| Caddyi a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care sustin ca au iesit din corpul lor si apoi au revenit inapoi in el ( adica au murit apoi au reinviat )?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca este adevarat.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Dv. credeti orice, fara suparare.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cred, pentru ca bunicul meu a avut o astfel de experienta.
A fi credincios este una si a fi credul este alta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Credeti pentru ca (,) credeti ca bunicul dv. a avut o astfel de experienta, asa ar fi corect sa spuneti.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Am editat imediat ce am vazut raspunsul, insa inca nu s-a modificat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Nu vroiam sa zic chiar asta, am vrut sa zic ca dv. credeti ca bunicul dv. a avut o experienta, nu puteti fi convinsa, nu se poate sa fii convins ca cineva a avut o anumita experienta.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Bunicul meu a vazut iadul si raiul si a vazut-o pe mama lui in iad cum se chinuia. Dupa aceasta experienta a zacut doua saptamani la pat. Apoi s-a pocait el si bunica mea.Erau singurii din sat pocaiti.Acum ei sunt la Domnul. Un coleg de-al sotului meu care radea de el ca s-a pocait a ras si a spus daca exista Dumnezeu sa ma schimbe de pe un picior pe celalalt.A doua zi a avut un accident foarte grav la locul de munca i-a fost prins un picior la masina la care lucra si a fost operat.In timpul operatiei a vezut cerul si iadul si pe Domnul Isus.Cand s-a trezit a cerut o Biblie si de atunci s-a pocait.Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu.Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima. Nimeni nu se va putea dezvinovati.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca e fericit in rai cand stie ca mama lui e in iad...Chiar si mie, un ateu fara sentimente mi se pare trist...

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ce credea bunicul tau despre mama lui, inainte de experienta asta?

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Trist, dar adevarat.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Credea ca este OK.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Cat de ok? Ma rog, nu cred ca stii tot ce avea in minte.
Cand eram in liceu am asistat la o conferinta a lui... imi scapa numele, un preot sau calugar orb, parca e inca viu, si dupa ce a terminat, studentii de la teologie puteau sa-i puna intrebari, si unul a intrebat daca cei avortati o sa ajunga in rai vreodata, cu rugaciuni si tot tacamul, nu mai stiu cum a formulat, dar vorbea despre mama lui ca a facut avort sau avorturi. O astfel de persoana, daca o sa viseze ceva in moarte clinica, ori o sa isi vada fratii in iad, ori mama, sau chiar ambii parinti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Calatorii astrale

| Zenicide a răspuns:

Sunt zombi. Eu unul nu am mai vazut oameni morti care sa povesteasca sau sa aiba pareri. Imi plac insa oamenii care confunda moartea clinica cu moartea, al dracului de interesant happy

| Caddyi explică (pentru Zenicide):

Au spus ca au iesit din corp si apoi la sfarsitul povestii au vazut " lumina de la capatul tunelului ".

| Zenicide a răspuns (pentru Caddyi):

Poti obtine acest efect cu un mix de droguri, LSD + altele din cate am inteles, nemai fiind nevoie de moarte clinica.

| danay72 a răspuns:

In moarte clinica da, dar sa invie in adevaratul sens al cuvantului, nu cred, decat in cele 9 invieri din Biblie, clar si invierea in Isus.

| dodicuta a răspuns:

Sigur ca este adearat, este aproape demonstrat stiintific.Si acolo unde s-au dus e probabil o gaura de vierme.

| Caddyi explică (pentru dodicuta):

Am intrebat " Ce parere aveti despre... " tongue, nu am intrebat daca este adevarat!batting eyelashes

| RAY a răspuns:

Repet sunt convins ca nu exista nimic dupa moarte, nici parasiri de corp, nici viata de apoi, acele medicamente le creaza halucinati mai este si credinta in astfel de lucruri, nu-i ciudat ca doar teistilor li se intampla de astea

| Mădă0611 a răspuns:

Idei sugerate, vise. De ce multi folosesc expresia "lumina de la capatul tunelului"? E sugestie, asa cum sunt orice alte experiente din timpul mortii clinice. S-o luam logic. Persoanele care au astfel de vedenii vad doar lucruri sugerate, nimic din ce nu au auzit/vazut nu pot sa vada, daca ar fi adevarat, ceea ce vad ar fi independent de ceea ce cunosc.

La ora de desen, un copil desena un îngeraş! Vine profesorul şi-i zice:
- Ce desenezi acolo?
- Un îngeraş!
- Cu trei aripi!? Unde ai mai văzut îngeraş cu trei aripi, copilule?
- Dar dumneata cu două aripi unde ai văzut?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar moarte clinica, n-au iesit si din cosciug.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cred ca e adevarat.

| WR104 a răspuns:

Niste dezechilibrati mintali.

| Caddyi explică (pentru WR104):

laughing))))))))))))))))))))) buna asta! laughing))))))

| EmaS a răspuns (pentru WR104):

Nu spune de doua ori ca nu stii ce ti se poate intampla!

| WR104 a răspuns (pentru EmaS):

Si asta e posibil, deci nu o sa mai spun a doua oara, sper ca m-am facut inteles de prima data.
Numai bine!

| Caddyi explică (pentru WR104):

laughing)))))

| WR104 a răspuns (pentru EmaS):

In momentele alea cine stie ce se poate intampla in mintea acelor oameni.
Unii chiar cred cu adevarat in ce spun dar mai sunt si impostori care vor doar sa-si faca reclama sau pur si simplu au probleme psihice.

| Caddyi explică (pentru EmaS):

