| Aihao19 a întrebat:

Ce parere aveti despre Iisus Hristos?

32 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Un personaj enigmatic, real sau inventat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este un personaj real, Este a doua persoana cu autoritate în Univers, dupa Dumnezeu.A fost,, cel mai mare om care a trăit vreodată pe pamânt"! Astăzi este întronat ca Rege ceresc supus lui Dumnezeu.Este Rascumparatorul de drept al omenirii, din păcatul adamic, si din moarte.Ioan3:16,este singurul intermediar între om si Dumnezeu.Alege si instrumente popor dintre toate natiunile care sa participe la sfințirea Numelui lui Dumnezeu.Este Regele de drept al Regatului lui Dumnezeu instaurat in cer, cel care va înlătura,, guvernarea umană coruptă si nedreaptă,"!

| DeyCj a răspuns:

Una de dispreț, pentru că este un simplu personaj în care toți cred, chiar dacă nu exista dovezi clare cum că este fiul unei divinități, numa ca a existat(și aia e cu semnu' întrebării) creat imaginar pe post de actor principal, la fel cum e Iehova și dumnezeu, numa ca ei sunt personaje secundare.

| Holiday a răspuns:

A fost doar un schizofrenic care a creat un fel de secta iudaica si pe seama caruia s-a creat apoi de catre altii legenda numita Noul Testament.

| danay72 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu care a murit pentru păcatele noastre și care prin jertfa sa putem beneficia de binecuvantari eterne. Ioan3:16. Acum e rege în cer și în curând va interveni in favoarea oamenilor. Daniel7:13,14

| danut a răspuns:

Isus Hristos ESTE Dumnezeu Fiul, EL este cel care a pus planul de creatie a omului in practica dar si SALVATORUL celor care IL accepta ca Mantuitor. EL este Dumnezeu cu chip uman.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Dovada cu giulgiul în care se zice că( se zice că doar, de asta ziceam că e cu semnul întrebării) a fost „mumificat" scamatorul și i-a luat chipul, de unde și reprezentările grafice(hilare ce-i drept) din beserici.

| DeyCj a răspuns:

Mascaradă.Cum ca orice minciună să fie reală trebuie mințite și dovezile, a ieșit cristos și dumnezo.
Asta nu înseamnă că-s cave man sau ceva de genul, chiar dacă nu am treabă cu creștinismul, numai de botez că așa a fost regimul înainte de 89.

| IvanMihai a răspuns:

Sunt ateu...

Cred ca Isus a existat.
Cred ca Isus a fost un om bun.
Spre deosebire de Mahomed care a fost criminal si hot.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Să fii ateu trebuie să ai o credința mai mare chiar ca a unor creștini. Să crezi că Pămîntul a apărut în urma unei explozii, dar tot universul se rotește ordonat și se supune unor legi bine stabilite, să crezi că ai provenit de la o bacterie, iar străbunelul tău a fost maimuță, deși genetica a demonstat clar acest neadevăr.

In cazul tau si a celeilalte glume care semneaza sub Logosfera, ideologia este ateismul militant, iar ca orice ideologizati, va traiti ideologia amarata ca religie, adevar ultim. In realitate, tu si logosfera sunteti doar niste apostoli de duzina ai Contra-Bisericii atee, nimic mai mult, si pana si teroristul Breivik a inteles ceea ce voi, chipurile oameni de intelect superior, nu ati fost in stare sa pricepeti: religia este extrem de importanta pentru cultura.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru IvanMihai):

Ivan Mihai happy
Să fii ateu trebuie să ai o credința mai mare chiar ca a unor creștini. Să crezi că Pămîntul a apărut în urma unei explozii, dar tot universul se rotește ordonat și se supune unor legi bine stabilite, să crezi că ai provenit de la o bacterie, iar străbunelul tău a fost maimuță, deși genetica a demonstat clar acest neadevăr.

In cazul tau si a celeilalte glume care semneaza sub Logosfera, ideologia este ateismul militant, iar ca orice ideologizati, va traiti ideologia amarata ca religie, adevar ultim. In realitate, tu si logosfera sunteti doar niste apostoli de duzina ai Contra-Bisericii atee, nimic mai mult, si pana si teroristul Breivik a inteles ceea ce voi, chipurile oameni de intelect superior, nu ati fost in stare sa pricepeti: religia este extrem de importanta pentru cultura.

