| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ce va determina sa credeti in Dumnezeu?
Credeti ca va face mai speciali decat cei care nu cred?
Pe ce principii va bazati cand spuneti ca Dumnezeu exista?
Credeti ca este logic si rational sa aprobi misticismul impotriva realitatii?
Pana la urma,sunteti chiar atat de siguri de existenta unei divinitati incat sunteti dispusi sa va sacrificati propriul intelect si sa va urmati instinctiv "indatoririle de om" pe aceasta planeta urmand sa cunoasteti "adevarata viata" in Rai sau in Iad care, in final, nu sunt decat niste ideologii fictive si fara pic de rationament si de care voi habar aveti de fapt ce o sa urmeze dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

"Ce va determina sa credeti in Dumnezeu?"
Intrebarea aceasta este echivalentul intrebarilor: "Ce va determina sa fumati?", "Ce va determina sa beti?", "Ce va determina sa va drogati?" Placerea creaza dependenta,iar sa stii ("sa crezi",mai corect)ca cineva te ajuta mereu, dragul meu prieten, este foarte, foarte placut.
"Credeti ca va face mai speciali decat cei care nu cred?"
Absolut,absolut,exista si aceasta mentalitate. "Eu sunt cu Dumnezeu, sunt de partea binelui,un justitiar iar tu este impotriva Lui, pentru ca esti ateu,budist,panteist, pe scurt, pentru ca ai alta religie." Sau mai exista o anumita mentalitate pe care o au anumiti crestini. "Sufar, deci ma sacrific pentru Dumnezeu, sunt un martir." Si aceasta idee este foarte satisfacatoare pentu unii. Multi considera nenorocirile lor ca un sacrificiu adus divinitatii si in mintea lor acest lucru este foarte nobil.
"Pe ce principii va bazati cand spuneti ca Dumnezeu exista?"
Majoritatea merg pe principiul: "Acolo unde este fericirea nu are ce cauta ratiunea."
"Credeti ca este logic si rational sa aprobi misticismul impotriva realitatii?"
Eu personal nu cred acest lucru. Unii cred asta.

12 răspunsuri:
| Qinz a răspuns:

Tu te trezesti din pat, te speli pe fata, te intinzi si apoi te uiti in oglinda si zici.
Tu: Waww! uite rezultatu a miliardelor de ciocniri de planete la intamplare si a evolutiei, ce bine arat!
Ba copile cum poti sa zici ca este irational si ilogic sa crezi in Dumnezeu?
Adica tu crezi ca o explozie pe care o sustin numa extremisti naturalisti te-a facut si acum esti un fel de animal cu un supraintelect pe TPU, care crede ca ca cei care cred in Dumnezeu sunt irationali, si fac un suicid intelectual.
E cel mai rational si logic, sa crezi ca cineva neacuzat la inceput a dat totul ca sa poata sa fie cauzabil.
Auzi idelogi fictivelaughing, no bine ma cultule, poti sa crezi esti exeprimentu universului si ca omenirea o sa evoluieze si mai mult si mai mult, sti poate o sa gasim viata si pe alte planete mai sti? o sa ciocnim o bere cu alti din alte galaxyDaca ai gandi si turation si ti-ai dat seama ca nimic nici ce era sa zicem inainte dupa, dupa, dupa big bang, nu poate exista pur si simplu, ca avem destula ratiune sa ne dam seama ca asa ceva este imposibil.

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

Troll...

| tavadaresti a răspuns:

Te rog spune-ne ce va urma dupa moarte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti departe de ceia ce inseamna credinta crestina ortodoxa.deci ramai sanatos cu ratiunea si realitatea ta, iar pe mine ca crestin lasa-ma asa fiindca ma consider mult mai ancorat in logica intelepciune si realitate decat o sa fii tu vreodata, dar nu mai mult in ceasul mortii.acela e atat concret si real incat pot sa-ti urez de pe acum; din pamant esti, si in pamant vei merge, caci din el esti luat.asta nu ma face mai special, decat altii sau mai important in fata Domnului, fiindca el pentru cei bolnavi a venit pe pamant.iar eu nu sabt chiar sanatos avand indoielile mele, pentru care ma pot ruga; cred Doamne. ajuta necredintei mele.cat despre adevarata viata cum ai ajuns tu la concluzia ca imi sacrific intelectul, daca doresc sa-mi petrec vesnicia in rai? ai pus tu monopol pe inteligenta? si ce ai spus? prosti is astia, mancale-as p[a]ula lor?

