| benny7 a întrebat:

Ce s-ar întâmpla pe Pământ dacă nu ar exista credinţa?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica fix cea facut si biserica in perioada inchizitiei.

42 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ar fi mai multa pace
probabil ar fi mai mult efort si bani investiti in lucruri reale si necesare
probabil ar fi mai putine sexisme si rasisme.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Probabil nu ai înțeles ce e credința.
Oamenii, prin credință, nu devin mai răi, ci mai buni. Deci, probabil, va fi mai rău pe Pământ fără credință.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Sigur devin mai buni.
De aia s au dat razboaie pentru a impune o credinta
De aia au fost omorati oameni pentru ca nu credea un ceva impus
De aia se omoara oameni in numele unor credinte
De aia sunt conflicte intre religii

Toate alea de mai sus sigur se intampla dn cauza ca oamenii devine mai buni nu?

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru AC4S4):

Da mulţumesc!

| benny7 explică (pentru suntserios):

Antihrişti au făcut războaie şi răutăţile.

| suntserios a răspuns (pentru benny7):

Da da clar cruciadele, jihadul, inchizitia nu au treaba cu religia

| benny7 explică (pentru suntserios):

Mulţumesc-...o pace este prevăzută de moment, iar după sunt şi mai mari probabilităţi de răutate omenaescă create de Antihrişti...

| suntserios a răspuns (pentru benny7):

Istoria omenirii pana la momentul actual se invarte in jurul religie, care a facut, istoric si statistic vorbim multe multe multe victime. Pana la proba contrarie presupunerile tale... raman presupunerile tale.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Aia nu e credința. Biblia spune că și dracii cred și se înfioară. Credința este însoțită de fapte automat.
Religia și Credința sunt diferite.

| benny7 explică (pentru suntserios):

Legile ANTIHRIŞTILOR făceau toate astea!
Vlad Tepes ce credinţă avea.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Mda, in istorie credinta a fost insotita de crime in principiu.

| suntserios a răspuns (pentru benny7):

Recunosc ca nu stiu chiar foarte multa istorie.
Poti sa imi spui Vlad Tepes in numele carei religii a luptat si a omorat oameni?
Poti sa imi spui ce cruciade a condus Tepes?
Poate vreun atac terorist in nume religie sale?
Poate a omorat oameni in timpul Inchizitiei?

Ce a facut din toate astea? Ca sincer nu stiu la care a participat.

| benny7 explică (pentru suntserios):

Să nu amestecăm credinţa cu religia... NAPOLEN, HITLER. Ce CREDINTĂ AVEAU! nu aveau făceau legi pe propria voinţă poporul trebuia să se supună acelor legi. altfel moartea.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Destul de rău, nu ăla e modelul credinței.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Corect!

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Lumea se invarte in jurul banilor, iar religiile la fel. Daca scopul vietii este facutul banilor, vei calca pe cadavre indiferent daca te declari sau nu religios

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

O fi sau nu crima modelul credintei nu prea conteaza. Conteaza ceea ce a ramas in istorie, si pana acum raul generat de credinta iese mult in evidenta

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Corect. Doar ca daca te declari religios ai o arma de manipulare in plus.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Jihadul nu mai e de mult un razboi purtat doar cu sine pentru a face pe plac lui alah. e un razboi care se poarta cu arme

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Să nu amestecăm credinţa cu religia... NAPOLEN, HITLER. Ce CREDINTĂ AVEAU! nu aveau făceu legi pe propria voinţă poporul trebuia să se supună acelor legi. altfel moartea.

hitler era un catolic devotat,/Napoleon_I era catolic https://ro.wikipedia.org/wiki/Napoleon_I

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru RAY):

Ok!*

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Răul generat de religie, nu de credință.

| suntserios a răspuns (pentru benny7):

Adica fix cea facut si biserica in perioada inchizitiei.

| Steregoi a răspuns:

S-ar sinucide cel putin 50% din populatie. 50 % din populatia globului si-ar pune streangul la gat atarnati de cate o grinda sau o creanga de pom sau copac, si-ar lega un bolovan si s-ar arunca in apa adanca, ar lua o supradoza de cocaina, s-ar impusca, s-ar detona, si-ar infige un cutit in abdomen sau alte metode de sinucidere. sad

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu se sinucide nimeni, stai linistit. Cum adica, sa ramana banii la altul. Mai bine moare luptand pentru ei!

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru Mircea08):

Numarul sinuciderilor pe plan mondial creste in randurile radicalistilor necredinciosi.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_suicide_rate

Iata tarile dezvoltate mai radical atee care au rata sinuciderilor mai mare decat cea a Romaniei: Norvegia, Olanda, Slovacia, Canada, Australia, Cehia, Elvetia, Irlanda, Bulgaria, Austria, Croatia Serbia, Franta ( tara declarata oficial stat laic ), SUA, Suedia, Finlanda, Slovenia, Coreea de Nord, Japonia, Ungaria, Belgia, Rusia, Ucraina, Polonia, Coreea de Sud.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule cat de mare mincinos esti, esti camipon la minciuni

