| TamplaruAnisoara a întrebat:

Ce este sfințirea?
Sfințirea cere fapta, sau credință care aduce sfințirea este cea care trebuie menținută in timpul "lucrării unei vieți"?

Răspuns Câştigător
| DoroteeaH a răspuns:

Uff, grea întrebare.
Din punctul de vedere creștin, majoritatea crede că sfințirea este data pe loc, odată cu conștientizarea și mărturisirea păcatului.
Partea mai grea este felul în care îți menții "sfințenia".
Biblia spune clar ca faptele sunt dovezi pentru oameni, dar inima este dovada lui Dzeu.
Așa cred și eu.
Apoi e decizia fiecăruia, poate face ceea ce crede cu propria viață.
Sper că nu te-am băgat și mai tare în ceața

5 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Sfintirea cred ca e un ritual prin care se da insemnatate unui lucru considerat valoros.

| Whateverrr a răspuns:

Nu avem cum sa "mentinem" sfintenia din moment ce nu suntem si n-am fost niciodata sfinti.
Sfintirea este un proces care se va finaliza abia cand vom ajunge in cer, cei credinciosi. Noi trebuie ca in masura in care putem sa ne asemanam cat mai mult cu Hristos din punct de vedere moral, sa il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in noi, la caracterul si comportamentul nostru pe zi ce trece, aplicand sfaturile Bibliei si cunoscandu-L tot mai mult pe El.

| RAY a răspuns:

Tu te consideri sfanta?

| Digikey a răspuns:

Uita-te la tine, la cei din jurul tau, la cei din biserica ta si chiar de la alte biserici.In loc de sfintire o sa vezi invidie,ura, mandrie, lacomie, furie, desfranare etc.
Adica exact atributele zeului vostru invizibil.

| alex598 a răspuns:

Sfânt înseamnă pus de-o parte