| justsomeone08 a întrebat:

Ce inseamna Lasata Secului de carne si de branza? Adica de Duminica crestinii ortodocsi nu mai mananca carne sau aceea este ultima saptamana pana la Înviere in care se mananca carne? Sau e vorba doar de Duminica respectiva? As dori si explicatii si un link de pe un site ortodox si catolic.

1 răspuns:
| ancadragutza a răspuns:

Nu stiu niciun link dar e vb de postul pastelui in care nu se mananca produse care provin animale adica carne lapte oua. poti manca peste doar atunci cand scrie in calendar DEZLEGARE LE PESTE care e sigur de FLORII si poate si pana atunci nu stiu ca nu m-am uitat in calendar. deci in concluzie POSTUL PASTELUI