| anonim_4396 a întrebat:

Ce superputere din biblie ai vrea să ai?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Duhul Sfânt este Puterea Lui Dumnezeu. Așadar, putem afirma că este o Superputere.winking

57 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă am avea credință cât un bob de mustar (oamenilor le-a zis-o)...

Deci, nu există entitățile umbră? Spune-mi și mie clar ce crezi cu privire la ele, "mâine" voi vedea răspunsul tău, până atunci o noapte frumoasăwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Atunci, Isus* a fost dus de Duhul** în pustie, ca să fie ispitit de diavolul."

"Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit."

Daca nu scapi de fobia(necredinta) asta, nicio sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da, îți explic maine, azi de fapt big grin punctul meu de vedere în PM. Buna dimineata!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci face trimitere direct la Satana in primul verset/citat dat.

Poti fi ispitit si de pofta ta, asa este, dar poti fi si de Diavol, adica de Satana.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai timp... salut big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Dementorii sau umbrele negre, în termeni medicali înseamna anxietate, iar în termeni biblici, în psalmul lui David scrie: "Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii(umbrei întunericului).

Umbra neagra, umbra întunecoasa sau anxietatea, are o singura cauza pentru care ea exista...și am aflat de curand cand apare aceasta si de ce. Nu pot sa zic mai multe depre aceasta fiindca este o descoperire pe partea medicala.
Afla mai multe despre aceste "umbre negre" aici:https://youtu.be/sIs9WENePxs
P.S. Depresia=Anxietatea, tipul care a încarcat clipul a încurcat termenii.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu seamana demetorii cu aceia despre care vorbesc eu nici pe departe. Uite, la ei ma refer, uita-te putin peste poze :

https://www.google.com/......ps?/search

In Biblie scrie ca umbra neagra era Satana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Nu seamana demetorii cu aceia despre care vorbesc eu nici pe departe."

E ca si cum ne batem pe niste icoane cum care chip arata mai aproape de adevar.

"In Biblie scrie ca umbra neagra era Satana."

Da-mi copy-paste la un verset.
Umbra neagra era Satana sau locul unde locuieste Satana? Ca sa ne înțelegem.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite de exemplu aici -> Iov 4 : 14-16

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai si unde e umbra neagra? Scrie de un gand care s-a furisat pana la Iov, simbolism în toata regula.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Iov 10:21, parca acolo, facusem un fel de conexiune. Eu nu cred ca este simbolism, exista oameni umbre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

De obicei, contextul arată dacă un număr este sau nu un simbol.Un singur indiciu simbolic desparte realitatea de fictiune.
Promite-mi că vei ține minte asta.
Daca descoperim un indiciu simbolic, atunci clar contextul e simbolic, corect?
Nu degeaba se spune ca apa murdara si curata nu țâșneste din aceeasi gaura.
Acesta e contextul versetelor tale:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Iov+4%3A12-17&version=NTLR
Mai bine zis, aproape context, fiindca aceasta experienta e trasa din context și începe a vorbi protagonistul în locul duhului, asta se întâmpla de la vers 17 pana la sfarsitul discursului.Acolo el vorbeste, nicidecum duhul, ceea ce arata înca o data, ca el se foloseste de acest duh, sa faca discursul lui mai "piperant" decat este el în realitate.Pana aici asta putem deduce, dar nu e suficient.

Sa analizam:
1.Autorul acestui fragment ales de tine îi apartine prietenului lui Iov.
2.Primul discurs al acestuia(al lui Elifaz din Teman), este bazat pe experienta lui proprie.
3.Acest discurs nu prezinta o oarecare credibilitate, pe motiv ca Dumnezeu dezacrediteaza multe din ideile celor 3 prieteni.Citind, vei observa cum multe idei ale prietenilor lui sunt eronate si combatute de însusi Iov, criticate de acesta.
4.Un indiciu simbolistic apare la început de fragment, atunci cand zice "un cuvant(gand) s-a furisat pana la mine"
si continua "Un duh a trecut pe lângă mine".
Un cuvant nu se furiseaza, daca s-ar furisa, ar fi real în carne si oase, si e imposibil asa ceva, decat daca, zii tu? Viseaza sau a visat "în clipa când vedeniile de noapte frământă gândul,
când oamenii sunt cufundaţi într-un somn adânc" Mister rezolvat!
A fost doar un vis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"dar nu i-am putut desluşi înfăţişarea;
conturul cuiva era înaintea ochilor mei."

Îmi aduc aminte de o experienta la fel de similara în somn.
Eram în floarea vârstei, si am început sa ma îndragostesc de o fata, una foarte frumoasa la chip.
Mi se parea cea mai speciala, si asa era, cel putin în ochii mei.
Am început sa am cateva vise la început cu ea.La început visele îmi erau foarte lucide, dar, pe urma, cand s-a produs o ruptura în relatia noastra, visele îmi pareau tot mai neclare.
Într-una din memorie, era ea, dar chipul ei era desfigurat, adica nu o mai recunoștem, desi stiam ca e ea. Dupa vocea ei suava si felul ei de-a fi, am recunoscut-o, dar foarte greu.
Azi, în niciun vis nu mai apare, si tare mi-as dori sa o mai vad macar o data.
Ma rog, asta ca o mica paranteza, ca sa nu mai zic ca acesta a fost doar un vis.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este clară acea treabă cu simbolistica, sunt de acord acolo.

