| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Dumnezeu exista de ce se intampla atatea nenorociri?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dumnezeu e un termen care definește ceva, putem vorbi de un dz care permite raul si binele in mod egal

dumnezeul iudaic =lasa raul si binele sa coexiste, mai da si el epidemi cand vede ca lumea nu il asculta ca si zeus
dumnezeul -islam = la fel
dumnezeul crestin =satana face ce vrea ca e lumea lui, o blasfemie

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fi hotarat in intrebarile tale, nu pui intrebare la intrebare. ADEVARATA ta intrebare NU este o intrebare ci O ACUZATIE. Sti care este REALUL raspuns, atata timp cat vor exista oameni de se cred atei (avem destule exemple pe aici) pe pamantul asta vor fi din ce in ce mai multe nenorociri. Vor fi cretini de oameni de stiinta care se vor juca in continuare cu genele si vor dezvolta tot felul de "minuni" ca acest virus care nu va mai putea fi stapanit. DACA acei oameni de "stiinta" ar fi avut FRICA si RESPECT pentru Dumnezeu nu si-ar fi permis sa INCALCE cuvantul lui Dumnezeu (DE A NU AMESTECA formele de viata intre ele) si nu ar fi facut ei pe dumnezeii sa se joace de-a creatia, nu am fi avut aceasta nenorocire acum. De asta se intampla nenorociri, din cauza asazisilor dastepti de atei.

| RAY a răspuns:

Danut tu mereu faci atac la persoana omule, cum admina lasa asa ceva, iti bati joc de toti useri TPU care pun intrebari la categoria religia nu e pentru prima oara, omule raspunde la intrebare nu jigni userul

| mentholinks a răspuns:

Din cauza mea.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce sa nu se întample nenorociri? E ca si cum ai spune "daca parintii unui tanar care se drogheaza il iubesc pe tanarul respectiv de ce a ajuns sa se drogheze?". Pai simplu, desi parintii il iubesc si au facut tot ce a stat in puterea lor sa-l ajute, el prin liberul sau arbitru a ales sa se drogheze si sa sufere. De asta exista suferinta, fiindca avem liberul arbitru s-o cream. Singura metoda prin care parintii tanarului l-ar fi putut feri de droguri era sa-l tina sechestrat in casa, sa-l ameninte cu bataia scpi sa-i cauzeze traume psihologice, dar asta nu ar mai fi fost deloc iubire. Iubirea necesita liber arbitru, altfel nu ar exista. Mai ales ca suferinta nu e in sine ceva rau. Uneori suferinta ne intareste, ne maturizeaza si ne face mai intelepti. "Ce nu te omoara te face mai puternic". Sper ca ai inteles?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale, toate sunt de la Dumnezeu ne testeaza credinta.

| Algo098 a răspuns:

Adevarul e ca nu exista Dz si asta explica tot. Nici daca ar exista nu ar fi de folos daca ar corespunde descrierii biblice. Biblia e o fantezie primitiva, scrisa cu o logica stramba si cu multa viclenie pentru a obtine dominatie "spirituala" asupra oamenilor cu un bagaj redus de cunostinte, profitand de frica, lacomie, necunoastere, naivitate, superficialitate, credulitate si asa mai departe. Biblia nu e o carte de luat in seama. Cine isi ghideaza viata si actiunile dupa credinta si fantezie nu face cel mai bun lucru nici pentru el, nici pentru ceilalti. Biblia e atat de evident fantezista si aberanta incat citirea ei, e o pierdere de timp absolut inutila care nu te imbogatesate cu nimic.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Parca erai ortodox?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Asa este, provin din familie ortodoxa si merg la o biserica ortodoxa. Dar eu studiez biblia si o recomand, nu recomand dogmele si traditiile, doar si doar biblia este importanta, si recomand si video ortodoxe, si penticostale, si baptiste, si uneori si adventisete, doar pe cele in care se respecta firul biblic, si nu recomand nimic inainte ca eu sa il fi vazut inainte de cateva ori. Pe vremea Domnului Iisus nu erau penticostali, baptisti, ortodoxi, toate acestea au aparut mult mai tarziu, pe vremea Domnului Iisus era doar biblia, tot pe aceea o recomand si eu, in biblie nu scrie sa pupam moaste, cum nu scrie multe lucruri, de aceea este nevoie sa o studiem, biblia si doar biblia.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Atunci nu spune ca esti ortodox si tu promovezi erezi pe aici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu au fost nenorociri. Sigur sti episodul cu potopul cand au disparut toti oamenii si orice vietate cu exceptia a vreo 5 (Noe si familia). Iov de ce s-a imbolnavit asa de rau? Dumnezeu ne mai si incearca. Mai lasa raul sa vina in viata noastra. Sa vada daca nu cumva doar cand o ducem bine suntem langa el. Precum prietenii falsi care stau langa tine doar cand ai bani si dai de baut. Cand viata e buna ai tot felul de prieteni langa tine nu? Sa vezi cand nu mai ai sa le oferi nimic cum se imprastie ca sobolanii la apa. Sau doar te faci ca nu ai nimic de oferit pentru a vedea cine sta langa tine la greu. Ii mai treci prin sita si faci o diferentiere clara intre cei adevarati si cei de forma. Asa face si cel de sus. Vrea sa vada cine crede in continuare chiar daca situatia nu mai e roz. Pe urma va fi din nou roz. Dar pentru cei care fug vor ramane cu fugitul si vor fi singuri.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar omul asta spune altceva.
https://youtu.be/1_diJ10bvdo?list=WL

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa face si cel de sus.
Serioos? De unde știi ce face el?
Și cum acționează el, de acolo de sus, ca să aibă un efect aici jos?

Răspuns utilizator avertizat