distrugere de embrioni umani).

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Cea de porc este compatibila"

Ai luat-o rau pe aratura, stii tu ceva, dar sa afirmi compatibilitatea inimii de porc la om e nebunie curata.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru lucruri de genul acesta s-a introdus notiunea de "XENOTRANSPLANT"...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Lasa notiunea, pana nu se va efectua un transplant cu succes, asta daca se va efectua vreodata, afirmatia ta este falsa.
Stiinta nu functioneaza ca religia, adica dupa ureche.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Sincer chestia cu porcii si eu am auzit-o, dar stiam ca are legatura cu celulele stem, adica prin implantarea unor organe umane la porcine (organe create cu ajutorul celulelor stem)

| sublime89 a răspuns:

Daca d-zeu l-a facut pe om atat de special si de diferit, atunci cum e posibil ca un organ de animal sa se potriveasca la un corp uman? Asta ar putea sa spuna un sceptic. Un religios ar spune ca d-zeu e atat de bun, incat intentionat a inzestrat acele animale cu organe compatibile si cu omul, ca in caz de nevoie, omul sa se foloseasca de ele. Ar fi fost cam greu sa se faca asta in epoca bronzului, dar se pare ca d-zeu a stiut perfect ca stiinta se va dezvolta atat de mult, incat intr-o buna zi vom putea face si un astfel de transplant. Sunt curios daca stia si ca stiinta se va dezvolta atat de mult, incat oamenii isi vor da seama ca el nu exista, dar asta e alta poveste.

| Ax3LdeV a răspuns:

Punem de la caine inima si o sa latram happy abia accepta organismul transplantul de la alt om apoi de la animal

| anonim_4396 explică (pentru Ax3LdeV):

WFT? Frate tu stii ce e aia biologie?