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

Fie esti troll, fie esti un incult stiintific deoarece nu ai habar de teoriile pe care chiar tu le-ai expus. Esti un ignorant, deoarece nici nu te intereseaza aceste subiecte si nu vrei sa afli lucruri noi preferand sa-ti sustii parerea ta superficiala ce nu are o baza prea solida.
Nu stii nimic, dar nici nu vrei sa aflii. Vorba aceia: "Porostul nu e prost destul pana nu e si fudul."

| scumpik99 a răspuns:

Buna.De ce respiri? De ce ai sentimente? Adica cumva mi-am vazut eu sentimentele? Tablourile din intreaga lume s-au creat singure? De unde stiu eu ca nu s-au creat singure? De ce crezi in Isaac Newton? L-ai vazut vreodata? Scuze ca am inceput asa dar uite iti raspund eu la intrebarile mele:Respir pentru ca e parte din viata mea, fara respirat nu pot trai.Am sentimente pentru ca am suflet, totusi nu il vad dar il simt.Nu s-au creat singure tablourile, imaginile, etc pentru ca nu se poate.Are fiecare opera un autor.Dar se poate si prin moduri diferitetongueoate ca un pictor a stropit tabloul si asa l-a facut.Se poate si asa.Cred in Isaac Newton deoarece ii vad dovezile,vad ce a descoperit, simt asta chiar daca nu l-am vazut vreodata.
Deci ai inteles nu? Cred in Dumnezeu pentru ca e parte din viata mea, nu l-am vazut vreodata dar il simt, il respir. Universul nu s-a creat singur, Dumnezeu l-a creat.Si nu inteleg de ce atatia si atatia oameni despart stiinta fata de credinta.Stiinta si credinta convietuiesc impreuna.De unde nu stim noi ca s-a produs o explozie cand s-a creat lumea? De unde nu stim noi ca Dumnezeu a provocat aceasta explozie despre care auzim atatea si atatea.In Biblie nu scrie exact cum s-a creat universul. Spune doar ca Dumnezeu a zis sa fie lumina.De unde stim noi aceea lumina a fost o explozie? Si daca tot vrei sa o luam pe partea de dovezi avem dovezi si din partea istoricilor crestini.Cu toate ca majoritatea crestinilor aduc principii vii,care se vad,se simt pentru ca asa e mai sublim,mai nobil totusi avem dovezi si din partea istoricilor crestini. Dumnezeu insusi ne dovedeste ca exista deoarece are grija de noi,ne hraneste, ne dea o familie, daca multi oameni traiesc rau nu e vina lui Dumnezeu ci a oamenilor.El a lasat natura si comuniunea cu oamenii intacta, ne-a lasat sa traim in armonie, dar omenirea a distrus-o.Si daca te intrebi de ce Dumnezeu nu atentioneaza pe pacatosii gresesti ii atentioneza si pe cei care gresesc chiar daca ei la randul lor se intreaba de ce Dumnezeu a lasat sa se intample asta.Si cum adica fara pic de rationament avem aceste ideologii? Deci cred ca oamenii de stiinta is fara pic de ratiunde si gandire in ei.Gandeste-te un pic:cum sa se creeze oamenii singuri? asa, un foc si gata? Cum de atatea lucruri uimitoare se intampla? Crezi ca ordinea lor e asa de la sine? Gresesti, cine face sa creasca bebelusul in burta mamei? Cine face sa creasca plantele? Viata, armonia, toate sunt date de Dumnezeu.Si in legatura cu intrebarea daca crestinii sunt mai speciali? Nu sunt mai speciali, Dumnezeu ii iubeste pe toti, in masura egala sau daca nu vrei sa o iei pe partea asta uite alta parte:toti oamenii sunt egali.Cred ca nu intelegi un lucrubig grinumnezeu nu a zis sa alegem care cine vrea sa creada si cine nu. Dumnezeu ne-a poruncit si ne-a specificat clar sa credem in el si sa implinim poruncile lui. Diferenta intre un crestin si un necrestin este faptul ca primul accepta acest principiu, al doilea il neaga.Binenteles ca putem alege dar la sfarsitul vietii raspundem pentru tot ce am facut.Si referitor la ultima intrebare:Nimeni nu stie cum va fi dupa moarte, cert este ca il vom vedea pe Dumnezeu si vom primi fiecare ce meriatam, in functie de viata pe care am avut-o.Raiul si iadul sunt ceva mai mult decat niste locuri. Iadul nu inseamna neaparat ca este foc si nu stiu ce, exista si acestea cred dar ce e mai important este ca vom fi intr-un loc fara Dumnezeu simtindu-i lipsa si binenteles cu aceasta vin si alte pedepese.Iar raiul e locul de fericire vesnica, un loc foarte frumos, nimeni nu stie cum arata dar vom fi cu Dumnezeu si asta e minunat.Te rog analizeaza-te si intreaba-te:oare sunt eu intelept? Oare cumva intelepciunea mea este mai presus de ceea a lui Lev Tolstoi chiar daca nu l-am vazut vreodata si totusi au ramas cartile lui? Oare imi sacrific intelectul daca cred ca exista dragoste, ura cu toate ca nu le-am vazut vreodata?
P:S:Scuze ca te-am plictisit cu toate aceste teorii si te-am incurcat dar vreau sa tii minte un lucru:"Daca crezi in Dumnezeu si nu exista nu pierd nimic.Dar daca eu nu cred si totusi el exista pierd totul.Bafta si mediteaza un pic, nu te baza numai pe rationamentul incult al stiintei banale care nu include in ea si ceea ce nu se vede dar totusi se simtehappy

