| piticutz a întrebat:

Ce om credeti ca valoreaza mai mult? omul care merge la biserica, se roaga, vorbeste de cuvantul Domnului, nu face nimic rau. dar nici fapte bune nu face.sau omul care nu merge zilnic la biserica, nu se roaga mereu, dar il iubeste pe Dumnezeu, ajuta oamenii mereu, sfatuieste oamenii si isi dedica viata lor? Sunt nelamurita si ma gandesc oare care tip de om valoreaza mai mult in fata lui Dumnezeu.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Faptele noastre de multe ori striga mai tare decat cuvintele.Este bine sa Il iubim pe Dumnezeu si sa facem fapte bune.Prezenta la Biserica daca nu este urmata si de fapte, este in zadar.Noi trebuie sa ascultam Cuvantul sa Il laudam pe Dumnezeu, dar tot ceea ce invatam trebuie sa punem in practica.Credinta trebuie pusa in actiune.

| Gizăz a răspuns:

Oricât de interpretabile și subiective ar fi faptele, ele tot se împart în bune și rele. Mai departe e vorba de definirea termenilor dar asta e o altă discuție. Dacă primul tău exemplu nu face nimic rău atunci trebuie să facă ceva bun și invers. Asta dacă am pleca de la premisa de la care pleci tu. Că viața e în alb și negru. Și nu e. Primul tău exemplu nu are logică în concluzie.
Dacă vreun fel de ființă supremă există atunci sigur va aprecia mai mult pe a doua categorie. Bunătatea supremă care se presupune că îl caracterizează exclude narcisismul de a iubi preaslăvirea. Ar aprecia mai mult iubirea față de umanitate.

| GEORGE a răspuns:

Eu merg la biserica cred,,, o data pe an dar il iubesc pe dumnezeu si cred in el, ma rog tot timpul. motivul pentru care nu merg la biserica nici eu nu il inteleg, dar... sa nu uitam ca dumnezeu ne iubeste pe toti ca doar suntem fii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu cand din dragoste a facut soarele, fara de care nu se poate trai pe pamant, pentru care din cei pomeniti de tine l-a facut? si pentru care rasare si straluceste? Iisus Hristos pentru care dintre cei pomeniti de tine, s-a rastignit pe cruce? deci pana si declaratia drepturilor omului spune; Toti oamenii se nasc EGALI.moartea consfinteste aceasta, caci nu face deosebire.nici Dumnezeu, nici Iisus nu au facut deosebire.tu de ce faci? si de ce vrei sa facem noi aceasta diferenta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar il iubeste pe Dumnezeu, ajuta oamenii mereu, sfatuieste oamenii si isi dedica viata lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti oamenii au calitati, fiecare dintre noi are o latura mai speciala... ceva ce ne defineste cu adevarat dar de fapt nu vrem sa aratam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Credinţa fără fapte este moartă''.(Iacov 2:14-26)
Nu poti pretinde ca crezi in Dumnezeu fara sa mergi la biserica,sa te rogi si sa comunici cu El.E ca si cum spui ca tu iubesti pe cineva,dar nu te intalnesti cu el,nu ii vorbesti,mai exact nu-i dovedesti dragostea pe care i-o porti.
Si sa stii ca nu exista om care sa nu faca fapte rele,fie ele cat de mici,pentru ca asa este in firea umana,dar important este sa lupti cu aceste ispite, sa comunici cu Dumnezeu, in primul rand multumindu-i pentru ajutorul acordat si bineinteles sa iti para rau pentru greselile comise si sa nu le mai repeti.

| Antisistem11 a răspuns:

Depinde piticutzbig grin a fi crestin nu inseamna sa mergi la biserica a fi crestin inseamna sa fii bun te poti inchina si acasa in intimitate dar nu neg faptul ca unii oamenii se simt in largul lor la biserica(mama mea de exemplu) eu personal nu merg da nu-i diferenta biserica este oriunde acolo unde se afla iubireahappy

| ioanapantea a răspuns:

Fiecare om are o anumita valoare si Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel. Si daca un om nu merge zi de zi la biserica nu inseamna ca nu are valoare. Toti suntem egali in fata Lui Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi avem caracter diferit. Poate pe unii nu ii preocupa mersul la biserica si nu sunt obisnuiti sa mearga dar cu toate acestea, Il iubesc pe Dumnezeu.