Fiindcă* oricine va chema Numele** Domnului va fi mântuit.
Toate cele bine si multa pace happy

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Să crezi că Pămîntul a apărut în urma unei explozii, dar tot universul se rotește ordonat și se supune unor legi bine stabilite, să crezi că ai provenit de la o bacterie, iar străbunelul tău a fost maimuță..."

Iti creezi niste scenarii doar. Ateismul nu are nici o legatura cu faptul ca cineva considera astea false/adevarate. Singura realitate concreta e ca povestile cu spiridusi creatori de diverse si dornici de a fi pupati in fund sunt doar niste cretinatati si trebuie tratate ca atare.
Ateismul nu are legatura cu teoria evolutionista, cu Big Bang-ul etc. A existat dinaintea existentei acestor teorii si reprezinta doar intelegerea faptului ca povestile religioase sunt doar fantezii create si folosite in diverse scopuri.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Ba, sa stii ca are. Asta inseamna ateismul, majoritatea ateilor cred in extraterestri, bigbang, maimute si mai stiu eu ce. Cauta "motivatii pentru ateism".
L-ai vazut pe Mihai Viteazul? Si ala a fost spiridus? Daca nu-l vezi, nu inseamna ca nu exista. Eu cred in Iisus, Fiul lui Dumnezeu, doar El ne poate salva. Vezi dupa moarte care este adevarul, probabil o sa fie tarziu... sad Dumnezeu sa te ajute sa te trezesti cat mai repede si sa ai dragoste fata de El. happy

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"L-ai vazut pe Mihai Viteazul? Si ala a fost spiridus?"

Nu functioneza asa lucrurile.

"Eu cred in Iisus, Fiul lui Dumnezeu, doar El ne poate salva."

De la ce sa te salveze?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

A murit pentru tine si mine, stiai asta?
"Oricine crede in El va trece de la moarte la viata."
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea. Că a dat pe singurul Lui Fiu Ca oricine crede în El să nu piară. Ci să aibă viaţă veşnică."
Sper sa te puna pe ganduri big grin

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mda, iluzia vietii vesnice. E o gogorita care prinde bine la creduli.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Vino si inchina-I-te Lui, asa cum esti. Vino in prezenta Lui Dumnezeu constient de Isus, de iertare si de har. Vin

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Întradevăr, ce importă că expresia " Dumnezeu Fiul" nici nu apare în Biblie.
Și că Biblia spune că Isus este Fiul LUI Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Uite aici un raspuns despre existenta lui Iisus.
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Uite aici niste dovezi clare happy
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14
Sa-mi explici cum sta treaba dupa ce ai vizionat video-ul astawinking

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru CPLM):

Aici un raspuns despre existenta lui Iisus.
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14

| KanekiMalai a răspuns:

Un extraterestru

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Este valabila DOAR pentru crestini, nu este cazul vostru.

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De asta le zice filme documentare.Că sunt filme și ele!happy. Exact cum mai ziceam, orice minciună trebuie să conțină și dovezi, la fel de mincinoase.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Cum zici tu happy

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Deci după tine a fi creștin înseamnă a da la o parte ce spune Biblia și a inventa propriile expresii.
Nu există în Biblie expresia "Dumnezeu Fiul".

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Biblia spune ce trebuie dar voi ati modificat intelesul iar atunci trebuie intarit sensul a ceea ce scrie in Biblie in special pentru cei ce au modificat-o primii in epoca moderna, jehovisti.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Poți calomnia mult și bine dar în Biblie tot una nu va apărea expresia "Dumnezeu Fiul". Indiferent de ce traducere vei utiliza!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cum crezi tu ca as putea eu sa fac vreo calomnie la adresa cuiva, eu citez doar din dovezile scrise din istorie privin ce au facut jehovisti.
Dar sa incercam pentru ultima oara:
Apocalipsa 14, 1. Apoi m-am uitat, si iatã cã Mielul stãtea pe muntele Sionului si împreunã cu El stãteau o sutã patruzeci si patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Sãu si Numele Tatãlui Sãu.
Cum se spune Tatal Dumnezeu sau Dumnezeu Tatal?
Textul spune asa: NUMELE TATALUI SAU deci Dumnezeu TATAL este evident ca si NUMELE SAU se spune la fel: DUMNEZU FIUL. Daca esti inteligent si te duce capul, taci, daca nu comenteaza in continuare ca sa ne demonstrezi nivelul vostru de intelegere.
P.S. Matei 28, 19. Duceti-vã si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh.
spune acelasi lucru.