| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de New Age?
Credeți că este o mișcare ocultă îndreptată împotriva religiei creștine?
http://www.radiounison.ro/editorial/muzica-new-age-in-bi serica.html

18 răspunsuri:
| BlitzkriegJack a răspuns:

Hahahahahahahahaha! Dumnezeule, asta a fost amuzant.

Cauta, te rog, melodia Year Zero de Ghost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlitzkriegJack):

Păi știu că e amuzant.

| reihiuke a răspuns:

laughing Nu exista miscare new age happy E ca si cum ai zice ca renasterea e o miscare indreptata impotriva religiei happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Păi asta cred unii, nu eu.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si trebuie sa aducem articolele la toti frustratii pe TPU? Aia habar nu au ce-i ala crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Păi nu? Mai sunt și intelectuali pe TPU. laughing
Pun pariu că nici n-au auzit de New Age.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate deci fii atent =))) Dau pe articolul ala la nimereala in jos... si dau de niste melodii acolo, pe la mijloc. Credeam ca-s newage. Dau click pe un link la nimereala. si-mi apare http://www.youtube.com/watch?v=S2RDhbHzVfQ&feature=related. Acum dai la 0:20 si uita-te la tipul din spate in alb =))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

rolling on the floor
Asta credeam și eulaughing
LOL

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

O fi New Age, mai știi.

| reihiuke a răspuns:

" Hitler şi mulţi alţi criminali fanatici se delectau ascultând muzică clasică şi sunt convins că aveau o impresie bună despre starea lor sufletească. Oamenii păcătoşi şi corupţi ai lumii sunt mari amatori de artă, de muzică, şi în momentele lor de extaz chiar cred că L-au atins pe Dumnezeu şi sunt în prezenţa Lui. De aceea religia New Age le convine şi le place"

| reihiuke a răspuns:

Îl cunoşti cu adevărat pe Isus Hristos?

Am o relaţie profundă cu El, îl cunosc bine (69.0%, 74 Votes)
Îl cunosc puţin (30.0%, 32 Votes)
Am auzit despre El (2.0%, 2 Votes)
Nu îl cunosc (0.0%, 0 Votes)

Voturi totale: 108

| reihiuke a răspuns:

Am vrut sa scriu si eu ceva la ei in cartea de oaspeti si cand am dat click mi-a aparut un troian rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Minunat.
Ai avut o revelație?laughing
Cred că îl cunosc 50%. Eu sunt o persoană mai mult spirituală. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

"My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

New Age nu are legatura cu crestinismul si nu e o miscare anti-crestina e doar o alta religie.

| sitărescu a răspuns:

New Age sau epoca Vărsătorului, este un curent care își propune să răstoarne valorile societății creștine și creștinismul numit Epoca Peștelui, lovind în fundamentele creștine.

O țintă e familia creștină, care va fi lovită odată cu introducerea căsătoriei gay, adopției gay, și înstrăinarea copiilor de către părinți, prin introducerea lor în învățământ de la vârste fragede și lecții despre sex la 12 ani.

Este și o carte pe tema new age

http://tineretulortodox.md/......ew-Age.pdf

| sitărescu a răspuns:

Articolul e bun cu excepția exagerării

"Evident că un creştin autentic crede că Isus Hristos este singura cale către Dumnezeu şi că nu sunt nici măcar două. Adică Hristos plus Biserica sau Hristos plus sfinţii."

Cine zice așa ceva e ignorant și manipulator față de Noul Testament, în care e menționat clar că Hristos este cap al Bisericii.

Și ignorant față de realitate, când se preface că nu înțelege faptul că Noul Testament este creația Bisericii și a episcopilor, sub inspirația Duhului Sfânt.

Dacă nu erau episcopii, pocăiții nu aveau acum o Biblie completă ci Vechiul Testament + o sumedenie de scrieri despre Hristos răsfirate prin toată lumea, majoritatea apocrife.

Mai are rost să menționez că dacă nu erau Sfinții care să-și verse sângele, creștinismul dispărea în secolul 2 după Hristos?

Evident că Hristos a răscumpărat păcatul lumii, doar că Sfinții se află în vecinătatea lui Hristos.

| thealchemist a răspuns:

Bine ca au venit astia din Zalau sa ne lumineze nestiinta, daca nu era Zalaul sa-i opreasca muzica New Age ne-ar fi invadat bisericile.