Se furișează și cuvintele, se întâmplă fie rar sau des, fiecare știe ce este cu viața sa. Ție nu ți s-a întâmplat să fii pândit de un cuvânt sau să treacă pe lângă tine (nu în capul tău)?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai întâmplă oamenilor, important este să mergi înainte, că îți poate face răuwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pa da, daca zici ca, cuvintele se furiseaza, atunci si un sarpe(reptila) a ispitit-o pe Eva.
Ti-am zis sa ti cont de simbolistica, dar nu vrei.
Biblia e plina de simboluri.Asta e limbajul lui Dumnezeu.
Cuvintele nu se furiseaza, se rostesc si se aud.
Cuvintele,(gandurile) da, se furiseaza, pătrunde undeva(creier) pe neobservate.

"Mi s-a spus un cuvânt pe ascuns(în subconstient), urechea mea a auzit o şoaptă.
Compara cu:
"Un duh a trecut uşor prin faţa mea(în vis); și am auzit un glas care şoptea"

Cuvantul(gandul)= Duhul
Dar stai, tu nu crezi ca duhurile sunt gandurile noastre, si mai ales în situatia de fata, în somn:
"În mijlocul frământărilor din timpul vedeniilor nopţii, când oamenii sunt cuprinşi de un somn adânc......si-au început să-mi tremure oasele(spasme în somn/cosmar)

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sarpele era Satana, nu este nicio reptila.
Ba cuvintele se furiseaza.

Citeste despre cazurile paranormale si vei vedea ca nu foarte des in Biblie trebuie luat la ''figurat''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Deci, sarpele e un simbol care îl înfățiseaza pe Satana, corect?
Dar cuvintele care se furiseaza nu sunt simbol, dar nici realitate, decat daca te exprimi într-un limbaj metaforic cu aluzie la cuvintele unui Duh care se furiseaza în creierasul nostru în timpul somnului.Deci, este un adevar figurat si interpretat ca fiind real.

Cazurile paranormale sunt daca vrei o legatura cu posedarile demonice prezentate în biblie, dar ceea nu ai înteles de fapt este faptul ca aceste "duhuri rele" sunt chiar "gandurile rele" ale omului, întunericul dinauntrul lui.
Si cum se manifesta acest întuneric?
Sa zicem ca acum te insult, acest întuneric s-a manifestat prin mine si de la mine. Fiindca gandul bun, gandul rau si eu, formez o trinitate.E adevarat ca ele sunt în afara mea, dar ele ma definesc ca om cu toate facultatile mintale, deci ele fac parte din natura mea, eu sunt diavolul(gandul rau) si îngerul pazitor(gandul bun).
Tom si Jerry ar reflecta mai mult din acest adevar, printr-un episod, nu mai stiu care.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sarpele nu este simbol, este Satana in persoana, niciun animal, niciun simbol deci.

Nu ma refer nici la ganduri, dar multumesc pentru explicatie. Ce parerea ai despre acest videoclip, sincer :

https://www.youtube.com/watch?v=CyzVg6VULt4

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ma ametesti tare rau cu raspunsurile tale, nu te supara.Cand zici "Sarpele nu este nicio reptila", cand "sarpele e simbol", deci hotaraste-te pana la urma care cum e.

Despre videoclip.N-ai idee cate fake-uri se fac în ziua de azi cu tehnologia asta, si cate fenomene se pot manifesta pe cale naturala explicata de umbre, reflectii, etc.
Îți recomand un clip mai convingator decat acela: https://youtu.be/J_Intl9vX9w

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

O traducere este sarpele, nu altceva. Cand spun ca nu este reptila, nu este reptila, cand spun ca este simbol, asa este... nu ma supar big grin

Stiu ca sunt multe fake-uri, dar si din acelea reale se afla. Stiai ca exista muzee (dar nu special infintate pentru asa ceva) care mai au captate entitati imateriale printre poze? Apropo, ai crede pe cineva care ar spune ca a vazut asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ma bucur ca esti.
Da, doar ca trebuie sa faci o alegere aici și acum.Alege șarpele simbol/șarpele nu e simbol.

Mm.un Duh nu poate fi pozat bro, decât dacă e duh materializat, și diavolul nu a fost om ca sa fie materializat precum a fost Hristos dupa înviere.

Da, l-as crede, normal, credinta nu trebuie pusă la îndoială, dar cu condiția să cred că a văzut o entitate materializată, nicidecum duh.
Daca nu stii ce zic prin "duh materializat", întreaba-ma.

| StrongHeart a răspuns:

As vrea sa fiu ca David cand l-a infruntat pe Goliat, adica imi place mult ideea de underdog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Puterea aia se mai numeste credinta ori neînfricat de tot, de fapt, opusul cuv. credinta e frica.
Adam și Eva au avut credinta, de exemplu, dar cand au pacatuit, "le-a fost frica și s-au ascuns"

Deci, ai ales o super-putere, credinta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Fac alta alegere si te duc exact la ceea ce cred, sarpele este traducere.

Spiritele pot fi pozate, demonii la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ai vazut filmul cu Dumnezeu pentru o zi cu Jim Carrey si Morgan Freeman. Puterea de a face ori ce imi doresc si cand vreau eu.