| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferențe există între oastea Domnului și ortodoxie?

53 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai spus despre parintii mei ca au avut multe pacate si ca am convingeri absurde.Nu cred ca e frumos.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar tu ai citit ce ai scris in general de parinti? Sau mai binezis de pacatele parintilor?
Cat prriveste persoana ta este asa cum esti: un bigot si lipsit de cultura.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ia uite la el! Asta da crestinism! Cine nu e cu voi sa piara sau sa plece! Asta da iubire de aproape, precum propaga religia.
Oameni adevarati? Inculti, bogoti si fara bun simt. Cand nu au argumente injura si lovesc.
Asta nu e tara nici a mamei tale, nici a tatalui tau care au facut un copil si nu au stiut sa-i dea educatie.
As putea si eu sa te injur, dar nu ma cobor pana la genunchiul broastei pana unde se ridica cultura ta.
Si cu asta am terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Știu că este real, nu e simplă autosugestie. Există demoni, există Duhul Sfânt...și în Numele Lui Hristos este Putere. Într-o zi o să te întâlnești cu adevărul ăsta, sper doar să nu fie prea târziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Or fi și demonstrații pregătite, nu neg...dar nici tu nu nega ce este autentic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

De ce sunt atâtea? Pentru că oamenii au căutat să interpreteze Biblia după mințile lor, când această Carte a fost scrisă prin Duhul Sfânt și poate fi înțeleasă doar prin Duhul Sfânt.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Dar jigneste-ma, jigneste-mi credinta, ca deja m-am obisnuit, e la moda sa-ti bagi ceva in tot ce ne face umani."

De ce crezi ca ar fi uman sa te lasi prostit de povesti cu spiridusi?! Credinta e doar un instrument de manipulare.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

E vorba de invataturi, ce intelegi din ele

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce sunt atâtea? Pentru că oamenii au căutat să interpreteze Biblia după mințile lor."

Iudaismul nu e cea mai veche religie. Crestinismul nici atat. Daca mergem pe logica ta, ambele sunt interpretari ale altor povesti cu spiridusi. Si intr-un fel chiar asa e.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Adica am vazut niste chestii de am ajuns la concluziile astea, nu m-am apucat din senin sa cred in spiridusi cum crezi tu.
Asculta la baietii astia
https://www.youtube.com/watch?v=TU_MD6MTY_M&ab_channel=Cedry2k
Ce parere ai?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Biblia nu e o carte educativa. E una de marketing.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Hai sa spunem ca e.Ce rezolvam?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Aia fac muzica, nu aduc argumente. Important pentru ei e ca au fani de la care fac si ei un banut. De povestile astea nu beneficiaza doar preotii si liderii religiosi, ci foarte multi, de la cei care produc diverse obiecte de cult, la cei care vand muzica sau carti de profil, si pana la cersetorii care stau in fata bisericilor.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Ce rezolvam?"

Pai nu e evident ce? O tratam ca atare.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Hei uite cum facem, eu cred in Dumnezeu, tu crezi in atom, ok?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Wtf?! Cum "sa crezi" in atom?!

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Dar in ce credem atunci?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vb serios? Tu stii nu crezi, ii vezi le auzi vb cu ei

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Fac si ei un banut? Cum au inceput sa cante despre Dumnezeu, n-au mai castigat nimic si toata lumea i-a urat.M-am saturat de lumea asta falsa.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Sunt constient ca sunt preoti si lideri religiosi care abuzeaza de putere.
O cam dai in fabule cu cersetorii care profita si beneficiaza de nu stiu ce *** beneficiaza ca nu cred ca stii cum e sa te rupa foamea si frigul si sa nu te ajute nimeni.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma lasi?! Chiar vrei sa cred in asemenea prostii, asa cum credeau prostii ca icoana Maicii Domnului din biserica manastirii Vladimiresti din jud. Galati plange. In schimb s-a dscoperit ca eau impinse cu o siringa de o maicuta, din cand in cand. Si acest lucru s-a intampat si cu alte icoane, folosindu-se reactiile unor substante chimice.
La fel cum este si cu vindecarea homosexualitatii. Se ia un bisexual care s-a spovedid preotului si care a primit o anumita suma de bani sau chiar fara bani, daca popa i-a spus ca relele i se intampla datorita "pacatului acesta mare" si dupa post si rugaciuni a declarat ca s-a vindecat, desi in sinea lui dorintele au ramas, dar nu a mai avut relatii homosexuale. Este usor pentru un bisexual sa se abtina de la latura sa homo. Bineinteles pana cand aceasta rabufneste. Dar o face infranarea dorintei, infranare e duce la frustrari, care se manifesta de multe ori si in comportament.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost scrisa de oameni, nu prin duhul sfant. Daca ar fi scrisa prin duhul sfant ar fi coerenta, nu s-ar contrazice.

| BecSpart a răspuns:

E o diferenta mare.
Oastea Domnului este armata lui Dumnezeu și ortodoxia este o religie