| AvalohAlyn a întrebat:

Ce înseamnă sa-L urmezi in zilele noastre pe Iisus?

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa studiezi Biblia, sa trăiești după principiile ei, sa faci legământ in numele lui Isus acceptând botezul in apa, sa vestești Cuvântul la orice făptură, si sa fii tu însuți o evanghelie vie, așa încât atunci când vorbești sau lucrezi, cei de lângă tine sa-si dea cu seama ca ești creștin.

| Celcestietot a răspuns:

Sa fii ca El.

| gemeni6226 a răspuns:

Raspund cu un citat din Biblie ce dorea Isus de la cei care vor sa urmeze:''Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede pe sine, să-şi ia crucea şi să Mă urmeze''. Crucea vietii exista si azi a existat intotdeauna adica greutatile vietii.Prin asumarea responsabilitatilor, si rezolvarea cu credinta a problemelor de viata putem urma pe Isus prin iertarea pacatelor celor ce ne-au gresit si chiar iertarea pacatelor noastre, prin cuvinte si fapte frumoase atit cit ne sta in putinta (intentia conteaza nu marimea faptei)in viata de fiecare zi prin rugaciunea zilnica.Prin aceasta cale transmit utilizatorilor pe care i-am pus pe ignor ca ii iert dar ramane ignorul ca sa ma protejez de energia lor negativa ce nu-mi face bine, oricum nu-i pot convinge de nimic si imi mut efortul de conversatie in locurile unde sunt primite in mod pozitiv.Nu este de datoria mea sa conving pe nimeni de nimic.TPU este pentru a ajuta oamenii nu pentru a purta discutii in contradictoriu. Ajut oamenii care se lasa ajutati care nu o vor nu insist.