| BeyondTheDarkSun explică (pentru scumpik99):

Nu ma plictisesti. Dimpotriva! Imi place sa vad ca cineva se implica cu adevarat in subiectul pe care il postez.

| Qinz a răspuns (pentru Inferno):

Imi dau seama ca poate aveti dreptate voi cu teoria evolutiei dar se pare ca tu nu ai evoluat destul, si ai ramas inca la stadiu de maimuta.

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

Ai inceput bine, chiar ma gandeam ca sunt nevoit sa-mi retrag cuvintele si ca m-am pripit cand am afirmat anumite lucruri, dar modul in care s-a terminat m-a lasat nesatisfacut si totodata fericit intr-un anumit fel, fericit pentru ca nu am gresit, am avut dreptate.

| Qinz a răspuns (pentru Inferno):

Ba ai gresit. ''fericit pentru ca nu am gresit'' serios, uitate ce mi-ai scris si mai revizuieste odata inainte sa ma condamani pe mine pentru ce ti-am zis. ''ignorant'' 'trol'' trebuia sa ma bucur, si sa-ti multumesc mult...
Daca imi vb frumos, si ziceai o parere, ca eu nu cred ca am vb urat cu tine pana acum.
Mi se pare corect, omenesc si foarte normal cum am ripostat, eu macar am facut-o cu un motiv, tu mai facut troll, ignorant. fara nici un motiv, te-o suparat cum am raspuns la intrebare? uitate cum o pus ala intrebarea., dar sincer iti cer scuze ca m-am coborat la nivelu asta, de obicei n-o fac, am fost si eu nervos is om. da nu mi se pare sa vorbesti asa cu mine, Scuzewinking

| BeyondTheDarkSun explică:

Tu ce crezi?

| cristi202 a răspuns (pentru scumpik99):

Fruuumos! M-ai lasat fara cuvinte!happy