| Ho1 a întrebat:

Ce inseamna musulman, am citit undeva ca nu toti arabii sunt musulmani si nu toti musulmanii nu sunt arabi.ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Musulman este acelaşi lucru cu islamic. Sau cu mahomedan, deşi acest termen ei nu îl consideră tocmai corect.

Arabii sunt o naţiune. Aşa cum există două state româneşti, care cuprind fii şi fiice ale aceleiaşi naţiuni române, există mai multe state arabe. Egiptul, Tunisia, Emiratele Arabe Unite sunt exemple de state arabe.

Numai 10 % dintre musulmani sunt arabi. Spre exemplu, turcii nu sunt arabi. Nici pakistanezii, nici iranienii (pe când irakienii, da!) şi totuşi acestea sunt ţări predominant musulmane. Din cauză că profetul lor era arab, din cauză că cei care i-au urmat (califii) erau arabi, din cauză că ceea ce ei consideră carte sfântă e în scrisă în arabă, limba arabă este limbă sacră, iar cultura arabă are o poziţie preeminentă în comunitatea musulmană (umma), deşi e în minoritate.

Nu toţi arabii sunt musulmani. Foarte mulţi sunt creştini. În ţări ca Libia, comunitatea creştină este considerabilă ca pondere şi ca aport civilizaţional. Biserica Siriacă este una dintre cele mai vechi Biserici creştine. Organizaţia de Eliberare a Palestinei a fost întemeiată de arabi creştini.

10 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Musulman este adept al islamului, a doua religie din lume dupa crestinism. Unii dintre ei locuiesc in Arabia, altii in Indonezia, Pakistan, Rusia, China si alte tari.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Completare la ce a zis Elvina, ca sa intelegi mai bine, e un fel de "nu toti romanii sunt crestini - ortodoxi si nu toti crestinii - ortodoxi sunt romani"

| OOOLEOOO a răspuns:

O religie. Stiai ca exista mai multe religii, nu doar ortodoxi nu?

| DyNo a răspuns:

Pai este o religie, sunt zeci de mii nu numai ceea din care faci parte, adica ortodoxismul (ma insel?).

| RAY a răspuns:

Ce inseamna musulman = om care viseaza virgine si se arunca in aer omorand oamenii nevinovati si care se roaga de 10000000000 de ori pe ora repetand doamane sa nu fiu impotent cand ajung la tine in concluzie oamenii lipsiti de ratiune, am citit undeva ca nu toti arabii sunt musulmani si nu toti musulmanii nu sunt arabi.ce inseamna?
nu ca uni prefera si babe si alea nu sunt virgine, ca la noi tigani depinde de fiecare uni fura prin ghicit alti prin buzunare

| Ho1 explică (pentru RAY):

Daca nu-i iubesti nu inseamna ca trebuie sa vorbesti rau despre ei

| RAY a răspuns (pentru Ho1):

Tu crezi ca eu i vb de rau? cauta pe net sa vezi ca e asa

| sebysebyca a răspuns:

Musulmanii sunt cea mai de temut rasa de pe pamant,atat prin religie care e de un fanatism feroce,dar si prin salbaticia, cruzimea de care dau dovada. tari unde islamul este e la putere, traiesc in teroare, in saracie, incultura.nu au abolita pedeapsa cu moartea prin tortura sau spanzurare.in numele credintei ucid, distrug.cred ca este a doua rasa dupa iudei care ar trebui starpita de pe fata pamantului!

| Ho1 explică (pentru RAY):

Am citit despre ei ce zice lumea, dar am fost vara asta la ei si am vazut cum e. Deci sunt fata.Mergeam (cu o mama pe drum, caci ea traieste acolo), si eram imbracata in pantaloni lungi si o bluza cu maneca scurta, si sa vezi cum se uitau baietii la mine-si-si lasa ochii din urma ( day dreaming )(dar mi-a placut acolo, as vrea sa traiesc acolo dar si sa vin incoace de unde mam nascut!