| VixMoldova10 a întrebat:

Ce parere aveti despre religie si Dumnezeu? Credeti in asa ceva? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

34 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Religia e una, dumnezo' e cu totul alta. Multi vor spune ca dumnezo' a fost inventat de religie, insa adevarul e ca poate exista bine mersi divinitatea fara religie. Religia e ca aparatul statal - incearca sa iti bage pe git ideea ca tu nu poti practica o credinta/trai intr-un teritoriu fara dogmele/controlul unora care cred ca stiu ei mai bine.
@Cristian_7903: Dragul mosului, s-a demonstrat de multa vreme ca marea minune a luminii de la evrei e citamai teapa. Daca tu vrei sa stai in continuare cu capul sub poala popii, n-ai decit.

| mODIN a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu. Daca era real nu ar fi existat alte religii in afara de crestinism.

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru mODIN):

Atat timp cat omul are libertatea de a avea opinii si credinte o sa existe multe religii pentru ca fiecare crede ce vrea. Este alegerea noastra daca credem sau nu in ceva anume.

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Nu-ti face griji, ai sa crezi, dar o sa fie prea tarziu.

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

M-am saturat sa tot aud rahatul asta...Ti se pare ca ma pui pe ganduri? Sau ca sperii necredinta(rationamentul) din mine? Daca ar veni un viking la tine si ti-ar zice:"Vei crede in Odin.Dar va fi prea tarziu."

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Nu asta am vrus sa zic. Sunt sigur ca oricat s-ar chinui oricine sa iti zica adevarul tu nu il vei crede si tot pe a ta o tii. Toti murim si toti avem suflet si unde crezi ca ajunge? Pe lumea celalta unde o sa ti se "dechida ochii". Asta daca nu se va inpamla o minune si vei crede inainte de moarte sau a doua venire a lui Hristos, care va separa omenirea in doua, cei drepti in drepta Lui si cei care i se vor purta pecetea / cei trei de 6 pe frunte sau mana dreapta si se vor incina lui anticrist, in stanga. La cei din stanga le la spune: "duceti-va de la mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui"

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

Acum un an si eu eram crestin.Dar mi-am pus intrebari si mi-am dat seama ca nu exista Dumnezeu.Eu am fost deschis.Chiar si acum daca mi se va dovedi ca exista Dumnezeu, voi crede.Dar tu pe de alta parte orice ti-as spune vei nega, cezand ca sti adevarul.

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Citeste Psaltirea (cei 151 de psalmi a lui David), si vei primi semne ca dovada ca Dumnezeu exista.

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

Voi primi semne ca dovada ca Dumnezeu exista?

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Stiu doar ca cineva a vazut o minune sau un semn dupa ce a citit sau in timp ce citea.

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

Asta e dovada ta? In India e o statuie hindu care bea lapte.Asta e o dovada...

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Dumnezeu e omniscient si omniprezent. Au fost n minuni care s-au intamplat cu voia Lui. Nimic nu misca fara voia Lui si fara stirea Lui. El nu vine la tine si ti se arata: "Iata-ma, Eu sunt Dumnezeu, crezi in Mine si alege calea Mea" NU ai sa vezi asta! El te asteapta sa te duci tu la el, e la alegerea ta.

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

Asta se poate spune si despre Zeus, Odin, Horus, Vishnu si toti ceilalti zei din celelalte religii.Da-mi un motiv pentru care Yahwe e dumenzeul adevarat.

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Pentru ca ceilalti nu exista.

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

Uite genul asta de raspunsuri m-au facut sa renunt la credinta. De unde naiba sti tu ca nu exista?

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Pentru ca din seria zeitatilor si pentru ca idoli. Cei care cred in zei le-au facut si statui, tremple, si se inchina la ele. Tu te-ai inchina la un obiect? Deaia nu exista. Pentru mai multe informatii intreaba un preot crestin ortodox si te lamureste mai bine ca mine, eu nu am facut teologia, nu le stiu pe toate.

| NOname a răspuns (pentru Adutzu2):

Ok, ceilalţi nu există, dar zeul tău de ce ar exista (mai mult decât în mintea ta)? Ce dovezi ai pentru existenţa lui?

http://i.imgur.com/1ispGPq.png

| mODIN a răspuns (pentru Adutzu2):

Tu vrei doar sa ma enervezi nu-i asa? Acum mi-am dat seama.Esti un troll.

| Adutzu2 a răspuns (pentru NOname):

Tu esti dovada vie, noi toti, pamantul, universul, toate au fost create de Dumnezeu; si Sufletul care e nemuritor. Diavolul ti-a intunecat de tot mintea.
Eu am zis ce am avut de zis, imi pare rau ca nu crezi...
La revedere!

| Adutzu2 a răspuns (pentru mODIN):

Nu vreau sa enervez pe nimeni, imi pare rau ca nu crezi, eu ti-am zis purul adevar,
atat am avut de zis
La revedere!

| OnuOnulică a răspuns:

Cred în Dumnezeu şi sunt Creştin-Ortodox.

| Doub a răspuns:

Da,chiar cred in Dumnezeu si in Isus, dar nu sunt de acord cu religiile ..De ce? Pai mi-a demonstrat ca exista.

| sublime89 a răspuns:

