| HeiligKreuzAchtAcht a întrebat:

Ce parere aveti de Brancoveanu si de modul in care si-a ucis cei trei copii.
"Brâncoveanu adună pe feciorii săi în juru-i şi le vorbi astfel:

— Şi bunurile, şi viaţa ne sunt pierdute. Acum trebuie să ne îngrijim să nu ne pierdem şi sufletele. Fiţi bărbaţi, iubiţii mei, şi nu vă fie teamă de moarte. Vedeţi ce a suferit Cristos pentru noi şi de ce moarte a murit! Rămâneţi tari în credinţă şi nu vă clătinaţi, nici pentru viaţa voastră, nici pentru lumea toată!"

Banuiesc ca stiti despre ce este vorba, daca nu:
http://istoriiregasite.wordpress.com/......ancoveanu/

6 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Am parerea urmatoare: esti o jigodie!

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru Jardelin):

Multumesc,la fel.

| MMihai a răspuns:

Legendele sunt legende și adevărurile sunt adevăruri!

| Insigna a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

E absurd sa spui ca si-a ucis fii.Pai spune clar in textul pe care l-ai dat.Plus de asta ca toti au fost condamnati la moarte, nu doar domnitorul.Un om care a inteles cu adevarat ca sufletul este mai important decat trupul.Brancoveanu este cel mai bun exemplu de om credincios care a lepadat grijile lumesti pentru castigarea sufletului, iar in situatia lui, slava Domnului, avea foarte multe bogatii pentru care a renuntat

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai fost martor?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Jardelin):

My frend nu te enerva te suspenda TPU si eu te sustin