| benny7 a întrebat:

Ce s-ar întâmpla pe Pământ dacă nu ar exista credinţa?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica fix cea facut si biserica in perioada inchizitiei.

42 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru RAY):

In concluzie nu este un studiu care sa fi demonstrat ceva deosebit

| benny7 explică (pentru RAY):

Ok!*

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Cu atat mai rau. :(

"În România, peste două milioane de persoane sunt afectate de depresie, tinerii de azi fiind chiar mai depresivi decât cei din generaţiile anterioare."

https://adevarul.ro/......index.html

"Depresia, în creştere în România."

http://www.zf.ro/......c-17256074

"Datele din 27 de state arătau în 2015 că 54% din cei care se sinucid nu sunt diagnosticaţi cu afecţiuni psihice."

Deci nu e vorba de afectiuni psihice ci mai mult este vorba de stari mintale legate de conceptia proprie legata de viata si de sensul general al vietii omului pe Pamant.

http://epochtimes-romania.com/......e---124199

"Sinuciderea este a cincea cauza a deceselor din China, dar ea a devenit principala cauza de deces in randul persoanelor cu varsta intre 15 si 34. "

"Rata de sinucidere a Chinei a crescut cu 60 la suta in ultimii 50 de ani." :((

http://cronicaeuropeana.ro/......nstri.html

"Stilul permisiv de a fi părinte creează o generaţie de tineri adulţi fără empatie socială care, după o copilărie plină de răsfăţ, când nu li se refuză nimic, sfârşesc prin a fi dezamăgiţi de viaţă, susţine David Eberhard, psiholog şi el însuşi tatăl a 6 copii."

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Poate ca aia sunt saraci. Unul bogat nu se sinucide decat daca e prins de justitie ca a facut ceva pentru care trebuie bagat la puscarie. Mai sunt si oameni care se sinucid ca l-a lasat iubita. Nu am auzit insa sa se sinucida careva pentru ca este ateu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule tu delirezi ma parca ai scris ca in ro nu sunt depresivi ca nu e stat laic

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Se contrazice singur, a spus ca in ro nu sunt depresivi ca nu e stat laic, acum spune ca sunt depresivi ))))))))))))))))

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Răul generat de religie, nu de credință.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu ai citit bine. Romania nu e un stat laic in mod oficial desi de fapt este laic atata timp cat biserica nu are niciun amestec in chestiunile legislative in mod direct desi este sprijinita material de guvern. Nu am scris ca in Ro nu sunt depresivi ci ca sunt mai putini ca proportie comparativ cu tarile enumerate.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Viața în
România

Cultura
Politica
Educația
Economia
Arta
Sărbători
Limbile
Drepturile omului
Religia
Structura socială
Standardul de viață
modifică cutie

Harta religiilor (2002)
România nu are o religie de stat (conform art. 29 (5) din Constituția României, cultele religioase sunt autonome față de stat).[1] Conform recensământului din 2011, 16.307.004 cetățeni, reprezentând 86, 45% din populație, s-au declarat ortodocși, 870.774 s-au declarat romano-catolici (4, 62% din populație), 600.932 reformați (3, 19%), 362.314 penticostali (1, 92%), 150.593 greco-catolici (0, 8%), 112.850 baptiști (0, 6%) ș.a.m.d.[2] În Dobrogea, există o minoritate islamică (0, 34%), compusă majoritar din turci și tătari. Există și un număr mic de atei (0, 11%), agnostici, persoane care sunt nereligioase (0, 1%) și persoane fără o religie declarată.[2] Conform Annuario Pontificio, buletinul oficial al Sfântului Scaun, în aceeași perioadă, recensământul intern al Bisericii Catolice a numărat în România 1.193.806 credincioși romano-catolici (cu 165.405 persoane mai mult decât cele înregistrate de autoritățile române).[3]

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ortodoxia e doar o traditie ce tine de cultura si nu are nicio legatura cu Dumnezeu la fel ca restul religiilor. Guvernul Romaniei nu tine cu nicio religie adica nu exista religie de stat ci doar traditie si cultura. De aceea in realitate Romania este stat laic chiar daca nu in mod oficial. Religia nu produce nimic.