| Andreeasps a întrebat:

Ce parere au Sfintii Parinti si Biserica Crestina despre Spatiul Cosmic si univers? A reusit cineva sa explice legatura dintre el si Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu mai stiu la ce Sfant Parinte am citit, dar in orice caz la cineva din primele secole crestine (sec. I-II), care spunea ca Dumnezeu este in afara universului. Cu alte cuvinte, Dumnezeu cuprinde universul.

Despre legatura dintre Dumnezeu si Univers poti invata din Geneza.
Universul a fost creat de Dumnezeu din nimic, prin Cuvant. El a zis si s-a facut.

Dupa parerea mea universul, care este infinit, se salasluieste in infinitatea (care nici macar nu se poate exprima conceptual, nici percepe - asa cum facem cu infinitul matematic) care este Dumnezeu.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine sunt acesti parinti sfinti?

| sublime89 a răspuns:

Ei sunt cam paraleli cu spatiul cosmic si universul in care traiesc, pentru ca acesta contrazice afirmatiile din biblie. Cu alte cuvinte, nu le prea convine realitatea.

| Dorugar a răspuns:

Nu conteaza parerea unora care i se inchina lui Lucifer numindu-l Dumnezeu.
Important de retinut este ca Vaticanul a acceptat teoria evolutionista si chiar pe aceea cu Explozia primordiala!
Asa ca ce mai conteaza ce zic niste sarlatani de ciocoflenderi care excorcheaza lumea in biserica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii sfinti ar cam trebui sa invete fizica si sa lase crucile.

| Ben00 a răspuns:

Daca nu-ti place ce gasesti in Hexameiron, poate prin scrierile parintelui Staniloaie sau ale parintelui Sofronie Saharov sa gasesti ceva despre asta.

| HowdidIgethere a răspuns:

Sfintii Parinti s-au preocupat putin despre asta. Pentru ca in crestinism se vorbeste despre o alta lume, o alta realitate. Daca te gandesti materia de care suntem legati ocupa foarte putin in spatiu fata de materia stelara, si insignificant fata de campul electromagnetic. Lumea "de dincolo" e probabil legata de o materie, un suport pe care nu il intelegem.