Simplul fapt ca tu a trebuit sa pui intrebarea asta arata ca nu avem motive sa credem in d-zeu. Daca d-zeu ar exista, nu crezi c-ar fi evident? Nu crezi ca ar fi dovezi nenumarate? Asa ca atunci n-ar mai avea rost sa punem intrebari de genul asta. Religia e o colectie de povesti care nu sunt sustinute de dovezi. Citeste Geneza si spune-mi ce dovezi sunt pentru afirmatiile facute acolo. Zero. Sunt doar dovezi impotriva lor. Am intrat in era stiintei si a scepticismului, si nu mai putem crede in niste basme antice.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cand vorbim despre,, religie " intelegem ca este o forma de inchinare. Ansamblu de atitudini, convingeri si practici religioase, acestea pot fi personale sau pot fi promovate de o organizatie. De obicei religia presupune credinta in Dumnezeu sau in mai multi dumnezei, pot fi divinizati oameni, obiecte, dorinte sau forte. Multe religii se bazeaza pe observatiile facute de om asupra naturii, dar exista si religie reveleta. Exista religie adevarata si religie falsa. Dumnezeu exista si se vede lucrarea Sa la tot pasul. In momentul in care ti-ai deschis ochii ai putut sa vezi in jurul tau lucruri pe care omul nu poate sa le faca, de ex.; - cerul instelat, luna, si soarele; minunatiile de componente al florei si faunei, OMUL, capodopera creatiei lui Dumnezeu, ziua si noaptea, anotimpurile, miscarea planetelor... totul este minunat creat si fara defect. Insa omul, prin conduita sa libertina si instrainat de Dumnezeu, a adus multa stricaciune pe ceea ce a facut Dumnezeu foarte bine. Tu ce crezi de ce a facut omul multe rautati pentru ceea ce a creat Dumnezeu foarte bine pentru om /?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. nu stiu de ce majoritatea cred, cand ii auzi, " a pai e biblia" care la randul ei e scrisa de om. daca era scrisa cu "parti din cosmos" sau ceva abstract si de necrezut (nu stiu cum sa explic) poate credeam un 20% ca poate fi adevarat dar asa.
si la cate nenorociri se intampla si accidente si multe altele cum crezi ca e cineva care ne vegheaza, sa fim seriosi. adica dzeu sau isus i.a dat imagini in cap lu michelangelo ca sa picteze o biserica, dar nu a putut da unui doctor cura la cancer, mai importanta e o biserica, dai "dracu" pe restul care mor de boala, "pe cine doare" nu? si mii de exemple dar oricum religiosu religios ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia/relig(ii)le=nu aduc nimic folositor, din contra fac oamenii sa nu vada ''conceptul realitatii'''(realitatea)... oricare ar fi ''ea''...ii indoctrineaz si ii ''supune''.

Religia nu inseamna NEAPARAT ''credinta''(sunt doua lucruri total DIFERITE)!

Dumnezeu thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ordine in haos.crezi ca suntem la voia intamplarii aici, ca lunile ar decurge la voia intamplari, anotimpurile vin si ele asa sa fie, noapate si ziua la fel. E clar ca undeva ceva trebuie sa fie vreun Zeu, Dumnezeu... O forta care actioneaza in binele suprem, zic eu.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu sau in alta divinitate. Nu am nici un motiv sa cred.

| KriSSu09 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu exista pentru ca, gandeste-te putin, cea mai mare minune din ziua de azi e faptul ca vine Lumina Sfanta la Ierusalim din cer, se aprind singure lumanarie si nu ard. Sunt cei 4 Evanghelisti care nu s-au inteles sa scrie la fel Evangheliile, dar totusi au scris acelasi lucru. Sunt slujbele la Biserica. Sunt multe minuni care se petrec prin manastiri si nu sunt prea cunoscute. Deci, parerea mea este, CREDE IN DUMNEZEU SI ORICE ESTE POSIBIL!

| Inferno a răspuns (pentru KriSSu09):

Nu stiu daca este limpede, insa din moment ce lumanarile "se aprind", ard!
Fie se aprind si ard, fie nu se aprind si nu ard.
Uite ce scrie in dictionar la verbul "a aprinde", citez: "APRÍNDE, aprind, vb. III. 1. Tranz. A face să ardă focul sau un material com­bustibil; a da foc unui obiect."

Răspuns utilizator avertizat
| KriSSu09 a răspuns (pentru Inferno):

Prin faptul ca "se aprind singure lumarile su nu ard" ma refeream ca se aprinde focul, dar acel foc nu te arde la mana.

| angelica02 a răspuns:

Buna,am vazut prea multe intrebari din astea credeti in Dumnezeu de ce? ...pai
in primul si in primul rand traiesti ai viata,ce mai vrei deci Dumnezeu exista,te indoiesti de Dumnezeu ceea ce nu e bine cu o astfel de intrebare,ar trebui sa mergi si la biserica sa te rogi pentru pacatele astea,nu ca as fii eu o adevarata crestina dar totusi gandeste-te putin logic,popa cum are puterea de a face gaina sa se linisteasca in seara de Paste,cum face slujbele prin care iti e transmisa o puritate in timpul slujbei,o sinceritate,si ti-ai dori orice in acel moment,daca nu ar exista Dumnezeu nu ar mai exista nimic crede-ma,de aceea avem multi oameni care nu au credinta ceea ce nu e bine,ar trebui sa regretam pentru pacatele care le-am facut si sa nu le mai comitem si altadata, pentru ca daca vrei ceva poti deci sa nu aderam!
Dumnezeu este alaturi de noi si la bune si la rele, si de aceea ne-a trimis un inger care sa aiba grija de noi, ar trebui sa iti dai seama singur, Biblia e o carte sfanta care cuprinde 2 arti:Vechiul Testament si Noul Testament prin care se spune multe, citeste-le si convinge-te singur...
Te inteleg ca vrei sa aflii ceva dar crede, roaga-te si iubeste! Noroc