| MeisterSchnitzel a întrebat:

Ce părere aveți de "creștinismul vedantic" al teologului ortodox David Bentley Hart? Ce presupune el, mai exact? Și credeți că monismul poate fi împăcat cu creștinismul?

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva, acum aud prima data. Singura mea parere este ca e absolut socant cate idei si interpretari diferite pot aparea in jurul unei singure religii sau mod de gandire.

| EestiSodalane a răspuns:

DBH numai teolog ortodox nu e, oricum ar vrea el să se numească. Și nu, monismul nu poate fi împăcat cu creștinismul deoarece fundamentul teologiei creștine trebuie să permită diferențe între persoane, între Dumnezeul necreat și creația Lui și așa mai departe.