| Bionicle a întrebat:

Ce se întâmplă cu oamenii care conviețuiesc numai cu minciuni?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Minciuna e spusa cu scopul de a insela, de a ascunde adevarul. Omul mintit si inselat va actiona gresit in baza minciunii care e o informatie falsa.

Pentru a putea fi mintit omul trebuie sa fie nestiutor (sa nu cunoasca adevarul, sa ignore realitatea), apoi mai trebuie sa fie credul si naiv ( sa creada orice i se spune fara sa verifice, fara sa treaca informatia prin filtrul ratiunii).
In consecinta, prin stiinta ne apropiem de adevar, iar prin credinta ne apropiem de minciuna.
Cine vrea sa se apropie de Dumnezeu are nevoie de cat mai multa credinta si cat mai putina stiinta.

6 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

O iau razna.

| Mayhem666 a răspuns:

Traiesc intr-o iluzie si vor muri cu aceleasi minciuni in minte.

| CostinAlamariu a răspuns:

Întreabă-te și vei afla

| oglindasultanului a răspuns:

Strica vietile altora facand razboi intre ei, si zboara f usor peste.

| CIaudiu a răspuns:

Mor prosti

| AndrElle a răspuns:

Devin rai. Trăiesc rău, nu-i ajută Dumnezeu. Se înșeală pe ei. Nu trăiesc în realitate.