1 Sri Lanka (more info) 35.3 34.6 1 58.8 9 13.3 4.42
2 Guyana (more info) 29.0 30.6 5 46.0 1 15.5 2.97
3 Mongolia 28.3 28.1 2 48.2 21 9.2 5.24
4 Kazakhstan (more info) 27.5 27.5 3 48.1 17 9.6 5.01
5 Côte d'Ivoire 18.1 27.2 8 38.8 3 14.4 2.69
6 Suriname 26.6 26.9 6 41.6 11 12.6 3.30
7 Equatorial Guinea 22.6 26.6 7 39.1 10 13.2 2.96
8 Lithuania (more info) 32.7 26.1 4 47.1 30 8.1 5.81
9 Angola

toate astea sunt tarii religioase

Romania e un stat laic https://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.richardcarrier.info/archives/5181
iar privind studiul acela s-a demonstrat ca nici macar nu sa contorizat nr de pers atee si pers care nu frecventeaza biserica

1) The study did not even count atheists. The only nonreligious category was "religiously unaffiliated," which will include many believers who just don’t affiliate with a sect or church. It is amusing to see the religious author completely overlooking this, and the fact that it completely destroys the logic of his/her argument.
https://www.richardcarrier.info/archives/5181

This study actually did not even test religious affiliation’s effect on suicide. Instead, it only found a correlation between "moral objections to suicide" and reduced suicide risk, and then simply inferred that because "moral objections to suicide" correlate with religious affiliation, that religious affiliation is the causal factor, when in fact any worldview (including a nonreligious worldview) that adduces "moral objections to suicide" would have the exact same effect. In their words:

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In concluzie nu este un studiu care sa fi demonstrat ceva deosebit

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Cu atat mai rau. :(

"În România, peste două milioane de persoane sunt afectate de depresie, tinerii de azi fiind chiar mai depresivi decât cei din generaţiile anterioare."

https://adevarul.ro/......index.html

"Depresia, în creştere în România."

http://www.zf.ro/......c-17256074

"Datele din 27 de state arătau în 2015 că 54% din cei care se sinucid nu sunt diagnosticaţi cu afecţiuni psihice."

Deci nu e vorba de afectiuni psihice ci mai mult este vorba de stari mintale legate de conceptia proprie legata de viata si de sensul general al vietii omului pe Pamant.

http://epochtimes-romania.com/......e---124199

"Sinuciderea este a cincea cauza a deceselor din China, dar ea a devenit principala cauza de deces in randul persoanelor cu varsta intre 15 si 34. "

"Rata de sinucidere a Chinei a crescut cu 60 la suta in ultimii 50 de ani." :((

http://cronicaeuropeana.ro/......nstri.html

"Stilul permisiv de a fi părinte creează o generaţie de tineri adulţi fără empatie socială care, după o copilărie plină de răsfăţ, când nu li se refuză nimic, sfârşesc prin a fi dezamăgiţi de viaţă, susţine David Eberhard, psiholog şi el însuşi tatăl a 6 copii."

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Poate ca aia sunt saraci. Unul bogat nu se sinucide decat daca e prins de justitie ca a facut ceva pentru care trebuie bagat la puscarie. Mai sunt si oameni care se sinucid ca l-a lasat iubita. Nu am auzit insa sa se sinucida careva pentru ca este ateu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule tu delirezi ma parca ai scris ca in ro nu sunt depresivi ca nu e stat laic

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Se contrazice singur, a spus ca in ro nu sunt depresivi ca nu e stat laic, acum spune ca sunt depresivi ))))))))))))))))

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu ai citit bine. Romania nu e un stat laic in mod oficial desi de fapt este laic atata timp cat biserica nu are niciun amestec in chestiunile legislative in mod direct desi este sprijinita material de guvern. Nu am scris ca in Ro nu sunt depresivi ci ca sunt mai putini ca proportie comparativ cu tarile enumerate.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Viața în
România

Cultura
Politica
Educația
Economia
Arta
Sărbători
Limbile
Drepturile omului
Religia
Structura socială
Standardul de viață
modifică cutie

Harta religiilor (2002)
România nu are o religie de stat (conform art. 29 (5) din Constituția României, cultele religioase sunt autonome față de stat).[1] Conform recensământului din 2011, 16.307.004 cetățeni, reprezentând 86, 45% din populație, s-au declarat ortodocși, 870.774 s-au declarat romano-catolici (4, 62% din populație), 600.932 reformați (3, 19%), 362.314 penticostali (1, 92%), 150.593 greco-catolici (0, 8%), 112.850 baptiști (0, 6%) ș.a.m.d.[2] În Dobrogea, există o minoritate islamică (0, 34%), compusă majoritar din turci și tătari. Există și un număr mic de atei (0, 11%), agnostici, persoane care sunt nereligioase (0, 1%) și persoane fără o religie declarată.[2] Conform Annuario Pontificio, buletinul oficial al Sfântului Scaun, în aceeași perioadă, recensământul intern al Bisericii Catolice a numărat în România 1.193.806 credincioși romano-catolici (cu 165.405 persoane mai mult decât cele înregistrate de autoritățile române).[3]

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ortodoxia e doar o traditie ce tine de cultura si nu are nicio legatura cu Dumnezeu la fel ca restul religiilor. Guvernul Romaniei nu tine cu nicio religie adica nu exista religie de stat ci doar traditie si cultura. De aceea in realitate Romania este stat laic chiar daca nu in mod oficial. Religia nu produce nimic.

| Mircea08 a răspuns:

Nimic in plus de ceea ce se intampla. Cei cativa care care sunt cu adevarat credinciosi nu pot influienta cu nimic vointa majoritatii, si nici nu-si doresc asta, deoarece ei stiu ca fiecare om e liber sa gandeasca si sa faca ce vrea