| anonim_4396 a întrebat:

Ce superputere din biblie ai vrea să ai?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Duhul Sfânt este Puterea Lui Dumnezeu. Așadar, putem afirma că este o Superputere.winking

57 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vindecat de boli. As face avere.

| Celcestietot a răspuns:

Enoh.

| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

Uitasem sa te intreb ce putere ai vrea tu sa ai (:

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Smerenia si pocainta! Cele doua superputeri. Dumnezeu ii sta impotriva celui mandru, dar celui smerit ii da har! Cea mai smerita a fost Maica Domnului, careia Dumnezeu i-a facut marire. Iata ca de atunci o fericesc toate neamurile, dupa profetia ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Multumesc de întrebare.
Sa am dragoste, aia e cea mai mare superputere, sa am dragoste.
Dragostea
"Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n-aş avea dragoste, sunt o aramă sunătoare sau un chimval zângănitor.
Şi chiar dacă aş avea darul prorociei* şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa, chiar dacă aş avea toată credinţa, aşa încât sa mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic." (1 Corinteni 13:1-2)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-ai surprins cu raspunsul tau, ai loc rezervat pentru Funda, încă.Sa vedem daca dau peste un raspuns mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Da, doar ca ai muri pana la urma, de batranete, normal.Sau si batranetea e o boala? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nici macar una din Cartoon?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu-i rau deloc, si raspunsul tau este în duel cu altul pentru funda.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic da, pentru ca la un moment ADN-ul se ''corupe'' si de asta degenereaza celulele, ducand la imbatranir.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Ei, asta îi explicam si lui dany1988, si el nu ma credea.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. Fiecare inger cu puterile sale, nu big grin?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Enoh antediluvian, ori/si din Apocalipsa, unul dintre cei mai aproape oameni de Dumnezeu si cu o putere incomensurabila, are ''second wind'' si protectie garantata deci, este unul dintre cei mai importanti oameni si pot spune ca a si fost, sunt modest si eu. Mai are si o carte, dar acum depinde daca crezi in autenticitatea ei sau nu. Deci, ce nu avea? Este bun caracterul acesta si nu l-a ocupat nimeni, pornesti si cu max lvl pe lume. Ar fi interesant sa vad o lupta fictiva intre cei 2 laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu, îngerul le are pe toate la un loc.
Merge pe apa=Iisus(a fost înger, nu era înger dar a primit puterea unui înger)
Zboara=Enoh
Trece prin ziduri=Iisus
E puternic=Samson(a fost înger, nu era înger dar a primit puterea unui înger)
E modest, prin urmare iubeste= Gabriel
E nemuritor
etc.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s pe cete? Un fel de zei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Te referi daca îngerii sunt organizați în câteva ordine angelice, sau Ierarhii Îngerești?
Desigur! Dar toti au aceleasi puteri.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la asta ma refeream. Mie nu mi se pare ca au aceleasi puteri, uita-te in Apocalipsa. Ce parere ai despre ingerii de acolo?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Au anumite atribute in comun, dar eu zic ca nu-s toti la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Depinde la ce îngeri te referi, fiindca daca te referi la duhurile rele, acelea nu sunt decat simboluri si înseamna raul în general.
Vei vedea pe parcursul profetiilor din Apocalipsa cum duhurile acestea intrau dintr-o fiara în alta si pe urma în niste popoare.
Îngerii nu pot intra în oameni, logic, decat daca duhurile rele erau chiar gandurile rele ale oamenilor, în cazul asta puteau intra în constiinta lor fiindca faceau parte din natura lor si nu despartita de aceasta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca duhurile rele sunt reale, independente de om sau necuvantatoare.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Care este cauza celor posedati atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Omul psihic bolnav=Ganduri rele îmbătate din cauza unor disfunctii cerebrale.
Schizofrenia sau oricare alta boala deficitara nu sunt "dracusori" ci o defectiune tehnica la nivel mental.
Nu subestima psihoza.
Îmbatăte sa vezi cum o iei aiurea si nu vine niciun demon.

demoni=ganduri rele (si nu sunt separate de tine, fac parte din tine)
Daca gandurile rele sunt separate de tine, atunci si gandurile bune sunt separate, si nu are logica ce spui.
In plus, actiunile tale nu mai sunt benevole, sunt controlate de îngeri, asta în contradictie cu versetul liberului arbitru: "Omul a ajuns ca Noi, cunoscand binele(gandul bun) si raul(gandul rau)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Omul a ajuns ca Noi, cunoscand binele(gandul bun) si raul(gandul rau)"

Cine a cunoscut prima data gandul rau, Eva sau Adam?

| Turbo223 a răspuns:

Sa trezesc mortii thinking
Dar nici mersu pe apa nu suna rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Turbo223):

Nu-i rau deloc, ai destul control asupra apei încât poți sa și o desparti ca Marea Rosie. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum îți explici treaba cu posedatul și turma de porci, adică cum de a trecut din om în porc? Dar Satana că este o umbră neagră la fel cum au mai fost văzute aceste entități, cum îți explici? Umbră neagră a fost și în acel film recomandat, să știi. Sunt chiar curios de părerea ta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eva.

Gândul bun și rău sunt separate de demoni, este altă treabă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

La porunca divina gandurile tale rele se pot transfera, la porunca unui om niciodata.
Dar asta e ca, tu nu crezi ca gandurile rele=duhurile rele.

Am vazut si eu Harry Potter, entitati precum umbre negre se mai numeau si dementorii.
Cat pe aci sa îl întunece chiar si pe God.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Iov+38%3A2&version=NTLR