| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de icoanele care plâng, este ceva paranormal sau divin?
Credeți că este un semn de la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Buna happy

As vrea din tot sufletul sa fie real, dar din pacate s-au descoperit la cateva manastiri cum in spatele icoanelor fixate pe perete erau mici furtunase care de dincolo de perete,odata pompata apa prin ele, conduceau lichidul la icoane si astfel apa iesea pe suprafata acestora, curgand.

Mii de smecherii de mi se face scarba, sila de preoti, calugari, maici si ce-or mai fi.
Nu pot sa cred pana unde poate ajunge josnicia si totul numai pentru BANII lasati acolo de oamenii fraieriti.

Cat de pacat.

66 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!
Toate denominaţiunile au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Fiecare cult creştin exploatează excesiv FUNCŢIA DE REPREZENTAREA A IMAGINII!

Obiectele de cult sunt folosite de peste 3000. Revelaţia Vechiului Testament le aminteşte.

Primele icoane au fost folosite de evrei. Aşa cum pentru evrei, ICOANELE (statuile) Heruvimilor nu reprezentau o formă de idolatrie (Dumnezeu i-a poruncit lui Moise dimensiunile exacte ale acelor statui din aur!), tot la fel icoanele primelor comunităţi creştine, precum ICOANA Mântuitorului, nu reprezintă nicidecum vreo problema.

Nu sunt total indispensabile, dar avem nevoie de ele aşa cum avem nevoie de fotografii ale celor dragi pentru a păstra vie in memorie amintirea lor. Pentru a ne servi la "aducerea aminte" mai des a realitaţii concrete a persoanelor sfinte, a datoriilor noastre spirituale…

http://saraca.orthodoxphotos.com/photogallery/catacombe.htm

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Lizzu):

"dar din pacate s-au descoperit la cateva manastiri cum in spatele icoanelor fixate pe perete erau mici furtunase care de dincolo de perete, odata pompata apa prin ele, conduceau lichidul la icoane si astfel apa iesea pe suprafata acestora, curgand."

De curiozitate, ai putea să îmi dai un link ceva cu chestiile despre care vorbeşti?

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Am cautat pe youtube dar din pacate nu am gasit, asta vazusem acum vreo 3-4 ani la televisor la stiri, si aratau cum s-a descoperit frauda la nu stiu ce biserica sau manastire era...
Si cred ca majoritatea sunt false, avand in vedere cat de multe marsavii se ascund prin biserici.

| milan9 a răspuns:

Biserica e locul consacrat de Dumnezeu, în care se "ascund" oamenii ce îşi doresc şi îşi caută mântuirea sufletului.

Dar unii, din păcate, caută acolo doar nod în papură şi uscătură în pădure...

| soricik14 a răspuns:

Http://jurnalul.ro/......52304.html
S-a intamplat in orasul meu.