L-am vazut p-asta acum 1 an. laughing))) Am ras o ora de ce spunea. rolling on the floor))

| EmaS a răspuns (pentru WR104):

Stiu dragul meu, dar daca dupa aceste experiente rezulta o pocainta autentica, este ok. Bunicul meu a vazut raiul si iadul si in urma acelor viziuni s-au pocait si el si bunica.

| Miauti a răspuns:

Nu au murit ci pur si simplu au iesit din corp.

| Caddyi explică (pentru Miauti):

Gandeste LOGIC. Ce sa iasa din corp? laughing))

| Miauti a răspuns (pentru Caddyi):

Tu, ca spirit!

| dracu14 a răspuns:

Drogati...

| 3xfemeie a răspuns:

Ceea ce ne este greu de inteles, catalogam ca fiind fals, ocult, paranormal. Si cei care au iesit din corp, nu cred ca au murit. E mult spus asta.

| ManStrong a răspuns:

Nu asta se poate face prin somn.
Probabil si prin moartea clinica e o experienta asemanatoare.

| C0nstantin a răspuns:

In moarte clinica/coma ti se pare foarte real ceea ce visezi deoarece creierul inca iti mai este oxigenat si de aceea visezi.

| Spitz10 a răspuns:

Moarte clinica! Sau pentru retardati ti se oprese tot corpul in afara de creier.

| HoneyPot a răspuns:

Oamenii au experimentat efectele lipsei de oxigen catre creier. N-au murit si n-au inviat. Unii din ei sunt considerati morti, chiar au certificate de deces. In timp ce un organ intra in colaps, uneori si extrem de rar, creierul reduce drastic functiile organismului. De exemplu, o bataie de inima pe minut incat sa nu se produca necroza tisulara la organele principale. Un fel de hibernare. Acea bataie nu va fi inregistrata de vreun aparat, mai ales ca majoritatea declaratiilor de deces se dau dupa ascultatia cu stetoscopul si doar dupa cel mult cateva zeci de secunde de consult.
Acea "calatorie spirituala printr-un tunel" devine un simptom comun cu cel al consumatorilor drogului LSD. De altfel, exact aceleasi substante chimice sunt eliberate de catre creier in ambele situatii: moarte clinica si consum de LSD. Un alt punct comun al ambelor situatii este si reinventarea spirituala a persoanelor.
S-au facut experimente medicale pentru a determina daca moartea clinica inseamna ca spiritul paraseste corpul si chiar vede totul in jur. Un experiment a presupus instalarea unei mese cu carti de joc la 1, 5-2 metri inaltime deasupra unei mese de operatie, vizibila doar de deasupra bolnavului operat - masa suspendata. Cand un pacient experimenta moartea clinica era intrebat ce a vazut. Absolut nicio persoana n-a declarat ca a vazut masa cu cartile de joc desi considerau se priveau pe sine si pe medici de la inaltimea tavanului - 3-4 metri. Concluzia a fost simpla: imaginile din timpul experientelor extracorporale sunt doar imagini produse de creier asemeni unui vis.

| CryChristiAN a răspuns (pentru HoneyPot):

Mie unul nu mi se pare a fi o coincidenta pura. gandeste-te. Multi atei, aflati in faza de NDE, au convertit la crestinism. Nu e ciudat cum de TOATA LUMEA care, trecand prin aceasta faza, au avut acelasi ''vis'', de care vorbesti tu? Unele premisa au fost determinate precis de mari cercetatori si s-au intrebat: '' si daca Dumnezeu a creat aceasta calatorie( referitor, bineinteles la cei care au vazut raiull, din fericire, si iadul, din nefericire)'?''

| HoneyPot a răspuns (pentru CryChristiAN):

Multi atei au devenit crestini dupa NDE, la fel cum multi atei au devenit crestini dupa consumul de LSD. Sa fie coincidenta?
Apropo, nu toti au avut acelasi vis! Altii plutesc, unii vad doar intuneric, altii vad "tunelul" si rude moarte, iar altii au doar o gramada de sentimente foarte intense cum ar fi fericire inexplicabila...

| CichasEmo a răspuns:

Paranormal! Am o carte despre asta.Nu am apucat s-o citesc, dar cand o citesc o sa-ti raspund la intrebare.

| Stefanyax0 a răspuns:

Am citit o carte despre așa ceva, eu cred în asta, au spus chiar și artiști de la noi că li s-a întâmplat asta.

| SATIR a răspuns:

Da e posibil...

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

Sunt oamenii alesi de Dumnezeu sau faca minuni prin ei! Am avut un caz asemanator cu un coleg care a fost in coma si marturisea ca a iesit ca un spirit din trupul lui si s-a dus pe hol unde era mama lui care plangea! A incercat sa vorbeasca cu ea, dar ea nu auzea. In final si-a revenit din coma.

| Udi22 a răspuns:

Niste porcariihappy

| thegoog a răspuns:

Asta nu se poate!

| Riabak a răspuns:

E greu sa negi sau sa afirmi asa ceva dar un lucru e sigur..nu exista moarte va spun eu! e doar o iluzie toti se tem de moarte din simplu fapt ca nu cunosc asa ceva,, e doar nastere aici nastere trairi,, sentimente creare si distrugere,, ca esenta ta paraseste instrumentul pentru aceasta lume numit corp e ceva ca esenta ta isi creaza anumite situatii sponsorizate de lumea asta cum ar fi iadul si dupa moarte e o treapta de fapt alea sunt alarme sa trezeasca "esenta" nu va speriati singuri cu asa ceva