| Pati_Patricia_1998_1XZZ a întrebat:

Vreau si eu cateva diferente intre catolicism si ortodoxie! FUNDA

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La raspunsul lui milan9, care e bun in esenta se mai adauga folosirea statuilor in locul icoanelor pictate interzise de porunca a doua care a fost eliminata din Legea Morala iar pentru a avea totusi zece, ultima a fost divizata in doua. Se mai pot adauga indulgentele, teoria in care azima devine trupul lui Hristos, etc., etc.

| milan9 a răspuns:

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de rasariteni (ortodocşi) le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire.
Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare...

Iată o parte dintre ele:
1.Papa a început să fie considerat locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque în crez;
3. introducerea teoriei purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor la taina sfintei Împărtăşanii (pâine nedospită);

| milan9 a răspuns:

Scopul NU era acela de a interzice obiectele care mediaza cinstirea lui Dumnezeu (cerute chiar de Dumnezeu). Scopul era evitarea politeismului, ferirea evreilor de cultul zeităţilor păgâne, foarte răspândit pe atunci printre toate popoare învecinate.

Riscul de corupere era foarte mare, şi acum 4000 de ani chiar era nevoie de această poruncă (a doua) din decalog. Popoarele invecinate evreilor chiar se închinau nu numai acelor zeităţi FALSE, ci divinizau înseşi statuile care reprezentau acele zeităţi.
De aceea Dumnezeu, poruncind: "Să nu-ţi faci chip cioplit ca să i te închini", motivează imediat, adăugând: "căci Eu sunt Domnul Dumnezeul tău" (această completare ulterioară explică faptul că interdicţia viza zeităţile multiple).

| milan9 a răspuns:

La porunca lui Dumnezeu (happy ) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum APROXIMATIV 4000 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau SUTE de obiecte de cult…

| danut a răspuns (pentru milan9):

"UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI"
Ha, ha, ha, Lui Dumnezeu ii este frica de concurenta, da ce frica ii este, nu vezi cum IL jignesti pe Dumnezeu? In minciunile voastre ati ajuns sa-L jigniti si pe Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Deci dupa cum vezi, nu e nici o diferenta...e aceeasi Marie cu alta palarie...ambele doctrine sunt ca un fel de comentarii literare dupa "Fat-Frumos", cu diferenta ca nu-s create pentru a invata ceva, ci pentru bani si putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o diferenta fundamentala intre papism si Ortodoxie:
In centrul papismului este cultul papei, care se pretinde vicarul lui Hristos, adica loctiitorul Lui pe Pamant.
Hristos nu are nevoie de loctiitor, fiindca a spus foarte clar: "Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarsitul veacului" Matei 28, 20
In Ortodoxie, centrul cultului este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, asa cum este marturisit de Dumnezeu-Tatal prin gura apostolului Petru:
"Raspunzand Simon Petru a zis: Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
Iar Iisus, raspunzand, i-a zis: Fericit esti Simone, fiul lui Iona, ca nu trup si sange ti-au descoperit tie aceasta, ci Tatal Meu, Cel din ceruri." Matei 16, 16-17

De asemenea, cultul papistas dezvolta si o devotiune exagerata pentru Fecioara Maria, sustinand ca ea a fost conceputa imaculata, adica s-a nascut fara de pacat, de la Duhul Sfant.
Practic, o divinizeaza, si asta se observa si din pretinsele aparitii marianice, care le-ar confirma papistasilor cultul lor exagerat pentru Fecioara Maria.
Dar se observa usor ca aceste aparitii nu sunt marianice, ci demonice, fiindca ele sustin erezii de genul cultul inimii Fecioarei sau consacrarea Rusiei (convertirea Rusiei la papism), purgatoriu, mii de mesaje particulare ale "Fecioarei" catre clarvazatori sau copii-mediumuri.
Papistasii mai pretind ca Fecioara Maria s-a inaltat singura la Cer.

Spre deosebire de cultul eretic papistas si fata de sectari, care o considera pe Fecioara Maria "om ca si ei" (ignorand cinstirea pe care Dumnezeu i-a facut-o, nu numai oamenii - Luca 1, 49), Ortodoxia este echilibrata si toata cinstirea acordata Fecioarei Maria se duce la Fiul ei si Dumnezeul nostru, Iisus Hristos.
Deci, in Ortodoxie, cultul Fecioarei e nedespartit de cultul lui Hristos.
Se observa si ca in icoane, Maica Domnului este reprezentata cu pruncul Iisus.

In mare, cam astea sunt diferentele, ce ti-am zis eu si ce a spus si milan9.

Pe sectari ignora-i, ca din papistii s-au nascut sectele lor care pretind ca ne invata acum pe noi cum sa ne inchinam sau cum sa-l cinstim pe Dumnezeu.
Sectarii sunt rataciti si inselati, ca si papistii, si stim cine-i si rataceste.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Se observa si ca in icoane, Maica Domnului este reprezentata cu pruncul Iisus."
Se observa perfect si seamana identic cu zeita Isiris cu Zeul Tamuz in brate, dar nu seamana ci doar numele a fost inlocuit cu mama lui Hristos cu pruncul in brate.
Cum bine stim (din Biblie), mama lui Isus Hristos a fost OM ca noi toti si este moarta in asteptarea reveniri lui Isus. Crestinii nu au cultul mortilor care este DOAR la pagani si la corciturile pseudo crestine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Mort esti tu duhovniceste, sectant hulitor si inept!
Maica Domnului este vie, nu putea Maica Vietii sa fie moarta!

| danut a răspuns (pentru danut):

DOVADA, paganule.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, un adventist nu are "urechi de auzit". Indoctrinarea lui demonica nu-l va lasa in veci sa creada cuvantul Scripturii care DESCRIE VIATA CONSTIENTA A SUFLETULUI dupa sfarsitul biologic al trupului. thinking

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Multumesc lui Dumnezeu ca nu am "urechi" sa aud asemenea Satanisme si sa ma mai numesc si crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Vai si amar de sectantii care o hulesc pe Maica Domnului! Ce vor raspunde ei lui Iisus ca-i hulesc mama si zic ca-i moarta?!
Maica Vietii, Maica lui Iisus Hristos, care este Viata si Invierea (Ioan 11, 25), Calea, Adevarul si Viata (ioan 14, 6), Viata care s-a aratat si am vazut-o (1 Ioan 1, 2).
Maica Domnului este vie nu prin puterea ei, ci a Fiului ei care a inviat-o la trei zile dupa ce a adormit, asa cum ne invata Biserica Ortodoxa, si a ridicat-o cu trupul la Cer.